Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на мала карлица

Магнетната томографија денес е една од барани и модерни дијагностички методи, а ако пред неколку децении беше само помошна техника, МНР денес е незаменливо независно истражување. Често таа е назначена за испитување на карличните органи и кај мажите и кај жените. МНР на карлицата овозможува да се оцени анатомската структура на органите во овој дел од телото и да се идентификуваат сите фокуси на патологија.

Кога треба да поминете низ овој скенирање?

МНР на абдоминалната празнина и малата карлица често може да се препише како превентивна мерка, но почесто е неопходна за болка во оваа област на телото, нарушувања во функционирањето на поединечните органи, како и за повреди. Обично, тесни специјалисти, меѓу кои: онколог , уролог , гинеколог или проктолог, ја даваат насоката за овој скенирање. Меѓу сведочењето може да се идентификува заеднички, како и одвоени за мажи, жени.

Општи индикации

 1. Овој скенирање се прави првенствено за сомнителни онколошки формации, како и за динамиката на нивното формирање, доколку претходно биле идентификувани во овој дел од телото.
 2. МНР на карличните органи со контраст се применува на пациенти со рак, со цел да се одреди областа на ширење на метастази и оштетување на нивните соседни органи.
 3. Скенирањето со магнетна томографија е прикажано при трауматизирање на овој дел од телото и кај мажите и кај жените.
 4. Периодично се спроведува како профилактична дијагноза кај луѓе со абнормалности и абнормалности во структурата на органите на овој дел од телото.
 5. Се препорачува снимање со магнетна резонанца, ако пациентот долго време страда од болка во карличната област и сакрумот, а причината за нив не е разјаснета порано.
 6. МНР на карличните органи е индицирана кога раскинува циста или со најмало сомневање за ова, исто така се користи за други акутни хируршки патологии.
 7. Магнетната резонанца е неопходна за болести на уринарниот тракт, како и бубрезите и уретерите. Методот е применлив и за примарно истражување и за следење на динамиката на развој на хронични заболувања на урогениталниот систем.
 8. Оваа техника се користи за да се дознаат причините за неплодноста кај мажите и жените .
 9. Исто така, МРИ е една од задолжителните за кршење на цревата и аномалии на структурата на ректумот.
 10. Понекогаш е пропишано за повреди на колкот, како и за чувството на болка во него.
МНР на простатата

Дополнителни индикации за жените

 1. МНР на карличните органи кај жените често се пропишува за да се утврдат причините за менструалните неправилности, како и вагиналното крварење кое не е поврзано со менструацијата.
 2. МНР на карлицата кај жените е применлива во дијагнозата и третманот на ендометриозата .
 3. Назначен во случај кога постојат сомневања за развој на воспалителни процеси, меѓу кои и болести како што се аднекситис , како и ендометритис .

Дополнителни индикации за мажите

 1. Скенирање со магнетна резонанца се користи за мажи со воспалителни заболувања на карличните органи, меѓу кои и простатитис и везикулитис .
 2. Исто така се користи за откривање на различни неоплазми кај скротумот кај мажите.
 3. Исто така, магнетната томографија се користи за да се разјаснат податоците добиени при алтернативни дијагностички методи, пред и по хируршките интервенции во овој дел од телото.

Контраиндикации

И покрај фактот дека МНР се смета за еден од најбезбедните истражувачки методи, како и другите алтернативни методи за скенирање, има контраиндикации. Прво, забрането е да се користи овој метод на испитување во вакви случаи:

 1. Присуство во телото на пациентот на странски тела и медицински помагала кои содржат метални честички. Тие вклучуваат импланти и одредени видови на протези, шантови и забни круни, инсулински пумпи, невро-или пејсмејкери, васкуларни клипови.
 2. МНР на карлицата со контраст не може да се користи ако пациентот е алергичен на средство за контраст, обично во својство на лек базиран на гадолиниум.
 3. Исто така, скенирањето со магнетна резонанца со контраст не се користи ако пациентот страда од ренална инсуфициенција , бидејќи контрастот се излачува преку бубрезите и може да предизвика егзацербација на хронична болест.
 4. Невозможно е да се спроведе постапката во случај кога тежината на пациентот е поголема од 130 kg, бидејќи томографската камера е прилично тесна.

Има листа на релативни контраиндикации за кои постапката не се препорачува, но се спроведува со сериозни индикации. Меѓу нив се:

 1. Бременоста во првите месеци, скенирањето не се препорачува, но може да се спроведе ако постои опасност за животот на пациентот.
 2. Доколку е можно, откажете се од оваа техника за време на доењето, и ако тоа е неизбежно, тогаш елиминирајте лактацијата во период од два дена.
 3. Релативна контраиндикација - клаустрофобија кај пациент. Доколку пациентот се плаши од затворениот простор, веројатно нема да може спокојно да се однесуваат за време на скенирањето, но бара целосна неподвижност.
 4. Од истата причина - не постои начин да се обезбеди целосна неподвижност - МРИ не се применува на деца кои се уште не се пет години.

Како да се подготвите за постапката?

МНР на карличните органи не бара долга и комплексна подготовка, но постојат важни нијанси кои не треба да се заборават:

 1. За да се подготви за скенирање, за два дена потребно е да се напуштат производите за формирање на гас, во спротивно цревото ќе биде слабо визуелизирано.
 2. Пет часа пред студијата за магнетна резонанца, неопходно е да се одбие да се јаде храна и пијалоци.
 3. Томографијата се смета за безболна процедура, но за еден час се препорачува да се пие антиспазмодик.
 4. Ако контрастот се применува, тогаш вреди да се осигурате дека нема да предизвика алергиски манифестации.
 5. Подготовка за проучување на мочниот меур: неопходно е да се пополни колку што е можно по МНР.
 6. Подготовка за проучување на други органи: неопходно е да се испразни мочниот меур.
 7. МНР на карличните органи понекогаш бара пред-празнење на цревата, особено во случај на ректален преглед.
 8. Ако магнетното томографско испитување се користи за дијагностицирање на гинеколошки проблеми кај жената, тогаш треба да изберете одреден ден од циклусот: од 6 до 9 дена.
Подготовка за МНР на карлицата

Значи, сега знаете како да се подготвите за постапката, така што неговите резултати ќе бидат колку што е можно поточни и веродостојни.

Што покажува таквата дијагноза?

Многу пациенти се загрижени за прашањето - што покажува карличната МРИ? Овој тип на дијагноза ви овозможува да идентификувате било која болест во овој дел од телото, најчесто визуелизира:

 1. Онколошки лезии на карличните органи, вклучувајќи ги и јајниците, матката и други.
 2. Откривање на рак на тестисите, мочниот меур и простатата .
 3. Исто така ви овозможува да детектирате фокуси на воспаленија и повреди.
 4. Ги открива дефектите на артрозата и коскената структура, вклучувајќи и вродени болести.

Како е скенирањето?

Скенирањето со магнетна резонанса се изведува според следнава шема:

 1. Докторот ќе дознае дали сте алергични на лекови, не се плашете од затворен простор, ако скенирањето со МРИ се изведува во томограф со затворен тип. Тој, исто така, ќе биде убеден во отсуството на бременост кај жена и метални предмети во телото на пациентот.
 2. На пациентот ќе им биде кажано како правилно да се однесуваат за време на скенирањето, ве потсетам дека е важно да не се движите, тие ќе ве замолат да ги промените во облека за еднократна употреба.
 3. Пред да влезете во канцеларија, вреди да се отстранат сите накит, како и чаши, часовници и други метални додатоци.
 4. Од вас ќе биде побарано да легнете на грб, земајќи ја најудобната положба на масата на уредот, која ќе се турка во капсулата.
 5. Вашите нозе, како и рацете и главата ќе бидат поставени за неподвижност со ремени и ролери.
 6. Кога табелата ќе се турка во скенерот, скенирањето ќе започне. Вие нема да чувствувате ништо, ќе слушнете слаба несреќа, ќе видите како топографскиот прстен ќе се ротира околу вас.
 7. Лекарот ќе седи во друга просторија, за да комуницира со него, користете микрофон кој е инсталиран директно во тунелот на уредот.
 8. Непријатното чувство на топлина или студ може да биде предизвикано само од инјектираниот контраст, најчесто администриран интравенски, го зацврстува васкуларниот систем, што го прави повеќе видлив на екранот.
 9. Скенирањето трае околу половина час, но може да потрае двапати подолго доколку се користи контраст.
 10. Откако ќе заврши, можете да се вратите во секојдневната рутина, само треба да почекате резултатите од постапката да се декриптираат.

Несакани ефекти

Овој тип на дијагноза се смета за безопасен и многу ретко предизвикува непријатни последици. Несаканите ефекти може да бидат многу ретко забележани, но не почесто отколку кај 2%. Во принцип, ваквите случаи се поврзани со реакција на контраст: уртикарија , горење и чешање на местото на катетер, задушување или кашлање.

Предностите на магнетната томографија

Во споредба со алтернативните методи на истражување, МНР има голем број важни предности. Вреди да се запаметиме при изборот на истражувачки метод:

 1. Ви овозможува да ја процените структурата и состојбата на сите структури: коска, меки ткива, крвни садови, лигаменти и 'рскавица.
 2. Преземе точни, висококвалитетни слики во различни авиони.
 3. Ви овозможува да ги дијагностицирате најмалите промени и аномалии кои се незабележливи на други уреди.
 4. Најточен метод за откривање на онколошки формации и следење на динамиката на нивниот развој.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.