Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Боржоми за небулајзерот

Со доаѓањето на современите инхалатори, на различни форуми често се поставува прашањето: "Со што може да се извршат инхалации?". Научниците, за употреба во овој уред, имаат развиено специјални лекови во потребната и безбедна за дозирање на пациентот. Но, сепак, многу често постојат препораки за употреба на солен раствор во инхалатор, без лекови, минерална вода.

Вреди да се запамети дека оваа можност за третман е можна во неколку случаи:

  • Кога режимот на лекување е напишан и одобрен од лекарот кој го посетува;
  • Кога е неопходно да се прилагоди на кашлање и да се разреди плунката, а во блиска иднина не постои можност докторот да стигне до таму.

Само во овие случаи може да се спроведе слична постапка. За спречување на настинки, започна третман со кашлица, таква опција од искусни лекари е неприфатлива.

Лековита вода

Несомнено, секој човек барем еднаш во својот живот ја испил оваа прекрасна вода - Боржоми. Или, барем, слушнале за неговите лековити својства. Токму овие својства имаат ефект на лекување не само за време на внатрешната употреба, туку и при вдишување. Алкали содржани во составот на оваа вода помага да се подобри испуштањето на спутум, со што се разредува. Затоа, Borjomi се користи за небулизатор како прв лек за почетни манифестации на студ или кашлица. Едноставно се додава на небулајзерот и ја спроведува постапката. Вреди да се напомене дека не во секој таков случај, потребно е да се продолжи со вдишување. Само искусен медицински професионалец може со сигурност да каже дали таквата постапка ќе му помогне на пациентот или на штета.

Боржоми за небулајзерот - погоден или не?

Напулер

Само едно мислење за ова прашање едноставно не постои. Мислењата на експертите за ова прашање се радикално различни, затоа што секој има свое мислење за таквата постапка. Покрај тоа, во зависност од болеста, која пациентот страда, инхалацијата на Борјоми едноставно може да биде неефикасна. Да претпоставиме дека еден пациент има продуктивна кашлица, тој лесно го кашла спутумот, а небулајзер можеби не е потребен за понатамошно закрепнување. Ако кашлицата е сува, таа мора да биде продуктивна така што целата акумулирана слуз излегува од респираторниот систем и ќе го исчисти. Во овој случај терапијата со небулизатор многу помага.

Се разбира, одлуката да се користи Боржоми за инхалација на пациентот мора да се преземе независно. Но, пред сè, вреди да се побара совет од вашиот лекар пред да започнете со само-третман. Покрај тоа, во истите форуми можете да прочитате толку многу критики и "хорор приказни" за негативните последици кои не сакате да ги третирате воопшто. Па прво повикајте го вашиот доктор.

Процедура за постапка

Вдишување на небулизатор

Ако вашиот доктор дозволи вдишување со Боржоми преку небулизатор, вреди да се запамети некои правила.

  1. Инхалацијата не треба да се спроведува додека пациентот има треска.
  2. Минералната вода пред пиењето мора да се брани така што да се ослободи целиот гас.
  3. Добар за употреба Боржоми компресор небулајзер. Но, исто така, можете да користите други сорти.
  4. Пред и по постапката, не треба да јадете или да пиете барем еден час.
  5. Еден ден се препорачува да се направи не повеќе од две постапки. Вие не треба да верувате во сè што може да се прочита во неверодостојни извори за скоро неограничен број на такви постапки.

Запомнете: да се вклучите во нивното здравје е неопходно под внимателен надзор на лекарот што посетува и не го занемарувајте неговиот совет. Зголемувањето на бројот на процедури, дури и ако користите само минерална-алкална вода од Боржоми, не ја подобрува здравствената состојба толку брзо колку што сакате.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .