Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на лумбосакралниот 'рбет

МНР на лумбосакралниот 'рбет, или со други зборови, долниот дел на грбот, е една од најнезаборавните дијагностички методи за болести на грбот. Тоа ви овозможува да откриете какви било патолошки, бенигни и онколошки тумори, како и да ги процените ефектите од повреда на овој дел од 'рбетот. Во овој случај, таквото испитување не ја доведува пациентот болка и нема штетно зрачење на неговото тело.

Кога е закажан овој тест?

Докторите често се жалат на болка од друга природа во задниот дел. 'Рбетот е најважната структура на телото, и затоа точната и навремена дијагноза во овој случај игра клучна улога. Често, МРИ на лумбосакралниот 'рбет е доделена да биде меѓу првите студии, бидејќи овој вид на истражување овозможува добивање детална слика за потребната област. Оваа постапка има широка листа на индикации, но не е дозволено сите.

Индикации:

 • Назначен со остеохондроза на лумбосакралот .
 • Се препорачува ако биле откриени хернии во регионот на интервертебралните дискови на бедрата.
 • Тоа е приоритетна дијагностичка метода за нарушувања на циркулацијата во нозете.
 • МНР на лумбалниот 'рбет е прикажан кога постои сомневање за патолошко стеснување на' рбетниот канал.
 • Секогаш се изведува кога лицето страда од тешка и наизменична болка или лумбаго во лумбалниот регион, како и долните екстремитети.
 • Тоа е задолжителен тип на дијагноза за откривање на рак во долниот дел на грбот.
 • Доделени на пациенти со рак ако има загриженост во врска со ширењето на метастазите во 'рбетниот мозок, како и во пршлените во овој дел од грбот.
 • Покажани кај дегенеративно-дистрофични нарушувања на 'рбетниот мозок, меѓу нив мултиплекс склероза и сирингомиелија .
 • Магнетната резонанца е неопходен вид на скенирање во развојот на воспалителните процеси во 'рбетниот мозок.
 • Се употребува во случај на сериозни повреди и оштетување на долниот дел на грбот, на пример, кога садовите се стегаат, што може да настане како резултат на фрактури или поместување на пршлените.
 • Оваа постапка е пропишана пред хируршки интервенции во овој дел од грбот, а исто така се изведува по операциите за да се процени нивниот успех.
 • Исто така, често се препорачува за пациенти кои чувствуваат непријатно чувство на вкочанетост во грбот.
 • Е периодна дијагноза кај пациенти со абнормален развој на лумбосакралот.
МНР на лумбосакралниот 'рбет

Контраиндикации

Магнетната резонанца е заслужено сметана за една од најбезбедните дијагностички методи, но исто така има и широк список на контраиндикации. Посебно внимание треба да се посвети на бројни апсолутни контраиндикации, во присуство на кои скенирањето е строго забрането:

 • МНР не се изведува кај оние пациенти кои имаат пејсмејкер и невростимулатори.
 • Постапката не се применува на оние кои користат кохлеарен имплант, ова е еден од видовите протези на внатрешното уво.
 • Студиите за магнетна томографија се забранети за луѓе кои користат инсулин пумпи.
 • МРИ е забранета во присуство на протетски срцеви залистоци.
 • Тоа не се врши за оние кои носат импланти кои содржат метални елементи.
 • Исто така, постапката е контраиндицирана кај бремени жени, особено во првите месеци од бременоста.
 • Технички е невозможно да се скенира ако лицето тежи повеќе од 120 кг.

Исто така, постојат и релативни контраиндикации за оваа студија, со што постапката не се препорачува, но сеуште е можно. На пример, тешко е да се скенира ако лицето има тремор, тешко може да го задржи здивот, ако претходно поминал на коронарна артериска бајпас хирургија или тој страда од срцева слабост . Тешко е да се пренесе постапката на луѓе кои не можат да ги контролираат своите движења или се плашат од затворени простори.

Што покажува оваа постапка?

МНР на лумбосакралниот 'рбет покажува јасна слика на соодветниот регион на' рбетот во најмалите детали. Сликата јасно ќе ги разликува телата на сите пршлени што паднале во областа на скенирање, како и интервертебралните дискови и 'рбетниот мозок, ткивата со која се опкружени. МНР покажува такви абнормалности и патологии на лумбалниот регион:

 • Ја открива остеохондрозата на долниот дел на грбот, како и остеоартритисот и остеопорозата .
 • Ќе покаже какви било повреди, како и фрактури на овој дел од грбот.
 • Не може да се пропушти испакнување на пршлените, како и хернија помеѓу пршлени.
 • Дијагностицира 'рбетна стеноза на лумбосакралниот' рбет.
 • Не пропуштајте ја абнормалната фузија на пршлените.
 • Откриј синдромот на конска опашка.
 • Ги открива неоплазмите на бенигни и онкологични.
 • Тоа ќе го покаже ширењето на метастази во овој дел од телото кај пациенти со рак.
 • Ќе укажуваат на миелитис и хемангиоми , како и инфекции на коскеното ткиво.
 • Откријте мултиплекс склероза.
 • Ги открива местата на воспаление на коските и меките структури, како и апсцеси.
МНР со хернисни дискови

Како да се подготвите за МРИ појас?

МРИ-скенирање на лумбалниот 'рбет е прилично едноставна постапка, и пред него не е потребна посебна подготовка. Во повеќето случаи, постапката може да се спроведе во секое време од денот, не е неопходно да се следи диета, но и да се преземат посебни подготовки. Се што се бара од пациентот е да се подготви за долг одмор, бидејќи дури и најмалите движења на телото не се дозволени. Исто така, пред скенирање, мора да го известите докторот за присуство на хронични болести, можни алергиски реакции. Не заборавајте да ги отстраните накитот и сите предмети што можат да содржат метал.

Поцелосна подготовка пред постапката е потребна само ако се врши со користење на контраст. Во овој случај, студијата треба да се одвива на празен стомак, и подобро е наутро, минималниот период на штрајк со глад е 6 часа пред скенирањето. Како контраст, најчесто употребуваните лекови се гадолиниум, однапред да дознаете дали сте алергични на него.

Како е МРИ на овој рбет?

Вреди да се напомене дека МНР на лумбосакралниот 'рбет со контраст е многу посложена и долга процедура. Но, тоа е причината зошто тоа е повеќе информативно. Најчесто, скенирањето се одвива во ова сценарио:

 1. За испитување, од пациентот се бара да земе хоризонтална положба. Најчесто, главата и екстремитетите се фиксираат со специјални ремени, така што вашето случајно движење не ги искривува податоците од истражувањето.
 2. На каучот со пациентот се турка во прстенестиот дел од апаратурата.
 3. Кога скенерот ќе почне да скенира, ќе слушнете мал шум, тие се придружени со ротација на прстенот на скенерот околу испитуваниот дел од телото.
 4. За сликите да бидат јасни, не треба само да ги набљудувате неподвижноста, туку и да ги следите упатствата на дијагностицираниот. Тој ќе биде во соседната соба и ќе разговара со вас на микрофонот.
 5. Скенирањето не предизвикува непријатно лице, па дури и повеќе болка.
 6. Кога испитувањето за магнетна томографија ќе заврши, од вас ќе биде побарано да ја напуштите канцеларијата и да чекате медицинско мислење во ходникот.

МНР со контраст

Од вас исто така се бара да легнете на каучот, но пред да започнете скенирањето, ќе се инјектира контраст агент. Бојата, која е произведена врз основа на гадолиниум, брзо се дистрибуира во текот на циркулаторниот систем, ги боите вашите садови и ја прави нивната визуелизација појасна. Вреди да се напомене дека лековите кои служат како контраст се сосема безбедни и безопасни, нетоксични и ретко предизвикуваат алергии. Алатот брзо се излачува од телото, најчесто во рок од еден ден. Најчесто томографијата со контраст е применлива за да се утврдат границите на фокусот на патологијата.

Резултати за декодирање

Ако вашиот случај е обичен, лекарот ќе ви ги даде примените слики и склучувањето на скенирањето во рок од еден час. Во покомплексни случаи, на пример, со повеќе фрактури или со присуство на малигнен тумор со метастази, може да потрае цел ден да се дешифрира.

Исто така, според резултатите од дијагнозата, лекарот ќе препорача да контактирате со тесен специјалист:

 • За невролог, ако развиете болести на 'рбетниот мозок или' рбетот.
 • За неврохирург, во случај кога има потреба од хируршка интервенција.
 • До онкологот, ако е откриен онколошки тумор.
 • На трауматологот, ако имало повреда на 'рбетниот столб.

Колку МНР на половината?

Овој тип на дијагноза е далеку од најскапиот, цената на скенирањето зависи од многу фактори. Прво, регионот на вашето престој игра улога, медицинските услуги се поскапи во главниот град и во милиони градови. Исто така, цената зависи од нивото на клиниката, од квалификациите на докторот и од типот на томограф. Просечната цена на МРИ на половината е од три илјади рубли - без разлика, од 4500 рубли со неговата употреба.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.