Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ на параназалните синуси

Често, најнебитната корица со доцен третман може да има сериозни последици, предизвикувајќи синузитис со различна тежина. Многу потешко е да се излечат овие болести во хроничната фаза, поради што раната дијагноза игра голема улога. Во оваа статија ќе ги споделиме информациите за еден од најпопуларните методи на истражување - КТ скенирање на синусите. Ние ќе обрнеме внимание на прашањето за подготовка за овој скенирање, индикациите за кои е доделен и неговите придобивки. Исто така, ќе ви кажеме како се изведува оваа постапка, кој не може да го стори тоа и какви болести може да открие.

Кои синуси се нарекуваат параниза?

Пред да дознаете како точно се изведува томографијата на овој дел од телото, вреди да се знае што се нарекува синусите на носот. Постојат четири од нив:

 1. Хемомор - се наоѓа во горниот дел на черепот, инаку се нарекува максилар. Тоа е најголемата празнина во черепот, меѓу шуплините исполнети со воздух.
 2. Фронтална - се наоѓа во фронталната коска.
 3. Лавиринт на решетката - ја одделува областа на носот од кранијалниот регион, се состои од решеткасти клетки.
 4. V-облик - најкомплексен во структурата на коската на основата на черепот, кој се наоѓа во регионот на сфеноидната коска.

Кога е пропишан овој тип скенирање?

Често причината за упатување кон оваа студија се следните жалби на пациентот: тешкотии при дишење, чувство на постојана назална конгестија, како и главоболки кои може да бидат придружени со болка во забите. Компјутеризирана томографија на синусите исто така е веднаш прикажана, ако носот е отечен, болен, има чувство на застоеност во слухот или болно грло.

Индикации за постапката

 1. Ако има пулсирачки главоболки, чија природа е нејасна.
 2. Ако коските на паранојалните шуплини се оштетени.
 3. Потоа, кога во носните синуси е странски објект.
 4. Во случај на загриженост за крварење.
 5. Назначен е периодично ако претходно била дијагностицирана претходно назално синусно заболување.
 6. Ако лекарот се сомневаше на нови израстоци или развој на гнојни процеси во овој дел од лицето.
 7. Потоа, кога пациентот доживеал тешки повреди на главата или лицето, особено ако черепот бил повреден.
 8. Тоа може да се покаже постојано ако третманот на синузитис нема ефект и бара корекција.
 9. Ако некое лице од носот често крвари и не е поврзано со зголемување на крвниот притисок .
 10. Ако лакрималната кесичка е воспалена, особено кога гној се акумулира во неговата празнина.

Кои болести може да ја открие томографијата?

Со примање на ткивни делови од даден дел од телото, лекарот може да скенира широк спектар на авиони. Сликата јасно ќе ги прикаже контурите на сите делови на синусите, нивната структура, густината, обемот и степенот на минерализација. Благодарение на овој метод, можно е да се даде објективна оценка за избраниот комплекс на медицински постапки, ако болеста е утврдена подолго време и бара постојан мониторинг. Навременото скенирање на носот ќе помогне да се избегнат компликации, како и да се детектираат дефекти во респираторната функција на носот. Со помош на КТ, можете да дијагностицирате такви болести и патологии во оваа област:

 1. Различни видови на синузитис.
 2. Синузитис во примарна и хронична форма.
 3. Фронтален , етмоидитис, а исто така и сфеноидитис.
 4. Во првата постапка, ќе открие тумори на мукозните мембрани на овој орган, да бидат способни да препознаат дали се бенигни или малигни.
 5. Тоа ќе помогне да се одреди природата на воспалителниот процес, кој е тешко да се третира.
 6. Секаква деформација и оштетување на коските на лицето на носот како резултат на повреди на главата.
 7. Тоа ќе помогне да се утврди причината за постојаните мигрена.
 8. Ќе види полипи.
 9. Го дијагностицира присуството на туѓи тела во синусите.

Кои се предностите на овој метод на испитување на носот?

КТ на параназалните синуси е сосема непогрешлив и прецизен метод за утврдување на состојбата на назалните и паранојалните заболувања со различна тежина. Придружните синуси се испитуваат многу внимателно и детално, што му овозможува на специјалистот да направи точен заклучок за потребата од лекување. Предностите на овој метод може да се формулираат на следниов начин:

 1. Како резултат на скенирањето, ќе добиете слики од синусите кои се со висок квалитет.
 2. И покрај фактот дека во текот на постапката ќе добиете зрачење, оптоварувањето на зрачењето не е толку голем колку оној на рентген.
 3. Скенирањето има голема брзина.
 4. По истражувањето, јасно ќе ги видите сите формации во синусите или нивното отсуство.
 5. Методот нема силно негативно влијание врз здравјето на пациентот.
 6. Лицето нема да почувствува непријатност и нема да чувствува болка за време на скенирањето.

Исто така вреди да се истакне комплексната природа на овој вид на истражување, со негова помош можете да дознаете во каква состојба се наоѓаат не само меките ткива, туку и паранојалните тврди делови на лицето. Исто така со користење на овој метод можете да ги видите крвните садови и солзите.

Контраиндикации

 1. Овој тип на дијагноза може да предизвика малформации кај фетусот, па затоа е опасен за бремени жени.
 2. Само кога итно се користи се користи за мали деца, иако нема опасност за нивното здравје. Факт е дека детето е тешко да остане во таков долг временски период, а ремените можат да го исплашат детето.
 3. Оние кои јод може да предизвикаат алергиски реакции, како врз основа на тоа создаде контраст агент.
 4. Луѓето со дијабетес , болести на срцето, бубрезите и црниот дроб .
 5. Жените кои дојат бебе.
Компјутеризираната томографија е контраиндицирана кај жени кои дојат.

Како да се подготвите за снимање на носот?

Овој тип на скенирање не бара претходна подготовка, но само ако не се користи контрастен препарат. Спротивно на CT скенирањето бара празен стомак, се препорачува да не се пишува шест часа пред процедурата. Пред посетата на компјутерската томографска соба, без оглед на тоа што го испитувате, треба да ги отстраните сите метални додатоци и Сербси, бидејќи тие може да ги нарушат податоците за скенирање.

Како се изведува оваа томографија?

Томограф е збир на дијагностички методи, вклучува кауч, рендгенска машина и компјутер, на екранот на кој се емитува сликата. Сликите направени во различни агли кои се креирани за време на скенирањето се нарекуваат парчиња.

Пред да започне студијата, пациентот треба да седи на каучот кој лизга во томографскиот апарат. Позицијата на личноста ја одредува лекар во зависност од намената на дијагнозата, најчесто од него се бара да лежи на грб или да се соочи надолу. Со цел да се спречат несаканите движења на лицето да се меша со КТ скен, пациентот е фиксиран на каучот со помош на ремени, бидејќи дури и најмалото мешање може да ги расипе сите резултати. Потоа каучот се става во томографските прстени. Понекогаш пациентот задржува здив за време на испитувањето, но не повеќе од неколку секунди. Скенирањето трае околу десет минути.

Вреди да се напомене дека постапката е безболна, а за време на тоа пациентот може да ги слушне карактеристичните кликови на уредот, ова е норма. По скенирањето со употреба на средство за контраст, се препорачува да пиете многу за брзо да го отстраните од телото.

Синус томографија со седативи

Како што забележавме порано, неподвижноста на пациентот во текот на постапката е исклучително важна за добивање точни резултати од студијата, дури и несаканото движење на екстремитетите може да ги наруши податоците за скенирање. И ако сликите се нејасни, тогаш отоларингологот ќе има потешкотии со дијагнозата, во некои случаи, компјутеризирана томографија на паранојалните области на лицето може повторно да биде назначена.

Најчесто, за да се спречат несвесното и случајно движење на пациентот, се користат ремени, кои цврсто го фиксираат лицето на таблата со апарати. Но, во некои случаи тие не се доволни. На пример, ако скенирањето е направено на мало дете, тогаш тој нема смирено да легне, напротив, ќе се обиде да се ослободи од ремените, ќе ја сврти главата. Во такви ситуации, дозволете е да користите седатив еднаш, за да можете безбедно да ја изведувате томографијата и да не ја трауматизирате психата на детето.

Истите групи на лекови, доколку е потребно, може да се користат кај пациенти кои се во тешка или несвесна состојба и не можат да ја контролираат нивната моторна активност.

Како да се декриптираат податоците добиени во текот на томографијата?

По постапката, сликите се предаваат на пациентот или може да се пренесат со медицинската историја на лекарот што посетува. Тие можат да бидат испечатени во потребните авиони или снимени на дигитални медиуми. Пред дешифрирањето го врши радиолог. Водени од овој опис, ENT пропишува соодветен третман или дава насока на потесен специјалист, на пример, хирург или онколог .

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.