Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на нога и глуждот

Никој не е имун од повреда на ногата или глуждот, и ако ногата боли и отекува, потребно е навремено дијагностицирање, најчесто во овој случај, МРИ на ногата е пропишана. Овој вид на истражување ќе помогне да се пронајде патолошката патологија и да се направи точна дијагноза.

Кои се предностите на овој метод?

Главната предност на МРИ на стапалото над слични методи на истражување на овој дел од телото е високата јасност на сликите, а со тоа и точноста на резултатите со детални детали за сликата. МНР на глуждот ви овозможува да ја процените состојбата на коските, меките ткива, како и да ги проучите карактеристиките на протокот на крв, што е од големо значење за комплексните повреди.

Оваа постапка не зазема многу време, скенирањето без контраст трае не подолго од еден час, по скенирањето на МНР на нозете, лицето може веднаш да се врати дома или да работи, бидејќи испитувањето на овој начин не предизвикува никакви несакани ефекти. Магнетната томографија нема да предизвика непријатност или болка, уште еден плус на овој метод на истражување не е инвазивен.

Кој треба да добие СМН скенирање?

МРИ на зглобот на зглобовите најчесто препишува хирург или трауматолог, тоа е неопходен тип на дијагноза пред хируршки интервенции.

Индикации

 1. Присуство на бенигни и уште повеќе рак во областа на проучување.
 2. МРИ на ногата е пропишана за повреди на глуждот: фрактури и дислокации на коските, како и за истегнување и кинење на лигаментите и тетивите.
 3. Оваа постапка е неопходна за оние кои имаат болки во зглобот на зглобот.
 4. Тоа е пропишано за подпухнатост во одреден дел од телото, како и кога неговото движење е ограничено.
 5. Применливо скенирање и со сериозен нерв во подножјето.
 6. Се користи како дополнителна дијагностичка метода за болести на лигаментозниот апарат на стапалата.
 7. МНР на ногата се изведува за артритис , како и за артроза .
 8. Исто така се препорачува магнетна томографија за нарушувања на циркулацијата во стапалото.

Забележете дека МРИ со право може да се смета за неопходен метод на сеопфатна дијагноза во овие случаи, бидејќи таквото скенирање овозможува да се забележат дури и најмалите отстапувања и патологии на развојот на стопалото.

Контраиндикации

 1. Бременост и лактација, ако МНР на ногата се изведува со употреба на контрастно лекување.
 2. Ние не го применуваме овој дијагностички метод за мали деца, но не поради штетата што може да ја донесе постапката за здравјето на малиот пациент. Факт е дека овие студии ќе бидат сигурни ако во текот на постапката пациентот забележи целосна неподвижност и на децата им е многу тешко да се справат со оваа задача.
 3. Ако за постапката се избере затворен тип на томограф, тогаш тежината на пациентот не треба да надминува 120 кг, инаку нема да се вклопи во комората.
 4. МНР на ногата не се изведува кај оние кои имаат метални структури во нивните тела кои не можат да се отстранат за време на постапката, вклучувајќи: невростимулатори, инсулински пумпи, пејсмејкери, клипчиња за срцеви крвни садови, импланти, протези, слушни помагала итн.
 5. Вреди да се одбие да спроведе контраст студија од овој тип на луѓе кои се алергични на медицинската супстанција гадолиниум, бидејќи контрастот почесто се создава врз основа на тоа.
 6. Исто така, МРИ на ногата со контраст е забранета за пациенти со ренална инсуфициенција .
МРИ скенирање на зглобот на зглобовите

Како се случува истражувањето?

Имајте на ум дека специјалната подготовка за МНР на зглобот на зглобовите не е потребна, можете да отидете во постапката веднаш по назначувањето од страна на лекарот кој го посетува. Единствен исклучок е скенирањето на контрастот, за него е потребен штрајк со глад од пет часа пред МНР.

Во текот на постапката :

 1. Пред да влезете во канцеларија, отстранете ги сите метални предмети, вклучувајќи накит и шноли.
 2. Кажете му на вашиот лекар за присуство на реакции на одредени видови на медицински лекови, можна бременост и хронични заболувања.
 3. Од вас ќе биде побарано да легнете на масата на скенерот, главата и екстремитетите ќе бидат фиксирани во фиксна состојба со ролки и ремени.
 4. Доколку е потребно, се открива интравенски контраст.
 5. Кога табелата се турка во тунелот на апаратот, томографскиот прстен ќе почне да ротира во областа на проучување, во овој случај, околу ногата.
 6. Пациентот мора да лежи мирно, нема да чувствува болка.
 7. Лекарот го следи скенирањето од соседната соба, можете да го контактирате благодарение на микрофонот, кој е инсталиран директно во тунелот на уредот.
 8. МНР на глуждот трае од половина час - без разлика, и до еден и пол часа - со неговата употреба.

По постапката, пациентот треба само да чека додека лекар не ги дешифрира резултатите, обично не трае подолго од еден час, а веднаш може да ја напуштите клиниката.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.