Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трансвагинален ултразвук

Трансвагиналниот ултразвук е еден од најинформативните методи за испитување на женските карлични органи. Овој дијагностички метод вклучува употреба на специјален вагинален сензор. Се користи за проучување на болести на матката, други гинеколошки заболувања, уролошки проблеми. Исто така е неопходно за ултразвук во раните фази на бременоста. Како се спроведува оваа постапка, како да се подготви за тоа, дали има контраиндикации и какви болести може да открие - прочитајте ја нашата статија.

Карактеристики на трансвагиналниот метод на ултразвучна дијагноза

Овој метод на проучување на карличните органи е многу поточен и информативен отколку конвенционалниот ултразвук преку абдоминалната празнина . Подетални резултати може да се добијат поради фактот што ултразвучниот сензор е одделен од проучуваните предмети само од ѕидот на вагината, кој има мала дебелина. Такво гинеколошко испитување на матката и другите органи на малата карлица во голема мера ја поедноставува дијагнозата, тоа се прави многу често, ако е потребно многу пати. Сензорот изгледа како пластична шипка долга околу 12 см, нејзиниот дијаметар е 3 см, рачката обично се закосува, а на крајот има посебен канал со игла за биопсија.

Трансвагинален ултразвучен трансдуктор

Како се изведува трансвагиналниот ултразвук?

Ги извадиш сите облеки под појасот, легнеш на каучот, ги свитка колената и извлечете ги. Во иста позиција се врши било кое гинеколошко испитување или испитување.

 1. Лекарот поставува кондом на сензорот и го подмачкува со специјален гел кој врши две функции: го елиминира воздушниот простор помеѓу сензорот и органите и служи како лубрикант за подобро пенетрација.
 2. Сензорот на вагината, или како што се нарекува и трансдуцерот, нежно и полека се вметнува во вагината.
 3. Поради отсуството на остри движења и мала длабочина на пенетрација, постапката не треба да предизвика непријатни и болни чувства кај жената.
 4. На екранот се прикажани изучените органи, лекарот ги евидентира потребните податоци. Постапката трае не повеќе од 5 минути.

Како да се подготвите за трансвагинален преглед?

Таквиот ултразвук се прави само со рецепт на лекар, најчесто гинеколог . Подготовката за тоа речиси не е потребна, ова карлично испитување на карличните органи, вклучувајќи ја и матката, може да се направи на секој ден. Ако мочниот меур треба да се пополни преку абдоминална празнина пред обичен ултразвук, трансвагиналниот ултразвук се изведува на празен мочен меур . Вреди да не пиете еден час пред процедурата, доколку е потребно, докторот може да побара од вас да одите во тоалетот. Мала подготовка е потребна само ако една жена страда од зголемено формирање гас. За да се намали надуеноста, потребно е околу еден час пред ултразвукот да се пие Espumizan или Smektu.

Кои денови на менструалниот циклус се соодветни за постапката?

Подготовката за оваа студија е исто така во изборот на соодветен ден од циклусот. Колку точно ќе се читаат сензорите од тоа колку долго жените имаат последна овулација. Обично се јавува од 12 до 14 дена по менструацијата, а по неговото завршување, состојбата на карличните органи значително се менува. Така, телото на девојчето се подготвува за можна концепција. Трансвагиналниот ултразвук во областа на матката и карлицата главно се изведува во првите денови на циклусот веднаш по завршувањето на менструацијата. Тоа е, се препорачува да се избере од 5-ти до 8-ми ден од циклусот, во случај на закажано скенирање.

Ако лекарот се сомнева дека жената има ендометриоза на матката , тогаш постапката се пренесува во вториот дел од циклусот. Ако има воспалителни болести на карличните органи или треба да ја следите динамиката на развојот на фоликулите, тогаш постапката се изведува неколку пати во еден циклус. Ако девојчето почнува да крварење, кое дефинитивно не е месечно, тогаш ултразвук се врши итно на секој ден.

Скенирање на трансвагинална бременост

Овој метод најчесто се користи на првиот ултразвук за време на бременоста , овој сензор е способен да го покаже присуството на јајце за неколку дена по одложувањето. Трансвагиналниот метод на ултразвук е најинформативен, дури и ако постои сомневање за патологија на развојот на првата фаза на бременоста. Тоа ќе помогне да се утврди дали постои закана од спонтан абортус, плацентарна абрупција и дали дебелината на хорион е доволна - посебен внатрешен слој на матката од која се формира плацентата. Подготвувањето за таква студија за време на бременоста не се разликува од подготовката за ултразвучно скенирање на не-бремена жена, но треба да се има на ум дека овој метод се користи само во првиот триместар. Во подоцнежните периоди се користи вообичаен начин за скенирање преку абдоминалната празнина, бидејќи трансвагиналниот сензор може да предизвика контракции или да предизвика појава на тон на матката.

Трансвагинален ултразвук

Кога се пропишани трансвагинални тестови?

Овој метод на ултразвук во голема мера ги прошири можностите за дијагностицирање на болести на женските генитални органи, вклучувајќи ја и матката. Тој може да ги препише гинеколог или хирург за следните индикации:

 • Девојчето има крвав исцедок, но таа е сигурна дека ова не е менструација.
 • Жената има активен сексуален живот шест месеци, но не може да забремени.
 • Се чувствува болка во долниот дел на стомакот, но не во оние денови кога има периоди.
 • Ако менструацијата е премногу долга или кратка, таа обично трае од 3 до 7 дена.
 • Под одредени услови, трансвагиналниот ултразвук е закажан како дел од годишниот преглед.

Единствената контраиндикација за оваа постапка може да биде девствено девојче. Во вакви случаи, употребувајте нормален абдоминален ултразвук или проверете го испитувањето преку ректумот. Исто така, не заборавајте дека трансвагиналниот ултразвук е забранет во вториот и третиот триместар од бременоста .

Кои болести може да се дијагностицира оваа процедура?

Овој метод на ултразвучно скенирање ќе му помогне на лекарот да утврди колку е здрав женскиот репродуктивен систем, матката, јајниците и фалопиевите туби. Исто така, често се користи за дијагностицирање на патологии во бременоста. Со овој скенирање, можете да откриете такви болести и карактеристики на развојот:

 1. Цар на јајници .
 2. Ендометриоза.
 3. Материјална и ектопична бременост .
 4. Воспалителни процеси.
 5. Присуство на патолошки флуиди - крв ​​или гној во фалопиевите туби.
 6. Утерни фиброиди .
 7. Ендометријална полипоза.
 8. Делумно или целосно балонче.
 9. Различни видови на тумори: бенигни и малигни.
 10. Chorionepithelio.
 11. Рак на јајчникот на цисти или рак на јајниците .
 12. Течност во карлицата на жената.

Ултразвучното скенирање направено на овој начин исто така ќе и помогне на жената да дознае кога е подготвена за зачнување, зашто тоа е доволно да се следи развојот на јајниците. Ако во текот на постапката во фалопиевите цевки се воведе специјален агент за контраст, лесно е да се види дали се пропустливи. Овој метод е неопходен во третманот на неплодност . Исто така, само тој може да го фати срцевиот ритам на детето во период од 5 недели од бременоста.

Декодирање на резултатите од вагиналниот ултразвук

За да добиете детални информации за текот на бременоста или во отсуство на општа состојба на женскиот репродуктивен систем, ќе треба да се обратите кај вашиот лекар. Овој метод на скенирање дава многу подетални резултати од абдоминалниот. При дешифрирање на резултатите, гинекологот ќе обрне внимание на следниве параметри:

 • Колкава големина е матката и нејзиниот врат?
 • Како се наоѓа матката и која е нејзината структура.
 • Како се јајниците.
 • Големината и структурата на јајниците.
 • Состојбата на видливиот дел од фалопиевите цевки.
 • Количината на слободна течност во абдоминалната празнина.
 • Карактеристики на јајниците.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.