Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на синусите

Магнетната резонанца е еден од најсовремените медицински помагала за интегрирана употреба, може да се користи за испитување на речиси сите делови на човечкото тело и идентификација на разни болести. Примени го на магнетна томографија на синусите, што е постапката што ќе ја опишеме во оваа статија. Ќе научите како да ги испитате синусите и паранојалните области на лицето, какви индикации и контраиндикации има овој тип на скенирање, и каква е цената на магнетен КТ.

Што е носната синус?

Пред да ги опишете карактеристиките на МНР на параназалните синуси, вреди да се разбере што се синусите. Во друг тие се нарекуваат синус, тие се шупливи структури, постојано исполнети со воздух. За да се одреди локацијата на максиларните или назалните синуси е многу едноставна: тие ја опкружуваат носната шуплина на двете страни и на врвот на носот.

Вкупно, постојат четири пара назални синуси, секој од нив е поврзан со носната празнина, меѓу кои: фронтални и латерални синуси, како и пар етмоид и сфеноид. МПР на синусите на последните два пара синуси е особено важна, бидејќи тие се наоѓаат далеку зад носната 'рскавица и други методи не се применуваат за нивното испитување.

Кога е потребна дијагноза?

МНР на параназалните синуси секогаш се изведува како што е пропишано од лекар, и може да го препорача овој тест на пациент со следниве симптоми:

 • пациентот се жали на чести болки во фронталната коска;
 • пациентот одамна безуспешно се обидува да се ослободи од студот;
 • лицето е загрижено за назална конгестија, недостаток на здив, причините за кои сè уште не се идентификувани;
 • дијагностициран е развој на воспалителниот процес кај еден или двата синуса;
 • пациентот не може да се справи со алергии, вклучувајќи алергиски ринитис .

Медицински индикации за постапката:

 1. Честите главоболки кај пациентот, и покрај фактот дека слични методи за проучување на абнормалности не се идентификувани, а причината за мигрена сè уште не е утврдена.
 2. Лекарот се сомневаше за развој на пациент со синузитис или хематосинуситис (акумулација на крв во синусите).
 3. Ако некое лице претходно ги скрши коските од носот или има абнормална структура од раѓањето, лицето има тешкотии при дишењето.
 4. Свежи повреди на носот, кога е невозможно целосно да се дијагностицираат без магнетен КТ.
 5. Во случај на откривање на циста кај назофаринксот за време на лекарски преглед.
 6. Магнетниот КТ е пропишан кога се појавуваат неоплазми во овој дел од телото, особено ако постојат сомневања за нивниот малигнитет.

Контраиндикации:

 1. МРИ на параназалните синуси не може да се примени кај луѓе кои имаат метални протези во нивните тела кои не можат да се отстранат за време на скенирањето.
 2. Поради штетното зрачење кое пациентот го прима за време на скенирањето, постапката не се применува кај девојчињата во текот на кој било период од бременоста.
 3. Исто така, вреди да се напушти овој метод на испитување за жени кои дојат дете.
 4. Директна контраиндикација на процедурата е присуството на инсулински пумпи на телото на пациентот.
 5. МНР не се применува кај оние кои постојано ги користат васкуларните клипови, слушни помагала, срцеви стимуланси.

Исто така, со голема претпазливост е вредно да се примени овој тип на дијагноза на пациенти кои страдаат од клаустрофобија, односно се плашат од затворени простори. Речиси е невозможно да се спроведе магнетна томографија на максиларните синуси, како и слично скенирање на кој било дел од телото на лице кое не го контролира движењето на сопственото тело. Во текот на постапката, на пациентот е потребна целосна неподвижност, инаку резултатите од томографијата може да бидат пристрасни.

Карактеристики на постапката

МНР на синусите се изведува со користење на конвенционален томограф, но со користење на специјални програми кои се способни да детектираат какви било патологии и болести на паранојалните области. Уредот изгледа како затворена комора во облик на цилиндар, пациентот се става во неа во лежечка положба. Особеноста на овој вид на испитување е дека поради изобилството на мукозните мембрани, како и коските и ткивата на 'рскавиците во овој дел од лицето, потребна е потемелна скенирање, во спротивно тоа ќе биде неинформативно.

МНР на синусите

Употреба на контраст

Исто така вреди да се напомене дека во некои случаи се користи контраст - течност која се воведува во садовите и ги наслика, овозможувајќи им максимално да ги визуелизираат. Најчесто, оваа супстанца се состои од гадолиниум, па магнетниот КТ скенирање на синусите со контраст има голем број дополнителни контраиндикации, за кои вашиот лекар ќе ви каже. Ако скенот се изведува во случај на сомневање за развој на онколошки заболувања, тогаш употребата на контрастна супстанца станува задолжителна.

Вреди да се напомене дека технологијата на компјутерски истражувања со користење на контраст на параназалните синуси е многу потешка отколку без неа. Потребно е одредено ниво на квалификација од дијагностичарот, а исто така трае многу подолго. Пред таквата постапка е да се осигура дека пациентот не е алергичен на контрастот. Ако се користи контраст, неопходно е да се одбие јадењето храна и течности најмалку шест часа. Со конвенционален магнетен КТ, не е потребна посебна подготовка.

Како се испитува?

За време на скенирањето, МРИ-машина произведува повеќе слики на одреден дел од телото со различни агли, еден вид на намалување. За време на испитувањето на носната област, пациентот обично е во лежечка положба, со цел целосно да се исклучи и најмалото движење на пациентот, се користат фиксирачки ремени за екстремитетите. Ако некое лице не може да ги контролира движењата, тој е понуден да пие седативи.

Скенирањето трае не повеќе од 10 минути, ако помине без контраст, пациентот не чувствува болка или непријатни чувства. Самата томографија објавува слаба пукање при скенирање, не треба да го исплаши пациентот. Забележете дека во текот на постапката пациентот е сам во канцеларијата, а лекарот го следи процесот од соседната соба, гледајќи ги сликите на екранот на мониторот. Веднаш по скенирањето на пациентот му е дозволено да се врати дома, веднаш може да се врати во нормален бизнис.

МРИ на синусите не е евтина процедура, нејзината цена може да варира во зависност од регионот и ценовната политика на здравствената установа каде што се врши. Обично неговата цена варира помеѓу три и пет илјади рубли.

Интерпретација на резултатите од истражувањето

По скенирањето, лекарот подготвува препис на резултатите од студијата, кој ќе известува за присуството или отсуството на патологии. Позитивни резултати од истражувањето може да се дискутираат ако сите структури во оваа област имаат нормална структура. МНР помага да се идентификуваат ваквите болести на максиларните синуси и соседните области:

 1. Секое, вклучувајќи го и ракот.
 2. Остеомиелитис е инфективна болест на коскеното ткиво.
 3. Воспаление на меките ткива на назофаринксот.
 4. Полипи и цистични формации во носот.
 5. Синузитис , синузитис, еммоидитис .
 6. Секое хронично заболување во оваа област.
 7. Разни структурни дефекти и аномалии на развојот.
 8. Сите видови на повреди на овој дел од лицето.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.