Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

МНР на хипофизата

МНР на хипофизата е современ, неинвазивен метод за проучување на работата на овој орган. Како резултат на скенирањето, се добива тридимензионална слика на хипофизата, што овозможува да се утврдат неговите дисфункции, да се направи точна дијагноза и да се препише најсоодветниот третман. Ќе ви кажам што покажува овој тип на дијагноза, во кои случаи студијата се спроведува со контраст и дали е потребна подготовка за постапката.

За што е одговорна хипофизата?

Пред да ги научите сите карактеристики на МНР на хипофизата, вреди да се знае кој е овој орган. Тоа му припаѓа на главните жлезди кои произведуваат за телото одреден сет на витални хормони. Се наоѓа на база на мозокот во шуплината на таканареченото "Турско седло". Таа е поделена на два дела - напред и назад. Хипофизата е одговорна, пред се, за нормалното функционирање на репродуктивниот систем, како и меѓу претставниците на посилниот пол и девојки. Во случај на прекршување на неговите функции, едно лице може да има сериозни болести, поради што навремената дијагноза на неговата состојба е толку важна.

Кога е потребна оваа процедура?

МНР на хипофизата се изведува со најмало сомневање за развој на патолошки процеси во овој орган. Исто така, постапката може да се додели за прекршување на мозокот.

МНР на хипофизата најчесто е препишана ако некое лице е дијагностицирано со хипофизен аденом на мозокот и прогресивен аденом. Аденом на хипофизата на мозокот е вид на бенигнен тумор кој е формиран од вроден епител. Аденомот е прилично опасен феномен кој може да предизвика сериозни мозочни заболувања. Но, аденомот не е единствената причина за таквата студија.

Индикации:

 1. Ако постои сомневање за развој на Кушингов синдром кај пациент.
 2. Во случај лицето да ја зголеми активноста на одредени групи на хормони.
 3. Кога се детектира зголемен индекс на пролактин.
 4. Ако има дефекти и отстапувања во работата на останатите жлезди на телото.
 5. МНР на овој орган се препорачува за оние кои страдаат од чести главоболки.
 6. Во случај кога пациентот има прогресивни абнормалности во мозокот.
 7. Потоа, кога пациентот брзо губи видување, но причината за овој феномен е сè уште нејасна.
 8. Ако пациентот има сериозно вознемирен менструален циклус.
 9. Кога пациентот има значителни отстапувања во тежината, тој може да биде многу тенок или претерано полн.
 10. За мажи, ова скенирање обично е индицирано за прекршување на еректилната функција .
 11. Изречен дворфизам или, обратно, гигантизам.

Контраиндикации:

Овој тип на скенирање не може да се нарече опасно за здравјето на луѓето, но во исто време, овој дијагностички метод има голем број на контраиндикации. Меѓу нив се и група апсолутни и релативни контраиндикации. Првата група вклучува:

 1. МНР на мозокот и хипофизата, како и секој друг орган, е забрането за луѓе кои имаат метални импланти на нивните тела.
 2. Ако некое лице користи пејсмејкери или инсулински пумпи.
 3. Не можете да скенирате во присуство на феромагнетни импланти.

Релативни контраиндикации:

 1. Импланти кои се направени без метални материјали.
 2. Присуство на нервни стимуланси.
 3. Постапката не се препорачува за лица со срцева слабост.
 4. Исто така се користи со претпазливост кај пациенти кои страдаат од тешка дебелина.
 5. Неопходно е да се напушти МНР на хипофизата за оние кои се соочуваат со тежок непријатност или дури и страв кога се во затворени простори.

Треба да се напомене дека кај пациенти кои имаат нарушена контрола на сопствените движења на телото, седативи може да се препишат. Тие, исто така, можат да бидат земени од оние кои страдаат од клаустрофобија.

Релативни контраиндикации за МРИ

Може ли да скенирам за време на бременоста?

Претставниците на послаб пол пред МНР на хипофизата се да се осигураат дека не се бремени. За девојки во позиција, оваа постапка не е забранета, но се препорачува да се спроведе само ако постојат сериозни индикации.

Ако една девојка знае за нејзината бременост и му била препишана МНР, тогаш таа треба веднаш да го извести својот лекар за нејзината посебна ситуација. Овој метод се применува кај бремени пациенти од 1980 година, и, и покрај мислењето на јавноста за неговата штета, не е забележан ниту еден сигурен факт за тоа. Значи можеме да кажеме дека оваа постапка во повеќето случаи нема негативен ефект и не предизвикува несакани ефекти кај фетусот. Единственото нешто што навистина може да стане опасно за фетусот е продолженото влијание на магнетното поле, особено во првиот триместар. Вреди да се запамети дека за време на бременоста строго се забранува спроведувањето на МР на хипофизата со контраст.

Како е процедурата?

Посебна подготовка пред постапката не е потребна, но само ако се спроведува без контраст. Но почесто МНР се изведува со контраст за да се подобри визуелизацијата. Ако се спроведе контраст, тогаш потребна е посебна обука, потребно е да се забележи штрајк со глад најмалку пет часа пред скенирањето. МНР на хипофизата со контраст е како што следува:

 1. Дозата на инјектираниот контраст се пресметува од страна на лекар поединечно за секој пациент.
 2. Средството за контраст се инјектира во телото на пациентот со катетер или рачно.
 3. Пациентот е ставен во апаратот, томографот почнува да ја скенира потребната површина.
 4. За да се отстрани веројатноста за појава на случајни движења на пациентот, може да се применат ремени за прицврстување.
 5. Вреди да се напомене дека слична постапка со употреба на контрастен агент трае прилично долго време, во просек, околу еден час. За сето ова време, лицето мора да лежи, бидејќи дури и минималните движења во голема мера може да ги нарушат податоците за скенирање.
 6. Лекарот ја проценува состојбата на хипофизата на екранот, мониторот, вреди да се забележи, обично се наоѓа во соседната соба.
 7. Ако пациентот претходно бил дијагностициран, на пример, со аденом, тогаш лекарот ќе обрне поголемо внимание на тоа, ќе го процени нејзиниот обем и добрина.
 8. По постапката, лекарот ќе ви ги даде примените слики од вашиот мозок, како и детален препис на резултатите од студијата.

Предностите на оваа постапка:

 1. Неинвазивен метод на истражување.
 2. Јонизирачкото зрачење не се применува.
 3. Висока јасност на сликите примени за време на скенирањето.
 4. Ги визуелизира аномалии кои се невидливи за алтернативна дијагностика.
 5. Ви овозможува да ги процените функционалните карактеристики на хипофизата.
 6. Контрастот што се користи кај МРИ е многу помалку веројатно дека ќе предизвика компликации и алергиски реакции од супстанцијата што се користи во јод.
 7. Најчувствителен метод за дијагностицирање на различни тумори во овој дел од телото.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.