Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ на мочниот меур

Методот на компјутерска томографија често се користи за да се идентификуваат болестите и патологиите на уринарниот систем на една личност. Модерен и безбеден начин за дијагностицирање - КТ ви дава можност да ги научите деталните карактеристики на мочниот меур и околните ткива. Како се спроведува оваа постапка и под кои симптоми е неопходно да се изврши - прочитајте ја нашата статија. Ние исто така ќе ви кажеме што е томографија со контраст и кога се користи.

Кои се индикациите за скенирање на мочниот меур?

Овој дијагностички метод обезбедува комплетни и детални информации за состојбата на овој витален орган, КТ овозможува да се визуализираат многу слоеви на неговата празнина и ѕидови. Благодарение на томографското скенирање, можете да ги видите сите тумори, да ја препознаете нивната природа, како и да ја посочите областа на лезијата. Компјутеризирана томографија е пропишана за следните симптоми и карактеристики на функционирањето на мочниот меур:

 1. Ако пациентот почнал да чувствува чувство на печење или акутна болка за време на мокрењето.
 2. Потоа, кога се појавила уринарна инконтиненција, но не е предизвикана од бременоста или староста на пациентот.
 3. Ако периодично постојат болки во пукањето во долниот дел на стомакот.
 4. Во случаи кога едно лице често го посетува тоалетот во текот на ноќта.
 5. Неопходно е веднаш да се изврши скенирање на мочниот меур, ако урината ја промени бојата, но не е поврзана со употребата на производи за боење на храна.
 6. Потоа, кога урината се здоби со остар непријатен мирис или неговата конзистентност се промени.
 7. Присуството во урина на нечистотии, чија природа не е јасна.
 8. Ако постојат сомневања за неоплазма во мочниот меур.
 9. Компјутеризираната томографија секогаш се изведува за време на третманот на повредениот мочен меур.
 10. КТ исто така е неопходен за разјаснување на дијагнозата - стеснување на уринарниот тракт.
 11. Ако претходно била дијагностицирана уролитијаза , или имало сомневања за нејзиниот развој.
Компјутеризирана томографија на мочниот меур е пропишана за снимање на болка во абдоменот.

Кои болести може да открие постапката?

КТ методот е подеднакво информативен за примарната дијагноза на болести на урогениталниот систем, како и за набљудување на хронични болести во динамиката. Често, компјутерската томографија станува вистинско спасение за специјалист кој нема резултати од лабораториски тестови и сведочења на пациентот за да се создаде комплетна клиничка слика за болеста. Меѓу симптомите кои можат да бидат индицирани за КТ, постојат оние кои не бараат итен третман и на крајот можат да си одат сами. Но, ако крвта се појави во урината, сомнителни нечистотии, ја смени сенката или има невообичаен мирис, тогаш неопходно е веднаш да се спроведе компјутерско скенирање на мочниот меур. КТ може да открие такви заболувања:

 1. Циститис во било каква форма.
 2. Нефритис и пиелонефритис во било која фаза на болеста.
 3. Може да препознае одреден број на одредени сексуално преносливи болести, но тоа не е најсигурен метод за овие цели, бидејќи компјутерската томографија не може да покаже некои болести.
 4. Различни инфективни процеси не само во мочниот меур, туку и низ уринарниот систем.
 5. При првото скенирање ќе помогне во дијагностицирањето на гломерулонефритисот .
 6. Ефикасно за откривање на уролитијаза и сродни патологии.

Како да се подготвите за томографија?

 1. Пред КТ скенирање на овој орган, се препорачува да се напуштат производи кои се способни да ја зголемат содржината на гас во цревата околу еден ден пред студијата.
 2. За попрецизен резултат, ништо не е подобро да се јаде неколку часа пред скенирањето.
 3. Ако компјутерската томографија се изведува со помош на средство за контраст, тогаш потрошувачката на храна мора да се напушти барем еднаш 6 часа пред него.
 4. По друг час, односно пет часа пред процедурата, пациентот ќе треба да пие контрастна течност, најчесто тоа е слаба воден раствор на обичен јод.
 5. Веќе во просторијата за томографија, непосредно пред скенирањето, со помош на катетер, преостанатата течност се отстранува од мочниот меур и се полни со кислород.

Контраиндикации на КТ

Овој метод на истражување, урологот обично препорачува примарно на оние кои имаат проблеми со мокрењето. Но, постојат одредени ситуации во кои штетата добиена од КТ може да ја надмине потенцијалната корист од студијата. Скенирањето на овој начин е контраиндицирано кај бремени девојки и млади мајки кои дојат на дете. Компјутеризираната томографија не се препорачува кај оние со проблеми со срцето, црниот дроб или бубрезите. Потребно е внимателно да се лекува и луѓето кои се склони кон алергии, како јод може да предизвикаат неочекувани реакции во форма на чешање или осип. Исто така, не е најнежниот дијагностички метод за луѓето кои страдаат од болести на тироидната жлезда или дијабетес . Поради техничката комплексност на скенирањето не треба да се применува кај малите деца. Тоа нема да донесе многу штета на нивното здравје, но резултатот нема да биде резултат на таква студија, бидејќи децата тешко можат да ја набљудуваат неподвижноста. Вреди да се напомене дека дури и минималните несакани движења може да ги нарушат податоците за скенирање.

Како да го направите ова скенирање?

Дури и пред пациентот да влезе во канцеларијата, тој треба да ги отстрани сите накит, како и часовници и метални додатоци. За време на студијата, пациентот треба да лежи на грб, важно е веднаш да се заземе удобна позиција, бидејќи ќе треба да лежите мирно најмалку 15 минути. Табелата се турка внатре во уредот, а прстенот, кој е опремен со сензори за радијација, почнува да ротира околу него. Овој прстен ќе биде сместен во делот од телото каде што се наоѓа органот за кој станува збор. За време на скенирањето, пациентот нема да чувствува ништо, само може да го чуе тивок зуи на скенерот. Во текот на постапката, дијагностичарот се наоѓа во соседната соба, но можете да комуницирате со него преку специјален микрофон, кој е вграден во уредот.

Кој е одговорен за декодирање на резултатите?

На екранот, лекарот гледа многу слоеви од органот што се испитува, по постапката се испечатени сликите. За да ги дешифрира податоците и да му каже на личноста дали сé е во ред со неговото здравје треба да биде радиолог, тој ќе го исклучи или потврди присуството на патолошки формации, тумори, камења или области на повреда. Тој ќе ја процени големината на мочниот меур, структурата на ткивата, неговата локација, исто така, ќе обрне внимание на состојбата на соседните органи, ткива и крвни садови. Само по компетентно декодирање на резултатите од томографската студија, можете да направите јасна дијагноза и да пропишете ефикасен третман. Ако болеста на урогениталниот систем е хронична, тогаш постапката може да се повторува.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.