Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на зглобот на колкот

МНР на зглобот на колкот ви овозможува да добиете слоевит имиџ на сите структури на овој дел од телото: коски, меки ткива, циркулаторниот систем, тетивите и лигаментите на зглобовите. Овој дијагностички метод се користи за откривање на фокуси на патологии и повреди, не му наштетува на лице, не предизвикува болка и не бара период на рехабилитација.

Кои се предностите од овој тип на анкета?

 1. МНР на зглобовите на колкот не врши оптеретување на ткивата и органите, поради што постапката може да се повторува.
 2. Магнетниот томограф е способен да создаде тродимензионална слика на сите структури во било која рамнина и со потребниот степен на зголемување.
 3. Овој метод овозможува да се идентификуваат дури и мали патологии во структурата на ткивата кои не ги дијагностицираат алтернативните методи за истражување.
 4. МНР на зглобот на колкот овозможува да се напуштат инвазивните студии, како што е болната артроскопија .
 5. Резултирачките слики ќе бидат колку што е можно појасни, што ќе ја поедностави дијагнозата. Доколку е потребно, за време на скенирањето, дијагностичарот има можност да детализира одредена област, на пример, нервни стебла или садови.
 6. Тоа е дијагностика на МРИ која овозможува да се создаде план за висока фреквенција кога се врши скенирањето пред операцијата.
 7. Постапката им е дозволена на бремените жени во втората половина на бременоста, како и на децата кои можат да ја набљудуваат неподвижноста.
 8. МНР на зглобовите на колкот е најстариот информативен начин за откривање на метастатско оштетување на коскените структури во рана фаза, кога рентген снимката сè уште не може да ги визуелизира.

Овие карактеристики на постапката даваат значителни предности во споредба со алтернативните процедури - компјутеризирана томографија, радиографија и ултразвучно скенирање.

Кому се препорачува да се подложи на овој скенирање?

МНР на зглобот на колкот е пожелно за болни симптоми во оваа област, како и профилактична дијагноза. Овој тип на истражување често се користи за повреди на колкот. Скенирањето на зглобот на колкот од МРИ може да се препише и ако е неопходно да се разјаснат резултатите од претходната рендгенска радиографија.

Индикации за постапката

МНР скенирање на колк зглобови
 1. Пропишано е за луѓе кои страдаат од остеоартритис на колкот.
 2. Се изведува во случаи на оштетување на зглобовите со ревматски заболувања, вклучувајќи лупус еритематозус , спондилитис, анкилозирачки спондилитис и други.
 3. Тоа е индицирано за инфективен артритис .
 4. МНР на зглобот на колкот се изведува ако постојат сомневања за сериозни повреди во овој дел од телото: руптури на зглобната капсула, фрактури или фрактури на феморалните коски, раскинувања и прскања, мускулите на мускулите итн.
 5. Оваа постапка ќе биде клучна за откривање на причините за заедничка дисплазија .
 6. Спроведено со дислокација на колкот на колкот.
 7. Лекарот ќе го препорача овој тип на дијагноза на пациент кој чувствува болка во зглобот, како и ако има оток или оток во неговата област, а неговите движења се ограничени.
 8. Задолжителна процедура за оние дијагностицирани со асептична некроза на феморалната глава.
 9. МНР на зглобот на колкот се користи за да се идентификуваат метастазите и да се одреди зоната на нивното ширење во овој дел од телото кај луѓето со рак.
 10. Често се вршат скенирање и штипкање на тетивите или нервите на зглобот.
 11. Препишана е за време на сложена дијагностика за вакви заболувања: септичен артритис, остеомиелитис , Калве-Пертес болест, тендосиновитис, итн.

Контраиндикации

 1. Овој метод на скенирање е контраиндициран кај луѓе со метални уреди во телото: клипови од церебрални садови, пејсмејкери и невростимулатори, инсулинска пумпа, протези, феромагнетни, електронски и метални импланти.
 2. Не постои можност да се спроведе овој скенирање за луѓе кои не можат да ги контролираат движењата на сопственото тело, како и за оние кои се ментално болни.
 3. Неопходно е да се одбие МНР на зглобот на колкот на една девојка во првата половина од бременоста.
 4. Овој тип на дијагноза не се препорачува при срцева слабост .
 5. Неопходно е да се одбие томографијата во затворена комора на апаратот за оние кои страдаат од клаустрофобија.
 6. Исто така, оваа дијагноза не се применува за сериозно болни лица.
 7. МНР со контраст е забрането за лица со ренална инсуфициенција .

Што ќе покаже овој скенирање?

Скенирањето на зглобот на колкот покажува колку се здрави сите елементи на зглобот: зглобови, лигаменти и 'рскавици, мускули и тетивите, како и заедничка капсула и течност за зглобовите. Во зависност од целта на студијата, секциите можат да бидат и попречни и на коси авиони. Доколку е потребно, лекарот може да ги комбинира сите фотографии направени за време на постапката во една тродимензионална слика. Тоа е толку сеопфатна слика што ви овозможува да ги оцените карактеристиките на сите структури, како и да ги идентификувате фокусите на воспаление и локацијата на повредите.

Што дијагностичар го гледа за време на скенирањето? На екранот, сите коски на бутот детално се визуелизирани, како и соседните меки ткива. МНР на зглобот на колкот ќе открие и конгенитални и стекнати патологии. Томографијата, исто така, ќе покаже како функционира васкуларниот систем.

Подготовка за постапката

Подготвителната шема за скенирање директно ќе зависи од посебните карактеристики на вашето здравје, како и од тоа дали ќе се примени контрастот.

Подготовка за скенирање со контраст:

 1. Првиот чекор е да бидете сигурни дека лекот, администриран интравенозно, нема да предизвика алергии.
 2. Исто така неопходно е однапред да се исклучи реналната инсуфициенција, бременоста, па, како што всушност, и во друг случај, употребата на контраст е строго забранета.
 3. Неопходно е да се одбие од јадење и пиење околу пет часа пред скенирањето.

Општ план за подготовка:

 1. Неопходно е да го предупредите лекарот за алергии на одредени лекови, како и да пријавите за хронични заболувања.
 2. Неопходно е да се отстранат сите метални предмети: часовници, накит, очила и други.
 3. Ако се плашите од затворен простор или не сте сигурни дека ќе можете да ги набљудувате неподвижноста, побарајте седатив.
МПИ колк подготовка

Опис на постапката

 1. Пред сè, од пациентот се бара да се смени во медицинска облека за еднократна употреба, а потоа да земе хоризонтална позиција на таблата со апарати.
 2. Во следната фаза се воведува контрастна супстанца, ако ова не е обезбедено, тогаш табелата со пациентот се турка во томографската комора.
 3. Тунелот на апаратот е често затворен, внатре во него има осветлување, како и посебен систем за вентилација, микрофон работи за комуникација со докторот.
 4. За време на скенирањето, пациентот слуша слаб пукање на уредот, и ништо повеќе не треба да го наруши, постапката е целосно безболна.
 5. Стандардната постапка трае од 15 минути до половина час, со користење на контраст - до еден час. Целокупниот циклус на истражување, вклучувајќи подготвителни мерки, само-скенирање и декодирање на резултатите, воопшто, обично не трае повеќе од два часа.
 6. По завршувањето на студијата, пациентот не треба да се одмори, веднаш може да се врати во вообичаената дневна рутина.

Дешифрирање на податоци и медицинско мислење

Докторот-дијагностичар ќе го подготви преписот на резултатите од скенирањето во рок од еден час, освен во тешки случаи кога заклучокот може да се издаде само следниот ден. Сликите и нивното декодирање се дадени на пациентот во неговите раце, со нив вреди да се оди на тесен специјалист, кој треба да биде избран според податоците на МНР:

 1. Ако се најдат разни повреди, вклучувајќи ги и повредите на тетивите, тогаш треба да контактирате со трауматолог.
 2. За артритис и артритис , потребен е ревматолог .
 3. За сложени повреди, потребно е испитување на неврохирурзи.
 4. Ако се најдат малигни тумори, треба да го посетите онколог .

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.