Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ на карлицата

КТ на карлицата е модерен метод на скенирање на слоевите по слој на структурата на органите на овој дел од телото. Се реализира со помош на комплексен компјутерски комплекс, чија работа е базирана на Х-зраци. Ве покануваме да дознаете повеќе за целите и индикациите на оваа студија, како и за кого овој дијагностички метод не е соодветен. Подолу, ќе разговараме за тоа како се одвива подготовката за постапката, што покажува КТ скенот со контраст и какви несакани ефекти има.

Што е карличен скенирање?

Компјутеризирана томографија на карличните органи е метод на слој-по-слој студија на нивната структура и разни патологии, имплементирани со мерење на х-зраци кои поминале низ скенираниот медиум. Треба да се запамети дека во текот на постапката, внатрешните органи се изложени на рентгенска експозиција и иако дозата не е толку висока колку и кај конвенционалниот рентген, не може да се смета за сосема безбедна за здравјето на луѓето. Во зависност од структурата на органот на кој е насочена емисијата на томографијата, интензитетот на зраците се менува, уредот ги покажува соодветните податоци на екранот на мониторот. За поголема и попрецизна визуелизација често се користи контрастен агент, главно создаден врз основа на јод. КТ е точен и информативен начин да се идентификуваат патологиите на меките ткива, како и коскените структури на овој дел од телото. Компјутеризираната томографија исто така може да дијагностицира болести на лимфниот систем.

Скенирање на малата карлица кај жените

Овој истражувачки метод се користи за да се процени состојбата на репродуктивниот систем, како и уринарниот тракт, треба да се испитаат следниве органи:

 1. Мочниот меур.
 2. Јајниците, како и матката и фалопиевите туби.
 3. Вагинална област.
 4. Долен цревен тракт.
 5. Областа што стои зад матката.

Истражување на малата карлица кај мажите

За мажите, овој тип на дијагноза се користи поретко отколку кај жените, обично вклучува испитување на такви органи:

 1. Простатата.
 2. Сперматозоидите и тестисите.
 3. Мочниот меур.
 4. Ректумот.

Која е целта на овој скенирање?

Проучувањето на карличните органи се користи како метод на примарна дијагноза, да се утврди утврдената дијагноза, исто така да се процени преваленцата на патолошкото образование и да се процени текот на третманот.

Индикации за КТ:

 1. Секоја повреда на карличните органи, како и сакралната површина.
 2. Болка или непријатност во овој дел, што се зголемува за време на активната физичка активност.
 3. Ако се утврдат воспалителните процеси во матката и додатоците.
 4. Се користи во воспаленија на ректумот и на мочниот меур, и кај мажите и кај жените.
 5. Ако постојат сомневања за формирање на цисти или апсцеси.
 6. Кога го подготвувате пациентот за операција во овој дел од телото.
 7. Пропишано е за оние кои се сомневаат во развојот на тумори, се оценува нивната благонаклоност, дали метастазите не се забележани во соседните органи и коскените структури.
 8. Периодично се изведува на планиран начин за луѓето кои имаат дефекти на карличните органи.
 9. Кај жените, се користи за откривање на причините за неправилен менструален циклус или неплодност .

Контраиндикации КТ:

 1. Храбрената зрачење е контраиндицирана во било која фаза од бременоста, бидејќи може да предизвика патологија на фетусот.
 2. Овој скенирање не се препорачува за време на лактацијата.
 3. Компјутеризираната томографија не се однесува на пациенти кои тежат повеќе од 150 килограми.
 4. КТ скенот на карличните органи не може да се изврши кај пациенти кои се во несвест, паднале во состојба на кома, страдаат од ментални нарушувања и нивното однесување е непредвидливо.
 5. Контрастното снимање не се препорачува кај луѓе кои се алергични на јод.
 6. Не се користи за луѓе кои имаат хронично заболување на срцето, црниот дроб или бубрезите.
 7. Во тешки форми на дијабетес и абнормалности во тироидната жлезда.
КТ скенот е контраиндициран во било која фаза од бременоста.

Кои болести можат да детектираат?

 1. Секаква повреда на органите на површината од хематом до фрактура.
 2. Компјутеризираната томографија ги покажува фокуси на воспалителните процеси, вклучувајќи ендометритис и миометритис, како и простатитис и епидидимитис.
 3. Различни дефекти на коските и меките ткива, и вродени и стекнати.
 4. Неоплазми во ректумот, вклучувајќи полипи и цисти.
 5. Патолошки услови кои бараат итна хируршка интервенција.
 6. Компјутерската дијагностика од овој тип може да открие уретрална фистула, како и промени во структурата на гениталните органи од различна природа.
 7. Рак на матката и грлото на матката , во уретрата и во мочниот меур .

Како да се подготвите за скенирање?

Компјутеризираната томографија бара посебна подготовка, задачата на пациентот е да ги ослободи цревата од храната и од акумулацијата на гасовите и да го пополни мочниот меур за половина. Хирургот, уролог , траума хирург или гинеколог може да го упати пациентот во КТ скенирање на карличните органи пред да оди на испит, треба да научи подетално како да организира соодветна обука:

 1. Доколку КТ се изведува со контраст, добро е да се знае однапред ако имате алергиска реакција на јод или морска храна, бидејќи овие компоненти се дел од контрастната супстанција.
 2. Треба да се придржувате до одредена диета три дена пред скенирањето, елиминирање од исхраната дека храната која ја зголемува содржината на гас во цревата.
 3. Во истиот временски период е подобро да не се користи нешто што може да предизвика запек. Ако цревата е полна, резултатите од студијата нема да бидат толку јасни.
 4. Подготовка за КТ со контраст вклучува употреба на сорбенти од страна на пациентите, доколку е потребно, може да се користат лаксативи.
 5. КТ скенот на карличните органи се прави на празен стомак, па пациентот се советува да не јаде или да пие во последните осум часа пред испитувањето.
 6. Исто така вреди да се пие околу еден литар течност за еден час пред КТ на карличните органи.
 7. Веднаш пред да влезете во канцеларија треба да ги отстраните сите метални предмети од себе.

Како да се изврши КТ на карлицата?

За да се скенира пациентот лежи на грб, во томографски тунел се става посебна подвижна маса. За време на постапката, прстен со сет на рентген сензори ротира околу пациентот, кој ја пренесува сликата на екранот на мониторот. Компјутеризираната томографија трае до половина час, понекогаш пациентот е замолен да го задржи својот здив неколку секунди, за време на скенирањето, може да го слушнете уредот и да пукнете и потпевнувате. Вреди да се напомене дека пациентот не се чувствува непријатно, па дури и повеќе болка. Како резултат на тоа, КТ скен произведува цела серија на слики на карличните органи во мноштво на пресеци.

КТ скенирање на карлицата

Контраст КТ

Овој дијагностички метод трае околу еден час, почесто е на барање да се процени состојбата на циркулаторниот систем или ако се сомневате во формирањето на малигни тумори. Агентот за контраст се инјектира во човечкото тело интравенозно, се базира на обичен јод, дозата не надминува 20 mg. Активно се шири низ системот на крвните садови, го слика и покажува местата на нивната поголема акумулација. Ако постојат туморски формации во телото, тие се поактивни од здрави делови на телото и се снабдуваат со крв. Како што забележавме порано, КТ скен со контрастен агент е опасен за здравјето на луѓето чии бубрези не можат брзо да го отстранат.

Несакани ефекти на контраст

И покрај фактот што контрастот нема силно негативно влијание врз органите и ткивата, по постапката со неговата употреба, пациентот може да доживее некои несакани ефекти:

 1. Нешто чешање на кожата, дури и во случаи кога анализата на алергиски реакции на јод покажа негативен резултат.
 2. Дури и за време на скенирањето, пациентот може да се чувствува гаден, може исто така да се чувствува вртоглавица.
 3. Веднаш по воведувањето на контрастот, солен вкус се појавува во устата, понекогаш се чувствува метална нијанса на вкус, ова е варијанта на нормата.
 4. И за време и по постапката, крвниот притисок на лицето се зголемува.

Треба да се каже дека овие симптоми не се силно изразени во природата и исчезнуваат без трага во текот на денот по томографијата. Контрастентната супстанција се излачува преку бубрезите и забрзува овој процес, пациентот може да пие обична вода во големи количини.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.