Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зошто е посилен секс болен почесто од слабите

Која е тајната на фактот дека веднаш штом станува збор за болести, исчезнува машката супериорност. Пред покачена температура, банални студени и вообичаени труења, брутални бодибилдери го отпуштаат. Научниците се убедени дека ова не може да се смета само за машкиот слабост, па дури и за каприците. Се работи за карактеристиките на телото на мажите.

Предизвика тестостерон

Излегува дека машките хормони се виновни за таквата машка беспомошност пред болеста. Тие го поткопуваат имунитетот. Научните студии докажуваат: поради високиот степен на андрогени, имунитетот на вирусот на инфлуенца е намален. Кај жените, со ниско ниво на хормони, постои поголем отпор кон болеста.

Истото се случува со вакцинација. Имунолозите од Стенфорд ја проучувале крвта на мажи и жени кои добиле вакцинација. Волонтерите го определија количеството на протеини кои произведуваат антитела. Утврдено е дека во телото на жената има повеќе протеини и нивото на тестостерон не влијае врз нивната количина. Кај мажите, сликата е обратна. Тоа е, всушност, решението зошто послабиот пол, дури и со висока температура, добива до шпоретот, ги придружува децата на училиште и потоа брза да работи. Ако човекот има 37.1, тогаш тој не се крева од троседот и страшно страда.

Тестостеронот ги спасува мажите од компликации

Сега да зборуваме за обратна страна на проблемот. Протеините жени кои влегуваат во борбата против вирусот можат да се разбудат. Силата на ова воспаление е толку голема што со сета леснотија на пренесување на акутни респираторни вирусни инфекции (често на нозете) женското тело може да страда од компликации. Автоимуните болести, како што се мултиплекс склероза или лупус, исто така се додаваат во компликациите.

Што се однесува до мажите, тие имаат високо ниво на способност на тестостеронот, додека потиснување на активноста на имунолошкиот систем, имаат антиинфламаторно дејство. Се добива парадоксална слика: прилично сериозна еволутивна предност се јавува поради слаб имунитет.

Еволуцијата, како што гледаме, е исклучително претпазлива. Во античко време, луѓето биле познати како ловци. Често, во борбата со ѕверот, тие беа повредени и оштетени. Антисептиците тогаш не беа. Ловците биле спасени од фактот што нивните искинати и исечени рани брзо се излекувале. Слични повреди кај жените честопати доведоа до сепса . Ваквата еволутивна разлика помеѓу организмите достигна нашето време.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .