Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброколоноскопија

Фиброколоноскопијата (колоноскопија, долна ендоскопија) е дијагностички метод, поради што е можно да се процени состојбата на голема цревна лигавица. Доделе студија по препорака на специјалист. Доколку е потребно, биопсијата може да се преземе за време на манипулацијата. Потоа, дел од материјата е испратена до хистологијата и дијагнозата се разјаснува.

Индикации за

Фиброколоноскопија на дебелото црево е пропишана за луѓе во следниве услови:

Кога колонот полипи колоноскопија ви овозможува да ги отстраните. Според статистичките податоци, за време на рутинските инспекции, полипи се наоѓаат кај 4% од пациентите. Ако лекарот осомничен за присуство на тумор, тогаш за време на дијагнозата се врши биопсија. Друга студија овозможува да се отстранат цревните волвули.

Контраиндикации за

Покрај тоа, таа ендоскопија ја проценува состојбата на мукозната мембрана, не секој може да ја изврши процедурата. Цревната колоноскопија не се изведува кај луѓе кои страдаат од:

Подготвителни активности

Потребна е подготовка за фиброколоноскопија. Благодарение на неа, можете да добиете повеќе точни податоци за време на студијата. Подготовка вклучува чистењето на дебелото црево. За овие цели тие користат специјални лаксативни препарати. Затоа, подготовката за дијагнозата не може да се направи без Diagola, Endofalka, Fortrans.

Покрај земањето лекови, пациентот треба да седи 3-4 дена на диета без плоча. Подготовката пред и денот на колоноскопијата вклучува целосен штрајк со глад.

Дијагностички процес

Процесот на фиброколоноскопија

Кога сите подготвителни мерки се завршени, пациентот доаѓа до дијагнозата, лекарот го става на каучот на левата страна, нозете треба да се свиткаат на колена.

Воведувањето на колоноскоп во ректумот преку анусот. Воздухот се испумпува внатре. Таквите активности се неопходни за лесно движење на колоноскопот во цревата. Пациентот чувствува чувство на ширење и синдром на болка во светлина. За да се ослободи вашата состојба, треба да се опуштите и да дишете во стомакот.

На неговиот компјутер, лекарот го испитува цревниот ѕид. Уредот дава слика каде што можете да ги откриете најмалите промени во ткивата. Специјалистот го поместува колоноскопот и ги фотографира оние области каде што се присутни патолошки лезии.

Специјалниот канал е опремен со манипулатори. Тие служат за собирање на ткиво и за отстранување на полипи. Вратот на полипот е закочен и отстранет. Има мало крвавење на тоа место. За да се отстрани, лекарот врши ладење со катеризација. По операцијата, пациентот може да почувствува симптоми како треска и болка во абдоменот.

Кога дијагнозата е завршена, воздухот од цревниот тракт е отстранет со помош на специјална цевка. За уште неколку часа, пациентот ќе почувствува чувство на надуеност. Но, сите непријатни симптоми ќе исчезнат со текот на времето. Времетраењето на постапката е 15-30 минути. На крајот од дијагнозата, пациентот се испраќа дома.

Што се чувствува пациентот?

Пред да влезете во колоноскопот, се третира со маст. Има локален анестетички ефект. Со воведувањето на цевката во ректумот, лицето не чувствува болка. Како по правило, болниот симптом е остриот и силен во природата кога полипот се отстранува или се отсекува ткиво. Повеќе пациенти чувствуваат болка при истегнување на цревата поради воведувањето на воздух. Луѓето опишуваат болка синдром како умерена или изречена. Но, тоа поминува многу брзо.

Дијагноза под анестезија

Често, фиброколоноскопијата се изведува под општа анестезија. Следната категорија на луѓе ја прави оваа манипулација:

  1. Деца на возраст под 12 години. Дури и најнесилните болни сензации можат да ја повредат нестабилната детска психа. Затоа, колоноскопијата кај овие пациенти треба да се спроведе под општа анестезија.
  2. Луѓе со леплива болест на дебелото црево. Оваа патологија се формира по извршување на различни операции на абдоминалните органи. Петлите на испитаниот орган може силно да се спојат, што го спречува нормалниот проток на колоноскопот. Ова предизвикува силна болка, која вклучува дијагноза под општа анестезија.
  3. Пациенти кои страдаат од интензивен деструктивен процес во органот што се испитува.
  4. Фиброколоноскопија под општа анестезија треба да се изведува кај луѓе со низок праг на чувствителност на болката.

Фиброколоноскопијата е ефикасен метод за дијагностицирање на цревата за да се идентификуваат разни видови патологии, да се отстранат полипите и да се зема ткиво за биопсија. Неопходно е да се спроведе истражување само по подготовка, инаку ќе биде многу тешко да се добие точна слика, и, згора на тоа, за да се утврди патологијата.

Сподели го овој напис:

Додајте дијагностички преглед
Ефективноста на постапката (*):
Болка (*):
Да испрати
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.