Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептодерма на лицето

Streptoderma е инфективна болест на кожата која предизвикува стрептококната микрофлора. Предизвикувачкиот агенс на болеста е групата А хемолитичен стрептокок. Инфекцијата често може да се најде кај дете отколку кај возрасни. Патогенот има негативен ефект не само на кожата. Тоа влијае на срцето и бубрезите, може да предизвика автоимуни болести. Колку побрзо ќе почнете да ја третирате инфекцијата, толку помалку негативни последици ќе бидат за телото.

Стрептодерма е придружена од непријатност за пациентот, бидејќи нејзините манифестации на лицето го нарушуваат изгледот. Затоа, третманот на инфекцијата е многу важен од естетска гледна точка. Како резултат на активноста на микроорганизмите, се појавува заоблена форма на светло-црвена или розова боја на кожата. Фоки може да бидат покриени со кора од брашно. Ако се приклучи папуларна форма, меурчиња се појавуваат на кожата, од која се истурува гној. Фотиите на стрептодерма имаат различни големини.

Кожата првично почнува да биде погодена во најранливите места - на образите, околу усните, на брадата, ако лекувањето не започне со текот на времето, лезиите може да се шират понатаму. Лице стрептодерма е брзо пренослива инфекција, но не претставува посебна опасност. Навремениот третман на инфекцијата придонесува за негово брзо исчезнување без формирање на лузни.

Начини на инфекција

Здравата кожа на детето и на возрасните е силна бариера за пенетрација на штетните микроорганизми. Заштитените функции на дермисот можат да се намалат под одредени услови, некои од нив се контаминација на кожата, несоодветна циркулација, изложеност на високи или ниски температури. Сите видови на повреди на кожата, исто така, создаваат средина за брзо продирање на микроорганизми. Бидејќи детето има помека кожа, тоа е повеќе подложно на повреда и инфекција. Абразиите, изметот, каснувањата и гребените го нарушуваат интегритетот на дермисот. Streptoderma на лицето често се јавува при атмосферски влијанија, мацерација на кожата.

Инфекцијата со стрептодерма може да се направи на два начина - преку контакт со заразена личност и преку заеднички објекти. Ваквите инфекции се чести во детските градинки, каде што децата постојано се во контакт еден со друг, ги користат истите играчки. Возрасен најчесто се инфицира со стрептодерма од болно дете или од заразени предмети што ги користат инфицираните деца.

Симптоми

Streptoderma има одреден период на инкубација, така што болеста не се манифестира веднаш, туку по 7-10 дена. Прво, на кожата се појавуваат розови кружни дамки. По неколку дена, дамките може да се претворат во меурчиња со гној. Затоа, важно е да се почне лекувањето на инфекцијата на време, така што болеста не напредува. Стрептодерма може да се појави во две форми. Првиот е strep impetigo. Ако инфекцијата продолжува во оваа форма, нема да има лузни на кожата откако ќе заздравуваат пустули. Во длабока форма на стрептодерма, инфекцијата влијае на зашемениот слој на дермисот, кој може да остави лузни. Ако стрептодерма е акутна, но плитка, привремено пигментацијата може да остане на кожата. Колку побрзо ќе почнете да ја третирате инфекцијата, толку е помала веројатноста дека ќе се појават лузни.

Зголемена телесна температура - симптом на стрептодерма

Стрептодерма понекогаш е придружена со чувство на чешање и сувост во областа на погодените области. Чешањето особено го вознемирува детето, почнува да ги гребе лезиите и болеста напредува. Децата не можат да бидат забранети да допрат места каде што се чувствува чешање. Ако поврзувањето е сериозно погодено, температурата на телото може да се зголеми, а лимфните јазли се зголемуваат. Овие симптоми се повеќе карактеристични за детето.

Кога се изложени на одредени фактори, инфекцијата може да се претвори во хронична фаза. Ова го комплицира нејзиниот третман. Овие фактори вклучуваат хипотермија и прегревање, проширени вени , намален имунитет, отворени повредени површини и трајна траума на кожата. Стрептодерма може да стане хронична кај дијабетес мелитус . Инфекцијата може да се појави во бранови - помеѓу белите и белите брзаци се појавуваат помеѓу рецидивите на местото на апсцесите.

Хроничната стрептодерма се манифестира со големи фокуси на погодената кожа кај дете или возрасен. Раните имаат нерамни гајд рабови, на периферијата има слој од епидермисот. Пурпунтни везикули пукна и тече од течност, што се зацврстува и се претвора во жолто-кафеави кора. Под кората е светло-розова ерозивна површина.

Ако стрептодерма се јавува кај детето подолго време, кожата во областите на лезија станува особено чувствителна, поради што стрептококната инфекција се прероди во микробен егзема .

Streptoderma првично е локализиран во одредена област, но може да почне да се шири низ телото ако времето не започне со лекување на инфекцијата, поради запоставување на правилата за хигиена, ако третманот е назначен неправилно. Ова е особено јасно забележано кај децата инфицирани со стрептодерма. По миење на лицето на детето погодено од рани, по неколку часа местата ќе почнат да се зголемуваат со големина, а едем се појавува на границата со здрава кожа.

Дијагностика

Streptoderma има клиничка слика со која се дијагностицира инфекцијата. За да се потврди дијагнозата се изведуваат микроскопски прегледи и бактериолошка сеидба. Стрептококите се наоѓаат во материјалот што се зема за време на стружењето. Микроскопското испитување се врши пред назначувањето на третманот. Дијагнозата не може да се потврди ако пациентот ја третира инфекцијата со антибактериски масти. Во овој случај, болеста се дијагностицира со надворешни знаци. Самотретувањето ја комплицира дијагнозата.

Микроскопски прегледи и садење се неопходни за да се исклучат болести слични на стрептодерма - разни видови на дерматитис , некои видови лишаи и други габични заболувања. Детален разговор со пациентот и спроведување на потребните истражувања ни овозможува да ја дознаеме точната дијагноза и да пропишеме соодветен третман.

Стрептодерма терапија

Локален третман на инфекција е пропишан за пациенти со изолирани фокуси на болеста. За останатото, третманот вклучува не само употреба на засилувачки и витамински препарати, УВ зраци.

За време на третманот, забрането е да се мие на вообичаен начин, бидејќи инфекцијата паѓа во водата и се шири низ целото лице. За хигиена пропишува брише брисеви.

Храна што мора да се отфрли за време на исхраната

Инфицираните пациенти треба да се изолираат 10 дена додека не помине периодот на инкубација. Третманот вклучува придржување кон хипоалергична исхрана - одбивање на зачинета, масна и слатка храна. Диета го намалува количеството на алергени во телото, благодарение на тоа, ексудираната екскреција се намалува и лезиите почнуваат да се исушат.

Неопходно е лекување на инфекцијата со различни масти кои ги третираат раните. Ако има меурчиња, тие се отвораат прво со стерилни игли. Потоа, овие места треба да се обработуваат двапати дневно со анилински бои. На пример, брилијантен зелен. Потоа, на лезиите се применува суво облекување со средства за дезинфекција. Кафеавите кора треба да се размазат со салицилен вазелин, благодарение на што може лесно да се отстранат по 12-20 часа.

Лица кои лекуваат долго време треба да се третираат со сребро нитрат 1-2%. Долготрајната стрептодерма треба да се третира со антибактериски лекови, кои се препишани за пиење за 5-6 дена.

Пациентот мора да има лична крпа и постелнина, која мора постојано да се менува и да се варат за да се уништи инфекцијата.

За да го заштитите не само телото на детето, туку исто така и возрасното од стрептодерма, треба да водите здрав начин на живот, да се придржувате кон урамнотежената исхрана и да го подобрите имунитетот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .