Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

КТ на градите

Во медицината постојат многу популарни и информативни начини за дијагностицирање на болестите на органите на градите, една од најпопуларните е компјутеризирана томографија на градите. За какви цели и под кои индикации се користи томографијата и на кои не е пожелно да го сториме тоа - ќе кажам во нашата статија. Откако ќе го прочитате, ќе дознаете што покажува овој скенирање и како да се подготвите за тоа.

Што може да се види при скенирање на градите?

Овој скенирање може да обезбеди комплетна слика за здравствениот статус на овој дел од телото, како и да открие дури и најмалата патологија. Меѓу органите кои се тешки за дијагностицирање се холестеролните плаки кои ги погодија ѕидовите на крвните садови, како и многу мали тумори, чија големина не надминува неколку милиметри. Вреди да се напомене дека почесто овој тип на дијагноза се тврди како секундарна студија за потврдување или појаснување на дијагнозата. Во медицината, КТ скенот на градниот кош е исто така користен за време на планираниот третман. Како и со интензивна нега, пред и по операцијата.

Кој е пропишан за овој тест?

КТ скен на градите се користи за проучување на состојбата на речиси сите ткива и органи што се наоѓаат во овој дел од телото. Ако ја направите оваа процедура, можете да ја идентификувате патологијата на бронхиите и белите дробови, абнормалностите во трахеата, како и болестите на срцето, крвните садови, лимфните јазли. Жените се исто така во побарувачка за дијагноза на болести на дојка. Компјутеризираната томографија на градите јасно ги покажува фокуси на болеста во ребрата, градната коска и скапулата.

Жените се пропишани КТ за дијагноза на болести на дојка.

Индикации за КТ

 1. Ако во регионот на градите, пациентот има болки со прободување, влечење или сечење на природата.
 2. Потоа, кога станува тешко за човек да дише, тој постојано кашла.
 3. Се користи во случаи кога, од една или друга причина, механиката на рамениот појас, како и горниот дел на 'рбетот, се скршени.
 4. Се користи прво ако има страв од тумор, ако постои, се проценува местото на неговото дислокација, волумени и карактер.
 5. Да се ​​разјасни дијагнозата на симптоми на емфизем , како и туберкулоза .
 6. Ако пациентот за рак треба да помине хемотерапија или зрачење.
 7. Пред било какви операции во овој дел од телото.
 8. Во тој случај, доколку претходно се откриени абнормалности во работата на садовите, вклучувајќи и пулмонална емболија или тромбоза .
 9. За било какво нарушување на функционирањето на срцевиот мускул, вклучувајќи го и аортната дисекција.
 10. Ако слични методи на испитување не даваат точни резултати и не дозволуваат да се направи дефинитивна дијагноза.
 11. Потоа, кога докторот имаше сомневања за развојот на пневмонија .
 12. За дијагноза на васкуларна аневризма, езофагеална стеноза.
 13. Со претходно идентификувани абнормалности во работата на перикардот.
 14. Назначени и возрасни, и деца без пропусти кога се повредени градите.
 15. КТ скенирањето на органите на градите често се изведува кога туѓите предмети влегуваат во телото.

Контраиндикации за скенирање на градниот празнина

Бидејќи пациентот се подложува на изложеност на рендген при ова скенирање, овој дијагностички метод е контраиндициран кај:

 1. Жените кои носат дете или се доилки.
 2. Деца кои не поминале на возраст од 14 години.
 3. Луѓето кои страдаат од неволно движење на различни делови од телото или индивидуални мускулни групи.
 4. Пациенти кои се во исклучително сериозна состојба.

Ако томографијата се изведува со контраст, тогаш исто така не се препорачува:

 1. Пациенти со ренална и хепатална инсуфициенција .
 2. Луѓето кои имаат хронична болест на срцето или тироидната жлезда.
 3. Пациенти со различни форми на дијабетес .
 4. КТ со контраст не се врши за оние кои се алергични на јод или морска храна.

Кои болести на градите шуплина може да се открие?

Списокот на болести што може да се дијагностицира со компјутеризирана томографија на градниот шуплив е многу цврст, ги опфаќа речиси сите ткива и органи на овој дел од телото, меѓу нив:

КТ скен на градите
 1. Аномалии на медијастинумот.
 2. Патологија на аортата и срцето.
 3. Акумулација на различни течности во плевралниот регион.
 4. Рак на белите дробови , како и сите фокуси на воспаление.
 5. Инфективните болести ќе ја утврдат бронхиектазата и емфиземот .
 6. Фрактури и фрактури на 'рбетот и ребрата.
 7. Открива метастази кои го погодија кичмата или се шират во коскената срцевина.

КТ скен на градите

Пациентот е во хоризонтална положба на мобилен кауч, неговото тело е фиксирано на него со специјални ремени, бидејќи во текот на постапката е важно да се набљудува неподвижноста на сите делови на телото. Дури и најмалите несакани движења на екстремитетите или главата може да ги нарушат податоците за КТ. Табелата се турка внатре во цилиндерот, кој е опремен со голем број на рендгенски сензори. Озрачувајќи ја потребната површина на градите, специјален скенер пренесува читања на компјутерски екран. По постапката, лекарот ги отпечати сликите или ги зачувува на дискот.

Градна томографија со контраст

Ако лекарот пропише КТ со контраст, тогаш пациентот треба да се забрза најмалку пет часа пред скенирањето. Посебна супстанција се администрира интравенозно, најчесто се базира на јод. Имајте во предвид дека контрастната супстанца може да предизвика несакани ефекти: гадење, треска, топли допири до главата, висок крвен притисок, недостаток на здив. Исто така во устата може да се појави непријатен солен вкус со метални белешки. По КТ, пациентот може да биде вознемирен од чешање, сите симптоми исчезнуваат во рок од 24 часа. За да им помогне на бубрезите брзо да се отстрани штетната супстанција, вреди да се пие чиста вода во големи количини. Најчесто, спротивставените се користат за детално следење на работата на белите дробови, срцето и крвните садови.

Контрастот може да предизвика несакани ефекти.

Подготвувајќи се за скенирање

За разлика од КТ скенот на абдоминалната празнина, овој тип на дијагноза не бара посебни претходни постапки. Единствено важно е однапред да се отстранат сите метални накит и додатоци. Таа, исто така стои пред скенирањето да го посети тоалетот, бидејќи постапката е прилично долга, може да потрае од 20 минути до еден час и половина, во зависност од целта на истражувањето.

Резултати за декодирање

Декодирањето на резултатите треба да го направи радиологот, проучувајќи ја сликата на екранот на мониторот, тој има можност да ја процени состојбата на сите внатрешни системи, ткива и органи на градите. Во овој случај, сликите се земаат во тенки делови, што овозможува да се испита органот во различни рамнини. Ако го споредиме КТ со слични методи, тогаш дефинитивно може да се смета за информативен, детален и помалку штетен за здравјето на луѓето.

Вреди да се напомене дека дијагностичарот може да даде мислење за резултатите од постапката веднаш по скенирањето, во некои случаи неговата подготовка може да потрае неколку часа. По добивањето на КТ податоци на пациентот, неопходно е да им се обезбедат подетални прегледи од страна на лекарот кој го посетува, ќе му помогнат да дијагностицира и да избере соодветна програма за лекување.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.