Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ скен на вратот

Вратниот КТ е најчесто препишан од хирурзи, тоа ви овозможува да процените колку се здрави крвните садови на главата и вратот, а исто така е најефикасен начин за дијагностицирање на болести на меките ткива на ларинксот. Кое сведочење е пропишано за овој скенирање, и за кого овој метод на испитување не се препорачува - ќе научите од написот подолу. Покрај тоа, ние ќе ја опишеме КТ ангиографијата на садовите на вратот и кога скенирањето се изведува со контраст. Ние исто така се потсетиме на мерките за подготовка и напредокот на самиот скенирање.

Кој е пропишан со оваа процедура?

Компјутеризираната томографија на вратот со право го заслужи насловот на најдобриот метод за испитување не само на виталните органи на овој дел од телото, туку и на меките ткива на ларинксот. Со компјутерско скенирање, може да ја испита состојбата на апсолутно сите структури - од садови до коски, да видиме што е во рбетниот канал, па дури и да процени колку се здрави лимфните јазли.

Индикации за томографско скенирање на вратот

 1. Пропишана е за повреда на вратот или главата, особено ако има сериозни последици.
 2. Се користи за потврдување или побивање на сомневања за присуство на тумори, со бенигни и малигни. Ако се открие рак, CT-скенот ќе помогне да се најдат метастази, да се процени брзината на нивното ширење и да се провери дали се засегнати околните органи и ткива.
 3. Применливи за да се одреди локацијата на дислокација и да се брои бројот на тумори. Тоа помага да се одреди степенот на нивната ртење, да се проценат особините на анатомијата и хистологијата на формирањето на туморот.
 4. Помага да се разјасни локацијата на странското тело, кое се наоѓа во вратот или меките ткива на ларинксот.
 5. Информативен при оценувањето на усогласеноста со стапката на протокот на крв не само на вратот, туку и на главата, вклучувајќи го и тоа дали мозокот добива соодветна исхрана.
 6. Назначен кога претходно е идентификуван или за време на почетната дијагноза на гнојни или воспалителни процеси, меѓу кои може да има апсцеси на вратот и меките ткива на ларинксот и главата, како и инфилтрати, целулитис, итн.
 7. Компјутеризираната томографија на вратот се користи за дијагностицирање на цисти и дивертикулум на вратот и мекото ткиво на ларинксот.
 8. Се употребува во случај да се дијагностицира воспаление или инфекција на меките ткива на гркланот, главата, вратот и болестите на лимфните јазли, но пропишаниот третман не бил успешен.
 9. Томографијата на цервикалниот 'рбет често е индицирана за подетално испитување на остеохондрозата на' рбетот.
 10. Ако има хернија на интервертебралните дискови , може да се појават и повразни на грлото на матката.
 11. КТ ангиографијата на садовите на вратот се користи за откривање на васкуларни патологии, на пример, аневризма или атеросклероза .
 12. Исто така, томографијата може да дијагностицира различни видови на абнормалности во работата на лимфните јазли.
КТ скен на цервикалниот 'рбет е индициран за остеохондроза на' рбетот

Контраиндикации

Компјутеризираната томографија се базира на рендгенско зрачење, поради што КТ скенот има некои сличности со постапката на Х-зраци. Разликата е во тоа што за време на компјутерското скенирање, Х-зрачната цевка ги насочува зраците во облик на вентилатор. Така, зраците се спојуваат во една рамнина, додека на Х-зраците, тие се паралелни едни на други. И, иако овие две дијагностички методи имаат поинаков принцип на дејство, и двете имаат штетно изложување на човечкото тело. Иако дозата на зрачење е многу пониска за време на томографијата, овој скенирање не може да се нарече апсолутно безопасен, овој метод не се препорачува:

 • Девојки кои се подготвуваат да станат мајка, а зрачењето е многу штетно за фетусот, без оглед на времетраењето на бременоста.
 • Исто така, томографијата е скоро неприменлива за мајките во лактација, а доколку се спроведува, млекото треба да се прелеат два дена. Само тогаш повторно можете да го доите вашето бебе.
 • Поради штетните ефекти од зрачењето, КТ не се изведува кај мали деца, а во отсуство на сериозни индикации, не се применува кај пациенти кои не поминале на возраст од 14 години.
 • Бидејќи лакот на уредот е тесен, скенирањето не може да се изврши за многу полна пациентка, дури и ако има индикации за постапката. Максималната тежина на пациентот, во зависност од томографскиот модел, се движи од 120 до 200 кг.
 • Ако томографијата се изведува со контраст, тогаш треба да бидете сигурни дека пациентот не е алергичен на јод или морска храна.
 • Исто така, употребата на контрастна супстанција е забранета за лица со ренална инсуфициенција , хронични заболувања на бубрезите, срце, тироидна жлезда.
 • Постапката не се препорачува кај пациенти со последните фази на дијабетес .
 • Скенирањето на меките ткива на ларинксот или главата се врши само во отсуство на метални предмети во оваа област, вклучувајќи протези.
 • Исто така е тешко да се користи оваа техника за да се дијагностицираат болестите кај луѓето кои се во состојба на кома, имаат ментални нарушувања, нивната координација е оштетена или воопшто не можат да ги контролираат нивните движења.

Како се извршува скенот на вратот?

Во текот на постапката, пациентот не чувствува ништо, таа е апсолутно безболна. Лежи на масата на томографот во внатрешноста на лакот на апаратот, лицето може да ги слушне малите звуци кои се случуваат за време на ротацијата на томографскиот прстен. Во тоа време, радиологот го следи процесот од соседната соба, излегува за да не прима зрачење. Тој може да се контактира благодарение на микрофонот, кој се наоѓа веднаш во тунелот на уредот. Сензорите со кои е опремен томографот детално ги скенира специфичните делови на телото, а како резултат на тоа се добиваат слоевити слики на вратот, главата или меките ткива на ларинксот во различни рамнини. Скенирањето на вратот и главата обично трае само неколку минути, но ако томографијата се изведува со контраст, може да поминат половина час.

Како да се подготвите за КТ?

Најчесто, при испитување на вратот, главата, меките ткива на ларинксот, тироидната жлезда или лимфните јазли, се користи контраст, па скенирањето се изведува на празен стомак. Се препорачува да го поставите последниот оброк 8 часа пред постапката, а потоа после тоа не треба да пиете вода. Исто така треба да ги отстраните сите метални предмети што се наоѓаат во областа за скенирање. Со вас, освен што се однесуваат на КТ скен, подобро е да се има специјалистичко мислење:

 • Отоларинголог , ако дијагностицирате болести на ларинксот или назофаринксот.
 • Ендокринолог , ако штитната жлезда е скенирана.
 • Хирург, ако претходно била извршена операција и неопходно е да се оценат неговите резултати.

Дешифрирање на податоци за скенирање

По постапката, ќе бидете замолени да почекате околу 15 минути во ходникот, за кое време лекарот ќе го испечати потребниот број на снимки, а исто така ќе напише заклучок за состојбата на внатрешните ткива и органи. Пациентот ги прима фотографиите и нивниот детален опис во рацете, а подоцна ги пренесува на лекарот што посетува. Доколку упатувањето е издадено од терапевт , а КТ се спроведува заради превенција, но во неговиот процес е откриена патологија, тогаш пациентот веднаш треба да контактира со:

 • До онкологот , ако биле пронајдени бенигни и, згора на тоа, малигни тумори.
 • До лекарот ENT, ако се дијагностицира патологијата на носот, фаринксот или ларинксот.
 • До ендокринолог, ако тироидната жлезда е оштетена.
 • На гастроентеролог , ако се идентификувани болести на горните делови на хранопроводникот.

Употреба на агент за контраст

За овој тип на томографија најчесто се користи контрастот, обично се администрира интравенски на пациентот, во ретки случаи усно. Самата дрога се базира на вообичаениот јод, кој е во секој прибор за прва помош. Во исто време, томографијата со контраст има повеќе контраиндикации и може да предизвика компликации. Факт е дека се обезбедува брзо отстранување на супстанцијата од телото преку бубрезите, и ако нивните функции се инхибираат, контрастот се задржува во ткивата и органите и станува токсичен. Кога супстанцијата се инјектира во пациент, таа брзо се дистрибуира низ васкуларниот систем, ги бои во црвеникава нијанса, што овозможува подетално проучување на нивната состојба и структурни карактеристики.

Употреба на агент за контраст

Контрастот може да предизвика несакани реакции кои поминуваат во текот на првиот ден, меѓу нив: главоболки и гадење, вкус на метал или сол во устата, вртоглавица и промени во показателите за крвниот притисок. Исто така, местото на инјектирање може да стане црвено и малку нервозна.

Алтернативни методи за испитување на вратот:

МНР

Техниката на овој скенирање е многу блиска до компјутеризирана томографија, единствената разлика е во тоа што МРИ не е применлива за испитување на шупливи органи. Но, тоа е информативно за идентификување на обемни тумори од друга природа. Дозволено бремени жени и доилки.

Радиографија

Најчесто се користи од страна на лекарите за откривање на странски тела, за други цели, ретко се користи. Употребата на контраст е добар метод за скенирање на хранопроводникот, ќе ја покаже својата контрактилност, ширината на луменот, како и сите нарушувања на мукозната мембрана.

FGDS

Ова е компјутерски метод на испитување на хранопроводот. Структурата на хранопроводот се изучува одвнатре, со помош на ендоскоп. Ви овозможува да ја процените состојбата на ларинксот, како и да откриете аномалии на мукозните мембрани.

Ултразвук

Се користи за проценка на состојбата на тироидната жлезда, како и неговата биопсија.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.