Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на торакалниот 'рбет

Секоја физичка активност на човечкото тело, вклучувајќи го и нормалното одење, првенствено паѓа на 'рбетот, поради што е склона кон повреда, абење и болест. Раната дијагноза на повреди на 'рбетниот столб игра важна улога, една од најинформативните процедури во овој случај е МНР на торакалниот' рбет.

Зошто ми е потребна МРИ на торакалниот?

Торакалниот 'рбет е цврста рамка која ги вклучува ребрата, градната коска и 12 пршлени. Имајте на ум дека пршлените на овој 'рбет се во релативна сигурност, тие се со помала веројатност да бидат повредени, бидејќи нивните движења се минимални меѓу себе. И покрај тоа, пациентите често се жалат на болка во овој дел од грбот. Патологии во овој случај најчесто се предизвикани од метаболички нарушувања во човечкото тело, што негативно влијае на исхраната на интервертебралните дискови. Исто така, подигнувањето на тешки предмети може да предизвика повреда на овој дел од грбот.

МНР на торакалниот 'рбет може да ги открие причините за остеохондроза и други хронични заболувања на' рбетот. Покрај тоа, овој тип на дијагноза ќе ги открие причините за болка во панкреасот, срцето, црниот дроб, стомакот или бубрезите.

На кого му е доделена постапката?

Почесто, овој тип на дијагноза е назначен од тесен специјалист, но секој што сака, може да подлежи на скенирање на сопствена иницијатива. Меѓу главните индикации - болка и повреда.

Индикации

 1. Назначен со трауматски повреди на градниот кош, меѓу нив фрактури или оштетувања на 'рбетниот мозок.
 2. Се користи за дијагностицирање на остеохондрозата во овој дел од 'рбетот.
 3. Се користи за пациенти со конгенитални аномалии на 'рбетот.
 4. Само МРИ на торакалниот 'рбет сигурно ќе покаже демиелинизирачки болести на нервниот систем, вклучувајќи енцефаломиелитис, како и мултиплекс склероза .
 5. Се користи за откривање на формации слични на туморот, како и за секундарни метастази кои продирале во торакалниот регион од соседните органи.
 6. Назначен ако постои сомневање за спинална стеноза во овој дел од грбот.
 7. Погоден за откривање на фокуси на инфекција во 'рбетот, на пример, за дијагноза на апсцес на' рбетниот мозок.
 8. Магнетната томографија е исто така неопходна за сите нарушувања на циркулацијата, абнормалности во развојот на васкуларниот систем.
 9. Тој е пропишан за воспалителни процеси во градскиот регион.
 10. Се користи како дел од сеопфатна дијагноза за пациенти со анкилозантен спондилитис , како и остеомиелитис или спондилитис.
 11. Лекарите ја препорачуваат постапката на секој кој има болка, непријатност, притисок во торакалниот регион, како и трнење во нозете.
 12. МНР на торакалниот 'рбет ќе покаже меѓуребрена невралгија .
 13. Се користи пред и по операциите на 'рбетниот столб.
Интервертебрална хернија на торакалниот 'рбет

Контраиндикации

 1. Метални делови на телото на пациентот - протези, импланти, клипови од церебрални садови. Во текот на постапката, таквите елементи можат да станат многу жешки, што ќе предизвика повреда на меките ткива и нивните изгореници.
 2. Присуство на пејсмејкери, нервни стимуланси, инсулински пумпи. Тие можат да пропаднат под влијание на магнетно поле.
 3. МНР на торакалниот 'рбет, како и секој друг орган, не се препорачува кај пациенти кои страдаат од клаустрофобија.
 4. Директна контраиндикација е хиперкинеза , односно состојба во која пациентот не е способен да ги контролира движењата на неговото тело.
 5. Неприменлива постапка за сериозно болни луѓе кои се на хардверот.
 6. Контраиндицирано скенирање со контраст на оние кои имаат ренална инсуфициенција , како и алергии на оваа супстанција.
 7. Не се препорачува да се скенира во рана бременост.

МНР подготовка со и без контраст

Најчесто, скенирањето се изведува на амбулантска основа, во ретки случаи - трајно. Подготовката за постапката вклучува преземање на неопходните мерки на претпазливост. Пред да влезете во канцеларија треба да ги отстраните сите предмети и накит што може да содржат метал. Исто така, мудро е да се пристапи кон скенирање на оние кои имаат тетоважи во областа што се испитува, бидејќи бојата може да содржи метални честички.

При примената на контрастот, важно е да се подложи на скенирање на празен стомак, неопходно е да се откаже од храната и пијалокот не помалку од пет часа пред МНР. Ако не се примени контраст, не е потребен штрајк со глад. Не заборавајте да го предупредите дијагностичарот за хронични болести, можна бременост, алергиски реакции или за стравот од ограничен простор. Забележете дека воведувањето на контрастно средство е забрането за бремени жени, како и за лица со заболени бубрези. Постапката не е забранета за деца, но може да се примени само кога детето може да набљудува неподвижност, во други случаи е дозволено користење на седативи.

Како е скенирањето?

 1. Од пациентот се бара да го симне часовникот, накитот, облеката, освен долната облека. Повремено се издава медицинска облека за еднократна употреба.
 2. Од пациентот се бара да заземе удобна положба на масата на апаратот, додека екстремитетите и главата се фиксираат со ремени кои спречуваат случајни движења.
 3. МНР на торакалниот 'рбет се изведува во лежечка положба.
 4. Во тунелот на затворениот томограф се преместува масата со пациентот. Ако уредот е отворен тип, тогаш томографскиот уред е инсталиран точно над скенираната област.
 5. Во текот на постапката, пациентот мора да лежи мирно, обично скенирањето не трае повеќе од еден час кога се користи контраст, и не повеќе од половина час - без него.
 6. Во текот на постапката, можете да останете во контакт со докторот, иако тој е во соседната соба. Микрофон се користи за комуникација, се инсталира директно во камерата на уредот.
 7. Процесот на испитување е придружен со ротација на томографскиот прстен, додека уредот испушта мал бучава, ако ви гуми многу, можете да ги користите чепките за уши.
 8. Во текот на постапката, пациентот не чувствува ништо, нема да има непријатност или болка во областа што се испитува.
 9. Одмор по скенирањето не е потребно, можете да почекате од транскриптот од резултатите и да си одите дома. Ограничувањата на храната или во секојдневната рутинска процедура не се потребни.
МНР на торакалниот 'рбет

Употреба на агент за контраст

Имајте на ум дека скенирањето со употреба на контраст не е само подолго, туку и тешко, а декодирањето на резултатите исто така ќе потрае подолго. Посебна контрастна супстанција е потребна кога е неопходно прецизно да се дефинираат границите на воспаление или тумор. Лекот се администрира интравенозно, поминува низ садовите и ги топи, акумулира во голем број во фокусот на патологијата. Затоа визуелизацијата при примената на контрастот е многу посилна отколку без неа.

Забележете дека, за разлика од растворот од јод, кој се користи во КТ методот, контрастот на МРТ е базиран на гадолиниум. Оваа медицинска супстанција полесно се толерира од телото, речиси и да не предизвикува алергии и несакани ефекти. И покрај ова, кога однапред се подготвувате за таков скенирање, мора да се осигурате дека не постои алергиска реакција на лекот.

Интерпретација на резултатите од истражувањето

Заклучокот на лекарот му се издава на пациентот еден час по постапката, во тешки случаи може да се подготви само следниот ден. Пациентот треба да ги обезбеди сликите и нивниот опис до лекарот што посетува. Ако за време на скенирањето на туморите од разни видови се идентификувани, пациентот се препорачува да посети неврохирург, како и онколог . Ако резултатите од МНР покажуваат дека пациентот има сериозни патологии на 'рбетниот мозок или' рбетот, тогаш треба да контактирате со невролог . Доколку има прскање на пршлените или повреда - на пршлен и трауматолог. Ако постојат индикации за хируршка интервенција, тогаш консултацијата со неврохирургите е неопходна.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.