Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трансабдоминален ултразвук

Ултразвучната дијагноза денес е една од најефикасните методи за откривање на болести на различни органи, вклучувајќи карличен карличен преглед кај девојчиња и простата кај мажите. За да се процени здравјето на матката и додатоците, трансабдоминалниот ултразвучен скенирање, овој дијагностички метод се користи и кај мажите. Како се спроведува таквото истражување, без разлика дали тоа бара посебна подготовка, за тоа кои индикации се доделуваат - прочитајте ја нашата статија.

Кои се карактеристиките на трансабдоминалното истражување?

Ова е традиционален ултразвучен метод за проучување на внатрешните органи, чија главна состојба е насоката на бранот низ абдоминалниот ѕид. Сензорот за време на процедурата се наоѓа на абдоменот на пациентот, таков ултразвук може да ги испита само органите лоцирани во абдоминалната празнина или во близина на него. За да се добијат подетални и објективни резултати, во текот на постапката се користат линеарни или конвексни сензори, нивната фреквенција варира од 3,5 до 7,5 MHz.

Како и во основа на други ултразвучни студии, овој метод се базира на инверзен пиезоелектричен ефект, во кој брановите се рефлектираат од надворешните школки на човечките органи. Рефлектираните честички се претвораат во електрични импулси и создаваат слики на мониторот.

Предности и недостатоци на овој метод

Најчесто трансабдоминалниот ултразвук на карличните органи е придружен со дополнителни дијагностички процедури, како што се бимануална палпација, трансвагинален ултразвук , магнетна резонантна терапија, лапароскопија . Овој метод на истражување на карличните органи или простатата има многу предности.

Предностите на овој метод на ултразвук:

 1. Поради тоа што се прикажува сликата за состојбата на не само специфичен орган, туку и на соседните органи, може да се добие општа панорама на карлицата, што ќе овозможи да се направи точна дијагноза и да се пропише соодветен третман.
 2. Ако ултразвучно скенирање се изведува на жена, тогаш трансвагиналниот метод не е во можност да покаже големи и широки тумори на матката и додатоците. Гинеколошко испитување извршено на трансабдоминален начин обезбедува поцелосна слика.
 3. За овој тип не е потребна посебна подготовка, таа е безболна и безопасна.
 4. Само на овој начин можеме да ја процениме состојбата на матката и додатоците кај девиците.
 5. Ова е најстариот информативен и едноставен начин за проучување на здравјето на простатата кај мажите.

Недостатоци на овој метод на ултразвучно скенирање:

 1. Бидејќи дел од ултразвучните бранови се апсорбираат од препреките во форма на абдоминални ткива, сликата е помалку јасна и органите не се детално опишани.
 2. Исто така, фреквенцијата и точноста на сензорот влијае на јасноста и точноста на резултатите, а трансабдоминалниот сензор е многу послаб од трансвагиналниот.
 3. Ако се изврши гинеколошки преглед, а жената има задебелен стомачен ѕид или е дебела, тогаш визуелизацијата на матката и додатоците ќе биде тешка.
 4. Тие имаат лош ефект врз квалитетот на сликата и адхезиите во овој дел од телото, тие обично се формираат по абдоминални операции за отстранување на циста, слепо црево или по царски рез.

Вреди да се напомене дека овој тип на ултразвук е инфериорен во однос на другите во информативноста. Но, во исто време, тој е во состојба да ја покаже општата состојба на проучуваниот орган, без да дава непријатност и болка до пациентот. Останатите методи, вклучувајќи ги и трансвагиналните, бараат изборот на одредени денови од циклусот од жената. И ако еден човек е подложен на ултразвук на простатата, тогаш овој метод се користи во повеќето случаи, со исклучок на ситуации со сериозни патологии.

Трансабдоминален ултразвук

Кои се симптомите на трансабдоминалните скенирања?

За да назначи процедура, абдоминалниот ултразвук може како локален доктор, и тесен специјалист: гинеколог , проктолог , уролог . Индикациите за овој ултразвук можат да послужат како различни болести на органите во абдоминалната празнина, кај жени најчесто од матката и додатоците. Мажите се обично пропишани трансабдоминален ултразвук на простатата.

Индикации за жени:

Најсигурен метод за одредување на големината на матката и додатоците, овој показател во почетната фаза укажува на отсуство или присуство на болести на репродуктивниот систем.

Ектопична бременост
 1. Ултразвукот јасно може да покаже дали постојат адхезии или тумори на органите на женскиот репродуктивен систем.
 2. Може да се дијагностицира бременоста, но во овој случај, попрецизен резултат во раните фази ќе покаже трансвагинален сензор.
 3. Овој метод на скенирање најчесто се користи за контрола на развојот на фетусот во матката, и покрај тоа, од 12-тата недела од бременоста, ова е единствениот метод на ултразвук, бидејќи трансвагиналниот метод може да предизвика предвремено раѓање или да предизвика спонтан абортус.
 4. Помага да се воспостави ектопична бременост или да не се развива.
 5. Во доцна бременост, може да потврди присуство или отсуство на тешки болести и генетски патологии кај фетусот, како Даунов синдром или хидроцефалус на мозокот .
 6. Утврдете ја големината и позицијата на фиброидите или цистите .
 7. Дијагнози малигни тумори.
 8. Можност за откривање на ендометриоза , вклучително и во постпарталниот период.
 9. Ги препознава полипите и другите патолошки болести на додатоците.
 10. Може да открие ендометријален карцином, но во овој случај ќе биде потребно да се подложат дополнителни лабораториски тестови за да се потврди дијагнозата.
 11. Студијата на фалопиевите туби се изведува тогаш, бидејќи постои сомневање за нивната опструкција, ектопична бременост.
 12. Ултразвучниот скенирање на јајниците ви овозможува да ги идентификувате во раните фази на повредите и неуспесите на хормоналната позадина на жената, како и да ја препознаете полицистичната или оваријалната мултифоликулација.

Ако жената има проблеми со зачнувањето, тогаш таа обично е пропишана со три планирани трансабдоминални ултразвуци:

 • 8-10 ден од циклусот - оптимален и доминантен фоликул е избран.
 • 14-16 ден од циклусот - проценка на обемот на избраниот фоликул.
 • 22-24 ден од циклусот - се врши пребарување на корпус лутеум, овулација се воспоставува или негово отсуство

Индикации за мажи:

 1. Човекот треба да се подложи на овој скенирање, ако има периодични болки во препоните, е вознемирен од непријатност во перинеумот или скротумот.
 2. Ако мокрењето станува почеста и болна.
 3. Ако процесот на мокрење е тежок, човекот ја чувствува желбата, но не може да го испразни мочниот меур.
 4. Кога се чувствува дека мочниот меур постојано се полни и не може да се испразни до крај.
 5. Многу е итно да се направи ултразвук ако има сомничав исцедок од уретрата.
 6. Вреди да се посети зградата за дијагностицирање на ултразвук за претставници на силна половина од човештвото кои имаат проблеми со зачнувањето.
 7. Од време на време, лекарот ќе препише испитување на простатата за оние кои имаат хронични заболувања на репродуктивните органи.
 8. Студијата за состојбата на простатата е неопходна кога човекот има проблеми со потенцијата.
 9. Сите мажи над четириесет години еднаш годишно се препорачува да се подложат на ултразвучно скенирање на простатата за превенција.
 10. Предуслов ќе биде премин на ултразвук на простатата на оние кои имаат историја или моментално сексуално преносливи инфекции.
 11. Итно е да се консултирате со лекар ако дури и мала количина на крв се појавува во урината.
Човек треба да направи ултразвук ако е досаден дифузор

Како да се подготвите за оваа процедура?

Трансабдоминалниот метод не бара посебна подготовка. Единственото нешто што треба да се направи пред постапката е да се пополни мочниот меур што е можно повеќе. За да го направите ова, половина час пред ултразвукот, пациентот мора да пие најмалку еден литар вода. Потребен е полн мочен меур за да се истегне цревата од карличната област, ослободувајќи ја видливоста за трансдуцерот. Ако постапката се изврши итно, на пример, за време на операцијата, мочниот меур може да се полни со катетер. Жените се препорачува да се подложат на ултразвучно скенирање на петтиот или осмиот ден од циклусот ако сакаат да го пресметаат денот на овулацијата. И за време на бременоста, студијата се спроведува на планиран начин три до четири пати, ако има патологии за развој на бременоста, лекарот може да препише непланиран ултразвук.

Ако сте примиле Х-зраци неколку дена пред ултразвук, не заборавајте да го предупредите дијагностичарот за ова. Факт е дека специфичните супстанции кои се акумулираат во телото за време на Х-зраците може да ја нарушат сликата на екранот.

Како е трансабдоминален ултразвук?

Оваа постапка се спроведува подеднакво и за мажите и за девојчињата, без оглед на тоа кој орган треба да се процени - матката или простатата. Лекарот го прашува пациентот да земе хоризонтална положба на каучот, може да лежи на своја страна или на грб. Посебен гел се нанесува на кожата на абдоменот, со што ќе се отстрани воздушниот јаз и ќе се овозможи појаснување на сигналот. Во текот на постапката, пациентот треба да лежи мирно и да не се движи. Лекарот ќе ги испита потребните органи, кои се наоѓаат во малата карлица, со посебен сензор, сликата на органот за испитување се пренесува на екранот.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.