Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на слезината

И покрај нејзината мала големина, слезината е прилично комплексен орган кој врши важни функции во човечкото тело. Таа е одговорна за преработка на тромбоцити кои станале застарени во билирубин, кој е независно излачен од ткива и органи.

МНР на слезината се пропишува ако функционира лошо, нарушувањето на неговата работа е најчесто секундарен симптом на основната болест на другите органи на телото. Многу поретко, патологиите на слезината се примарен знак за нејзината болест.

Кои се предностите на испитувањето со магнетна слезина?

МНР на слезината е назначена меѓу првите дијагностички процедури за неговата дисфункција, ова се објаснува со предностите на овој метод во однос на алтернативните методи на истражување:

 1. Магнетната томографија во аналитичките функции значително ги надминува алтернативните дијагностички методи: ултразвук, радиографија, КТ.
 2. Состојбата на слезината не е можно да се процени за време на медицинскиот преглед, а палпацијата е неефикасна поради неговата оддалечена локација, така што МРИ е пропишана при првите знаци на болеста на овој орган.
 3. МРИ ви овозможува да видите какви било промени во сите нејзини структури, слој-по-слој магнетно скенирање ќе открие дури и најмалите дефекти, повреди, отстапувања.
 4. Овој метод на скенирање е апсолутно безбеден, не предизвикува последици и болка, не бара сериозна подготовка.
 5. Високо информативен, резултатот е точни слики со кои лесно можете да направите дијагноза.

Кој е прикажан и контраиндициран?

Првите знаци на абнормалности во работата на слезината може да се забележат кај обичен човек, но постојат голем број на знаци кои го покажуваат ова:

 1. Постојат многу модринки на телото, тие се појавуваат од лесни механички ефекти, тие минуваат низ напорно и долго.
 2. Под скапулата, може да се почувствува болката, продолжената, понекогаш истрелувањето преку силна болка.
 3. Кожата беше покриена со осип, но не беше предизвикана од алергии, етиологијата на осипот не беше откриена.
 4. Честопати, лицето станува заразено и страда од вирусни инфекции долго време.

Ако сте загрижени за еден од овие симптоми, ова не значи дека нешто не е во ред со слезината, но со комбинација на неколку од нив, се препорачува да одите во МНР на слезината.

Индикации за скенирање на слезина

 1. Тифоидната треска или пурулентното воспаление беше откриено во абдоминалната празнина.
 2. Утврдено е дека слезината има извиткана нога.
 3. Спроведена со леукемија од различни форми и фази.
 4. Тоа е применливо во случаи на инфаркција на слезината, како и со зголемена подложност кон нив.
 5. Назначен без прекин ако се сомневате во присуство на тумори.

Контраиндикации

 1. Ако некое лице носи васкуларни клипови.
 2. Не се изведува во раните фази на бременоста, и после - само со сериозни индикации.
 3. Невозможно е да се спроведе постапка за лица со конвулзивен синдром.
 4. Директна контраиндикација - метални импланти, протези, шантови, како и пејсмејкери, пејсмејкери инсталирани на телото.

Вреди да се напомене дека магнетната томографија нема штетно влијание врз некоја личност, но металните предмети на телото на пациентот за време на скенирањето не само што можат да ги нарушат резултатите туку и да пропаднат.

Подготовка за проучување на слезината

Бидејќи методот на истражување не е инвазивен, посебна подготовка за тоа не е потребна, главната работа е да се отстрани целиот метален накит пред постапката, и за време на скенирањето да се почитува целосната неподвижност. Ако лекарот ви кажал дека контрастното средство ќе се користи за попрецизна студија, тогаш треба да се откажете од храна и пијалоци пет часа пред МНР. Не заборавајте да го предупредите лекарот дека се плашите од ограничени простори, дали сте алергични на лекови или страдаат од хронични заболувања.

МРИ подготовка на слезината

Како е скенирањето?

Без оглед на органот што се испитува, секогаш се спроведува магнетна томографска студија според овој план:

 1. Од пациентот се бара да легне на масата на апаратот, по фиксирање на главата и екстремитетите со посебни ремени, подвижната маса се става во томографската кабина.
 2. Почнува ротацијата на прстените на апаратите, скенирањето е придружено со мал шум.
 3. Непријатност, болка, лицето не се чувствува.
 4. Лекарот го набљудува процесот, дава упатства за пациентот на микрофонот, кој е инсталиран во апаратот за тунели.
 5. Скенирањето трае околу 40 минути, ако се применува контраст - до еден и пол часа.
 6. По постапката, веднаш може да се обратите за вашиот бизнис, треба само да чекате за декрипција на резултатите.

Употребата на контраст ја комплицира дијагнозата, но ви овозможува појасно да го визуелизирате васкуларниот систем. Оваа супстанција се инјектира интравенозно, контрастот брзо се дистрибуира преку системот на крвните садови, сликајќи го во светла боја. Забележете дека контрастните средства што се користат за МРИ се базираат на гадолиниум, овој лек ретко предизвикува алергии и несакани ефекти.

Дешифрирање на податоците од постапката

Како резултат на МНР на слезината, лекарот-дијагностичар ќе добие детални слоевити слики на органот, каде што можете да ги видите сите нејзини ткива и структури. Со помош на овие слики, лекарот ќе ја процени состојбата на слезината, ќе открие дефекти во својата работа, повреди, структурни аномалии или промени во нејзината големина. Овие и други индикатори ќе покажат присуство или отсуство на болести на телото.

Интерпретацијата на резултатите обично трае подолго од еден час, сликите на скенираниот орган се даваат на рацете на пациентот, како и медицинскиот заклучок. Со овие документи, пациентот се праќа кај специјалист кој го испратил за дијагноза, може да биде терапевт, хирург или онколог. Овие слики, како и нивниот опис, ќе им овозможат на тесниот специјалист не само да направи сигурна дијагноза, туку и да додели дополнителни типови на дијагностика, доколку е потребно, а потоа да избере режим на третман.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.