Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на мозокот

Не е случајно што човечкиот мозок се смета за најтежок орган за проучување и дијагностицирање на болести, и покрај тоа што влијае на работата на апсолутно сите телесни системи. Еден од најмодерните и најефективните методи за неговото истражување е снимањето на магнетна резонанца, кое често се користи во медицината за да се открие мозочната дисфункција. МНР на главата се прави не само за возрасни, туку и за децата, не е штетно за младите пациенти како алтернативни методи за истражување.

Кога е закажана MRI на мозокот?

Таков скенирање е еден од клучните во медицинската дијагноза на патологии на мозокот, често се користи за почетна дијагноза, како и за да се разјасни. Постапката обично се изведува според рецепт на лекарите, во случај пациентот да има релевантни индикации за ова.

Индикации

 1. Се препорачува да се направи тоа кај оние пациенти кои се чувствуваат чести главоболки, а истовремено болеста се јавува со посебна фреквенција, а причините за овој феномен сè уште не се препознаени.
 2. МРИ се изведува ако пациентот претходно ги идентификува туморите на мозокот или има само сомневања за нивниот развој.
 3. Често пропишани за епилепсија , и веднаш штом ќе се идентификуваат, и во хронична форма.
 4. Исто така, директни индикации за назначувањето на овој скенирање - делумно губење на слухот и видот, чија природа сè уште не е идентификувана.
 5. Постапката често се изведува со мозочен удар , како и за следење на состојбата на човечкото тело по неа.
 6. Индикации за снимање со магнетна резонанца - честа губење на свеста без очигледна причина, несвестица.
 7. Меѓу индикациите за МРИ е менингитис во било која форма и фаза на развој.
 8. Овој тип на дијагноза, меѓу другите методи, може да се користи за следење на состојбата кај луѓето кои развиле Паркинсонова болест , како и Алцхајмерова болест .
 9. МНР може да се користи за да се идентификуваат причините за синузитис , како и за назначување на нивниот третман.
 10. Често е назначен за оние кои страдаат од мултиплекс склероза .
 11. Исто така, меѓу индикациите за употреба на овој тип на скенирање - кршење на функциите на васкуларниот систем во различни делови на човечкото тело.
 12. Најчестите индикации: дијагноза пред операцијата, како и скенирање по операцијата.

Контраиндикации

И покрај релативната сигурност на овој метод, таа, како и секоја друга дијагноза, има свои контраиндикации. Можете да дознаете кои контраиндикации за МРИ секој пациент има со помош на прашалник, личен преглед и медицински преглед.

Контраиндикации може да бидат директни - односно, студијата е забранета и релативна. Ако пациентот има релативни контраиндикации, тоа значи дека скенирањето е поверојатно да биде штетно за него, но може да се спроведе ако е потребно, ако постојат сериозни индикации.

Меѓу најчестите контраиндикации за магнетна резонанца на мозокот:

 1. Апсолутни контраиндикации: присуство на телото на пациентот на метални предмети или супстанции кои не можат да се отстранат за време на скенирањето. Овие можат да вклучуваат метална протеза, имплант, пејсмејкер, протези, па дури и тетоважа, составот на бојата кој содржи метал.
 2. Многу е штетно да се користи таков скенирање за жени кои се на краток рок од бременоста. Подобро е да се одбие магнетен КТ ако не постојат сериозни индикации за неговата употреба.
 3. Подобро е да се избере алтернативен КТ метод за оние кои се плашат од затворени простори.
 4. Магнетната резонанца не се однесува на пациенти кои страдаат од болести на хипофизата.
 5. Со екстремна претпазливост, постапката се спроведува за деца, и ако не постојат сериозни индикации, тогаш децата под пет години треба подобро да се откажат. Бебињата немаат МНР со контраст.
 6. Исто така, не можете да ја користите оваа дијагностика за луѓе со вештачки срцеви залистоци.
 7. Студијата со магнетна томографија со контраст е особено штетна за алергии.
 8. Подобро е да се откаже од магнетниот КТ за луѓето кои имаат срцева слабост .
 9. Магнетната резонанца или магнетен КТ не се применуваат кај пациенти со нарушена церебрална циркулација.

Што покажува оваа студија?

Многу пациенти се загрижени за прашањето - што покажува скенирањето на МНР на мозокот?

Со помош на МРИ, можете да видите како структурата на мозокот на пациентот се разликува од нормата, а исто така е лесно да се утврди дали пациентот има сериозно оштетување на мозокот или не. МРИ често се прави пред операцијата и после операцијата, како и снимањето со магнетна резонанца, може да ги одреди последиците од повредите на главата. Значи, да одговорам на прашањето: што покажува МНР на мозокот е многу едноставно. Магнетниот КТ дава комплетна слика за состојбата на сите структури на човечкиот мозок, помага да се утврдат причините за главоболки и за децата и за возрасните.

МНР на мозокот

Подготвувајќи се за скенирање

Подготовката за МНР-скенирање на мозокот во голема мера зависи од тоа дали се изведува со или без контраст. Ако магнетен КТ помине со контраст, тогаш вреди да се подготви за тоа однапред. Лекарот ќе ви каже за деталните мерки за подготовка, но што точно вреди да се прави е да се откаже од храната и течностите пет часа пред КТ.

Исто така, за правилно подготвување на постапката, сите пациенти треба да ги отстранат своите додатоци, накит, часовници. Треба дефинитивно да му кажете на вашиот лекар дека се сомневате дека имате бременост, имате хронични болести или алергии на лекови. Исто така е корисно да се предупреди за клаустрофобијата.

Како да вршите МНР на мозокот?

МНР на мозокот со контраст значително се разликува од скенирањето без него. Прво, таквата томографија дава попрецизни резултати, но трае многу подолго. Треба да се забележи дека МРИ на мозокот со контраст е забрането на мали деца, бидејќи е штетно за нивното кршливо тело.

Во принцип, постапката на скенирање се одвива во едно сценарио:

 1. Пациентот ги отстранува неопходните алишта, се ослободува, пред сè, од сите елементи кои можат да содржат метал.
 2. Од него се бара да ја заземе вистинската позиција на мобилната маса. Магнетната томографија на главата, вклучувајќи го и мозокот, обично бара пациентот да биде во лежечка положба.
 3. Доколку е потребно, на лицето му се дава контраст, ова може да се направи со посебен катетер или рачно.
 4. Ако пациентот има слаба контрола над неговите движења или има ментални абнормалности, но тој треба да направи скенирање, тогаш тој е пропишан седативи. Исто така, секој, дури и сосема здрава личност, кој се плаши од случајни движења на телото да ги наруши резултатите од постапката, може да праша за нивната употреба.
 5. Исто така, често за фиксирање на екстремитетите со користење на специјални ремени, како и за глава - ролки. Особено е неопходно да се применат на децата, бидејќи е тешко да поминат во целосна неподвижност толку долго време.
 6. Подвижната маса е ставена во тунелот на томографот, во тоа време медицинскиот службеник ја напушта оваа просторија, тој ќе ја следи постапката од соседната соба. Ова е направено затоа што зрачењето на МРИ е малку, но е штетно за некоја личност, и ако ја помине постапката цел ден, може многу да му наштети на своето здравје.
 7. Во текот на постапката, пациентот ќе се чувствува речиси ништо, нема болка, нема непријатност, нема непријатност. Скенирањето е апсолутно безболно. Во исто време, пациентот може да го слушне карактеристичниот пад на уредот, тоа е норма. Ако МНР се изведува со контраст, кожата може малку да измазне на местото на инјектирање.
 8. Скенирањето може да трае подолго од еден час, за пациентот е исклучително важно да одржува целосна неподвижност. Ова обезбедува гаранција за јасни и веродостојни резултати.

Како се декриптираат податоците?

МНР скенирањето на мозокот обично се изведува веднаш по скенирањето. Таа е подготвена од страна на радиолог, скенирање на МРИ во мозокот може да потрае некое време, но обично не повеќе од половина час. Резултатите од МНР скенирање на мозокот ги дава лекарот до рацете на пациентот или се пренесуваат до лекарот што посетува.

Транскриптот на MRI на мозокот ги содржи следните податоци:

 1. Проток на крв.
 2. Карактеристики на флуидниот проток на 'рбетниот канал.
 3. Степенот на дифузија на ткивата.
 4. Активноста на церебралниот кортекс под влијание на стимули.

МНР на мозокот овозможува да се проценат не само структурните карактеристики, туку и функционалните својства на мозокот. Главната предност на методот е неговата неинвазивност, безбожност, отсуство на период на опоравување и висока информативна содржина.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.