Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Животот по срцев удар

Срцето е еден од најважните органи на човечкото тело, па затоа секое кршење на неговите функции предизвикува тешки последици. Една од најсериозните болести поврзани со кардиоваскуларниот систем е срцев удар, болест во која дел од срцевиот мускул умира.

Што може да предизвика срцев удар

Фактот дека миокардниот инфаркт е најопасна и многу честа болест, чија последица е толку сериозна, покренува природно прашање: што е причината за оваа болест? Постојат неколку фактори кои, според лекарите, може да го зголемат ризикот дека некое лице ќе има срцев удар. Меѓу нив се:

 • Прекумерна тежина.
 • Пушењето Тоа придонесува за стеснување на крвните садови, предизвикувајќи намалување на протокот на крв во срцето.
 • Седентарен начин на живот. Ниската физичка активност е доволно штетна за здравјето и може дури и да предизвика такви последици како срцев удар.
 • Постојан стрес, премногу работа, недостаток на спиење.

Постои претпоставка дека болеста најчесто се забележува кај постарите лица, но, за жал, во последно време миокардниот инфаркт, вклучувајќи ги и екстензивните, е се почест кај луѓето од средна возраст.

Симптоми на оваа болест

Еден од најважните моменти во срцев удар е неговото навремено откривање. Ако не обрнете внимание на алармантните симптоми на време, тогаш тоа дури може да го чини и животот на лицето. Затоа, неопходно е да се запознаете со тоа кои симптоми може да укажуваат на присуство на болеста. Тие вклучуваат:

 • Тешка, компресивна болка во регионот на срцето. Понекогаш таа може да даде рамо, грб, вратот или дури и уво. Ваквите симптоми се најкарактеристични за срцев удар и се јасна причина за анксиозност.
 • Човечката кожа станува многу бледа, постои леплива пот.
 • Недостаток на здив. Ако таа е дури и во мирување, тогаш ова е сериозна причина да бидете претпазливи.
 • Едно лице станува немирно, тој почнува да има напади на неразумна анксиозност.

Компликациите предизвикани од срцев удар можат да бидат многу опасни, па поради срцева слабост, ако се сомневате дека имате миокарден инфаркт, треба да земете лице кај специјалисти.

Како да се опорави од срцев удар

Одделно, неопходно е да се разгледа прашањето за рехабилитација по срцев удар. Првото нешто што треба да се подготви овде е дека симптомите на болеста нема да поминат брзо. Колку долго ќе потрае во одреден случај, може да се каже само лекар, па дури и тогаш не секогаш. Исто така, многумина се заинтересирани за тоа колку живеат по ова. Ова прашање е сосема индивидуално, но во целина, прогнозите се доста оптимисти: ако заздравувањето по срцев удар е точен, пациентот може да живее многу, многу години, и целосно, целосно.

Лекарско лекување

За време на акутниот период на болеста пациентот мора да биде во болница. Таму ќе му биде обезбедена сеопфатна терапија чија цел е елиминирање на основните последици од миокардниот инфаркт. Во најголем дел, третманот е медикаментен и ги вклучува следните лекови:

 • Пенкилер Главниот проблем со кој се соочува во акутната фаза на миокарден инфаркт е силна болка, што може да предизвика шок. Со цел да се избегне ова, се препишуваат лекови кои можат да ги елиминираат непријатните симптоми и да имаат траен аналгетски ефект.
 • Лекови кои обезбедуваат нормално снабдување со крв. Тие ја намалуваат веројатноста за појава на згрутчување на крвта, придонесуваат за проширување на крвните садови, итн.
 • Утешно. Како што беше кажано, лице со миокарден инфаркт често чувствува чувство на страв и вознемиреност, и овие симптоми воопшто не придонесуваат за опоравување.

Што се однесува до специфичните имиња на лекови, тие можат да се добијат од лекарот што посетува. И, се разбира, не постои независен третман за акутен миокарден инфаркт - неговите последици може да бидат критични.

Понатамошна рехабилитација

Кога состојбата на пациентот е стабилизирана, симптомите на акутната фаза на болеста се елиминираат, најопасната фаза на болеста ќе биде зад. После тоа, можете да продолжите со лекувањето дома, но мора да ги следите сите препораки. И ќе има многу од нив во таков случај како третманот на миокарден инфаркт, особено обемниот. Можеби, вреди да се започне со она што треба да биде диета по срцев удар - таа е една од важните компоненти на третманот.

Како да се јаде по срцев удар

Исхраната по срцев удар треба внимателно да се регулира: иако изгледа чудно, она што едно лице јаде може многу да влијае на состојбата на срцевиот мускул. Затоа, треба да дознаете што треба да биде диета по срцев удар. Така, на пример, под забраната се:

 • Масни јадења. Свинско месо, маст, масна риба, мајонез - сето ова ќе треба да се заборави долго време.
 • Премногу кисела и премногу солена храна. Тие вклучуваат кисели краставички, отпадни и риби, и воопшто диета по срцев удар не значи изобилство на сол во храната.
 • Зачинети зачини: сенф, црн пипер, чили, итн.

Што се однесува до каква храна по срцев удар ќе биде корисно, тогаш е подобро да се даде предност на свеж зеленчук и овошје, житни култури (особено овес), посно риба и морски плодови, мешунки.

Во прилог на квалитативната компонента на исхрана, неопходно е да се запамети за квантитативните: треба да јадете малку, кршејќи ја дневната стапка на мали делови. Особено важно е диета по срцев удар за пациенти со прекумерна тежина, бидејќи вишокот на маснотии ја преоптоварува срцевиот мускул. Затоа, важно е да се следи не само она што пациентот може да го јаде, туку и колку храна треба да јаде.

Дали физичките оптоварувања се дозволени?

Во почетокот, лекарите пропишуваат строг одмор за пациентите по срцев удар, но со текот на времето, се уште е потребна физичка активност. Треба да започнете со ненаситен прошетки - дури и ако во прво време трае само неколку минути, тие ќе бидат корисни во таква тешка задача како третирање на срцев удар, вклучувајќи и поширок. Како што состојбата на пациентот ќе се подобри, ќе биде можно да се придвижи кон поинтензивни товари. На пример, за гимнастиката специјално развиена за вакви случаи. Но, вреди да се запамети дека не можете да го претерате, бидејќи во текот на тренингот внимателно треба да ја следите состојбата на пациентот, да го прашате за неговото здравје, да го измерите неговиот пулс, да проверите дали се појавија други вознемирувачки симптоми итн. Би било најдобро ако процесот е надгледуван од специјалист - ако нешто тргне наопаку, лекарот ќе може да го забележи и да ги преземе неопходните мерки.

На пример, таквата гимнастика ги вклучува следните вежби:

 1. Почетна позиција - лежеше. Главата треба да се подигне така што брадата да допре до градите, а потоа да ја спушти назад.
 2. Ротација на нозете - прво треба да го направите во една насока, а потоа во другиот.
 3. Навалува странично
 4. Свиткајте ги рацете во кружни движења.
 5. Сквотови. Оваа вежба треба да се направи многу внимателно, движењето треба да биде исклучително ненасочено и мазно.

Иако некои од овие гимнастички вежби може да изгледаат премногу лесно, за лице кое претрпело голем миокарден инфаркт, секоја од нив ќе биде вистинска победа над себе. Бидејќи физичката активност, дури и минимално, не може да се потцени.

Психолошка рехабилитација

Срцевиот напад има штетен ефект врз психата. Често, наспроти позадината на оваа болест, едно лице станува премногу вознемирено, иритирано и агресивно. Спиењето е вознемирувано, може да се појават сите видови стравови - тие главно се однесуваат на стравот од втор срцев удар, но, исто така, можат да се однесуваат и на работите што не се поврзани со него.

Главната улога во психолошката рехабилитација е, се разбира, поддршката на најблиските, но можеби и ти треба помош од лекар. Психотерапевтски сесии, седативи - сето ова може да му помогне на лицето да се справи со ситуацијата.

Сексуална желба по срцев удар

Бидејќи често средовечните и млади мажи стануваат жртви на срцев удар, тие не можат да бидат заинтересирани за прашањето: дали сексот е возможен по срцев удар? Во акутниот период, секако, сексуалната желба, како и другите функции на телото, ќе биде депресивна, но со текот на времето ќе се опорави. Обично трае неколку недели, но треба да се има на ум дека лекот, исто така, може да влијае на ерекцијата, што доведува до одредено намалување на функцијата. Што се однесува до водење љубов, тие дури можат да донесат значителни придобивки, бидејќи сексот е ефективен психолошки и физички исцедок. Сепак, треба да ја следите состојбата и да ги избегнувате положбите за кои е потребна прекумерна физичка активност. Добар излез во оваа ситуација ќе биде на страната позираат.

Поминат третман во санаториум

Одличен начин да се опорави за луѓето кои имале срцев удар ќе биде лекувањето во санаториум за кардиологија. Таму, од една страна, пациентот ќе биде под надзор на специјалисти и ќе ги поминат сите неопходни процедури, а од друга страна, неговото лекување ќе се случи поради природни фактори. Третманот во санаториум обично трае неколку месеци и, морам да кажам, напредокот во текот на овие месеци станува многу забележлив.

Сумирајќи, би сакал да забележам дека миокардниот инфаркт е најсериозната болест, а нејзините последици може да бидат многу сериозни. Меѓутоа, ако започнете со лекување на време и му дадете на пациентот потребната терапија, тогаш животот по срцев удар може да биде доста полна.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .