Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ на срцето

Срцевиот КТ е дијагностички метод кој ви овозможува да дознаете како целосно функционира овој орган на човечкото тело. Како резултат на ова скенирање, секвенцијалните слики на срцето се добиваат во различни делови и рамнини. Во оваа статија ќе покажеме кој го препишува овој тип на студија, и на кого е контраиндициран, ние ќе споделуваме податоци за подготвителните процедури пред скенирањето, ќе ви кажам за неговите придобивки. Откако ќе ја прочитате нашата статија, ќе дознаете како поминува томографијата и какви типови ги има.

На кого е доделен овој тип на дијагноза?

Срцевиот мускул е витален орган, го контролира работата на многу системи, а во случај на оштетување, на пример, не може да се замени, како бубрег. Затоа, внимателно третирајте го здравјето на срцето и со најмали сомнителни симптоми, консултирајте се со доктор. Вообичаено, кардиолог пропишува компјутеризирана томографија на срцето за одредени поплаки на пациентот, како и ако има абнормалности во органот.

Индикации за томографија на срцето

 1. Едно лице чувствува болка под скапулата, има влечен карактер и се зголемува со зголемување на моторната активност.
 2. Ако има голема панпална болка во градите, но тоа не е предизвикано од траума на коските или ткивата во близина на срцето.
 3. Пациентката од време на време има вкочането прст на левата рака или нога.
 4. Пациентот страда од недостаток на здив, причините за кои претходно не биле идентификувани.
 5. Во случај лицето да има висок крвен притисок долго време.
 6. Потоа, кога образите на пациентот цело време се претвораат во црвено, но ова не е поврзано со кожни болести, алергии или пониски температури на воздухот.
 7. Ако лекарот има сомневање за абнормален развој на васкуларниот систем на овој орган.
 8. Во такви ситуации, ако лабораториските студии покажале дека пациентот има значително зголемен калциум во крвта.
 9. Постои можност за згрутчување на крвта во шуплината на срцето.
 10. Во случај кога, како резултат на срцев удар, срцето ги загуби првичните карактеристики, на него се појавија лузни.
 11. Периодично назначен за сите оние кои се дијагностицирани со ангина .
 12. Како разјаснувачки дијагностички метод, кога претходните анализи и студии не даваат точен резултат.
 13. Се користи за проценка на снабдувањето со крв во миокардот.
Вкочанетоста на малиот прст на левата рака е показател за КТ на срцето.

Контраиндикации на КТ

 1. Овој тест метод не се користи ако во телото на пациентот има метални предмети што не можат да се отстранат за време на скенирањето, на пример, протези или импланти.
 2. Клаустрофобијата е директна контраиндикација на КТ, како ако лицето е во тесна капсула, лицето може да почувствува сериозен стрес.
 3. Не се изведува со хиперкинезија.
 4. Поради пристојна доза која пациентот ја прима за време на скенирањето, оваа техника не се препорачува кај бремени девојчиња и деца под 14-годишна возраст.
 5. За жени кои дојат, постапката е исто така непожелна, но во случај на екстремна потреба, се спроведува, додека доењето е можно само по два дена.
 6. Оние кои се алергични на јод.
 7. Пациентите чија телесна тежина надминува 120 кг.
 8. Секој кој боледува од бубрезите или црниот дроб кога КТ се изведува со користење на контраст.
 9. При болести на тироидната жлезда и дијабетес .

Сорти на компјутерско скенирање на срцето

Компјутеризирана томографија на срцето ги скенира сите делови на овој орган, додека во текот на постапката, рентгенските зраци се насочуваат кон областа за проучување од сите страни. Ова ви овозможува да добиете многу детални делови од телото во различни рамнини, сликите се јасни и детални. За успехот на постапката, важно е дека скенираниот дел од телото е стационарен, но срцето е секогаш во движење, поради што во КТ на овој орган се користи високофреквентен рендгенски сензор.

Во зависност од типот на скенер, се разликуваат неколку типови на томографија на срцето: често се изведува конвенционална компјутерска томографија, ангиографија на коронарните крвни садови и артерии, како и мултиспирална ангиографија на срцето, и специјално скринирање на калциум кај атеросклеротични васкуларни плаки. Која е разликата помеѓу овие типови на скенирање?

Ангиографија на садови

Ангиографијата на коронарните артерии првенствено се карактеризира со тоа што е инвазивен метод на скенирање. Пред процедурата, на пациентот му се дава локална анестезија, мала пункција се прави во горниот дел на бутот. Медицинскиот катетер се вметнува во резултирачкиот отвор, нежно се движи, докторот стигнува до коронарните артерии на срцето. Ангиографијата на коронарните садови секогаш се спроведува со контраст, оваа супстанца се внесува во телото преку катетер. Ангиографија на коронарните артерии се изведува со цел да се открие дали коронарните артерии се нормални.

Мултимедијална томографија

Мултиспиралниот КТ е метод на повеќеслојно скенирање на слоеви по слоеви на разни кардијални структури. Со тоа можете да добиете тродимензионална слика на органот, оваа томографија се користи првенствено за откривање на патологии на срцевите валвули, како и миокарден лезии, перикардијални дефекти и срцеви комори.

Мултиспирална компјутерска томографија на срцето

Калциум скрининг

Тоа е дијагностички метод кој е способен да го идентификува вишокот на калциум во атеросклеротичните плаки, може да се користи за проценка на општата состојба на артериите, како и откривање на скриени отстапувања во кардиоваскуларниот систем на телото.

Подготовка и спроведување на скенирање на срцето

 1. Пред да испрати пациент за томографија, лекарот којшто го посетува мора да осигура дека пациентот не е алергичен на компонентите на спротивставената супстанција и дека жената не е бремена.
 2. Приближно еден ден пред скенирањето, подобро е некој да одбие производи кои содржат кофеин, како и алкохол.
 3. Пред да влезе во просторијата за томографија, пациентот ја отстранува надворешната облека и металниот накит.
 4. Пациентот е поставен на подвижна маса, истовремено контрастно средство се инјектира во вената.
 5. Лекарот во моментот на скенирање оди во соседната соба, но пациентот може да комуницира со него преку посебен микрофон.
 6. Табелата се турка во апаратурата тунел, томограф прстен ротира околу пациентот, и срцето и садови се скенираат.

Предности на КТ на срцевиот мускул

 1. Овој метод ви овозможува да ги идентификувате болестите во рана фаза на развој.
 2. Како резултат на скенирањето се добива тродимензионална слика, која помага да се направи сигурна дијагноза.
 3. Студијата трае не повеќе од 20 минути и не носи многу штета на здравјето на луѓето.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.