Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на коленото

Магнетна резонанца - безбеден метод на радиологија, со право се препознава како најинформативен и точен. Нема штетен ефект, но ви овозможува јасно да ја визуелизирате и оцените нивната состојба. Една од најбараните области на овој тип на дијагноза е МРИ на коленото зглоб, процедурата ви овозможува да идентификувате разни болести и патологии во овој дел од телото.

Кога е неопходно да се оди преку оваа студија?

МНР на коленото најчесто се користи за дијагностицирање по повредите, како и кршење на функциите на коленото. Таквата студија покажува дали состојбата на различни структури одговара на нормата: мениси, лигаменти, мускули и 'рскавица, масни тела, тетиви, заеднички капсули. МНР скенирањето попрецизно ги покажува меките ткива, коскените структури се исто така јасно визуелизирани, но ако има потреба да се проучува состојбата на артикуларните совети на коската, КТ најчесто се користи.

Индикации за магнетна томографија на коленото

 1. Пациентот се жали на постојана болка во овој зглоб, а нејзината причина сеуште не е утврдена.
 2. МНР на коленото се препорачува за сомнителен артритис .
 3. Се користи како дијагноза на артроза , како и степенот на оштетување на ткивото, и, доколку е потребно, се проценува можноста за замена на ендопротези.
 4. Се користи за појаснување на следните дијагнози: синовитис , бурзитис , тендинитис , како и други воспалителни процеси во зглобот.
 5. Постапката е применлива за контрола на состојбата на зглобот по инсталирањето на имплантот на коленото зглоб.
 6. Назначен за дијагностицирање на Хоф-овата болест, и ако веќе е идентификуван, тогаш ефикасноста на режимот на третман се проценува со МНР на колената.
 7. Потребно е да се скенира и со остеохондропатија, како и за откривање на цисти на Бејкер.
 8. Ова е еден од првите видови на истражување што ќе му се додели на пациент, ако тие се сомневаат во развојот на онколошки формации во овој дел од телото.
 9. Се користи за да се процени состојбата на менискусот, особено по повредата на коленото.
 10. МНР на коленото се изведува на задолжителна основа пред операцијата на колената.
 11. Овој тип на скенирање исто така се користи за хронични капки на колена, како и за хемартроза .
МНР на коленото

Контраиндикации за МНР на колена

 1. МНР на коленото не се врши за оние луѓе кои имаат метални не-отстранливи структури во нивните тела, бидејќи тие можат да бидат привлечени од магнет, тие можат да се загреваат и оштетуваат внатрешните органи. Металните структури забранети за МРИ вклучуваат: пејсмејкери, невростимулатори, инсулински пумпи, стоматолошки и коскени протези, слушни помагала и некои видови импланти.
 2. Овој тип на студија е контраиндициран кај клаустрофобичните лица, бидејќи скенот се изведува во затворен томографски тунел. Ако некое лице се чувствува непријатно во таков простор, чувствува страв, но дијагностиката е крајно неопходна, може да се користат седативи. Тие се исто така пропишани за пациенти со хиперкинеза кои не можат да ги контролираат движењата на сопственото тело.
 3. Контраст МРИ не се изведува кај девојчињата за време на бременоста, како и за време на лактацијата, бидејќи контрастниот лек може да предизвика патологии на развој на плодот.
 4. Ние не го применуваме овој метод на скенирање со воведување на контраст за луѓе кои имаат ренална инсуфициенција .

Кои болести ќе открие магнетното скенирање?

Магнетната резонанца на коленото за точноста на добиените податоци е многу пати поголема од КТ и ултразвук. Затоа, во споредба со компјутеризирана томографија и ултразвук, МРИ на коленото им овозможува на лекарите да направат попрецизна дијагноза во секој случај. Во слоевит слики на коленото, таквите патологии или повреди ќе бидат јасно видливи:

 1. Микробраци и сериозни фрактури на коскените структури на коленото.
 2. Фокуси на акумулација на течности во различни ткива на коленото, што може да предизвика инфекција на зглобот.
 3. Прекинува мениси, како и лигаментите.
 4. Патолошки задебелување на тетивата и други оштетувања.
 5. Фотови од воспалителни и инфективни процеси.
 6. Туморски формации, бенигни и онкологични.
 7. Знаци на артритис или артроза.

Како да се подготвите за скенирање?

Магнетната резонанца на коленото не бара посебна обука. Од пациентот не е потребно да следи исхрана, да зема лекови или штрајк со глад. Единствено важно правило е да се отстранат сите метални предмети пред да влезат во канцеларија: накит, часовници, шноли, очила.

На пациентот најчесто се дава медицинска облека за еднократна употреба, но понекогаш тој едноставно е замолен да се соблече во долна облека. Не заборавајте да му кажете на вашиот лекар за сите карактеристики на вашето здравје: исклучете ја можноста за бременост, пријавете за присуство на алергии на лекови, кажете ни за хронични заболувања. За деца под седум години, пред употреба, треба да се користат седативи или седативи, бидејќи децата не можат да ја набљудуваат целосната неподвижност во текот на постапката. Забележете дека ако се примени контраст, вреди да се напомене дека земате храна и пијалоци пет часа пред МНР.

Како е процедурата?

Магнетното томографско скенирање секогаш го следи истото сценарио:

 1. Од пациентот се бара да заземат хоризонтална положба на масата на апаратот, главата и екстремитетите се фиксираат во фиксна положба со помош на ролки и ремени. Ова е неопходна мерка, бидејќи дури и мало, случајно движење на телото може да ги наруши резултатите од скенирањето.
 2. Подвижната маса се турка во томографскиот тунел, започнува скенирањето, пациентот не чувствува непријатност или болка. Уредот емитира слаб шум.
 3. Ако некое лице не страда од клаустрофобија, тогаш во ќелијата на апаратот лесно може да лежи низ целата постапка, комората е опремена со осветлување и има вграден систем за вентилација. Исто така во него има микрофон со кој можете да го контактирате лекарот.
 4. По завршувањето на постапката, пациентот може да се врати во вообичаената дневна рутина.
 5. Декодирањето на МНР на колената се врши врз основа на добиените слики, обично подготовката на резултатите трае до еден час.
МНР на коленото

Алтернативни истражувачки методи

Многу пациенти имаат потешкотии во изборот на методот за дијагностицирање на болести на коленото, кога е подобро да се избере ултразвук, и кога МНР?

Секој лекар ќе забележи дека споредувањето на ултразвук и магнетна томографија не е сосема соодветно, бидејќи ултразвукот е сосема поинаков вид на истражување. Ултразвукот на колената е назначен апсолутно за други индикации и најчесто се спроведува како скрининг студија во раните фази на дијагнозата. Резултатите на ултразвукот во голема мера зависи од професионализмот и искуството на дијагностичарот, бидејќи сликата не е толку јасна и постои можност да се пропуштат патолошките формации. МНР на коленото во овој поглед е посовршена постапка, бидејќи сликите се остри и лесно е да се визуализираат локациите на повредите или областите на воспаление.

Покрај тоа, ултразвучно скенирање може само да ја процени состојбата на меките ткива, додека МРИ може да открие болести на коскената структура. Во случај на комплексна повреда, на пример, во случај на фрактура на ногата, првиот чекор е Х-зрачна студија, бидејќи е најстариот информативен за оценување на состојбата на коските. Имајте на ум дека магнетното скенирање може да биде назначено како независен тип на истражување, како и како дел од сеопфатна дијагноза.

Кои се предностите од овој тип на анкета?

 1. Еден од најинформативните видови на дијагностика.
 2. Сликите се остри, што ви овозможува прецизно да ја одредите локацијата на патологијата.
 3. Неинвазивна процедура и нејзина безбожност.
 4. Релативно безбеден метод на истражување.
 5. Недостаток на посебен период на обука и рехабилитација.

Во заклучок, ние забележуваме дека цените за овој тип на скенирање може да варира во зависност од регионот на земјата и нивото на клиниката, просечните цени за магнетна студија на коленото: од три до четири илјади рубли.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.