Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Карактеристики на пренесување на хепатит Ц.

Хепатитис Ц е болест која се однесува на тешка форма на вирусниот хепатитис. Претходно, болеста била пренесена преку трансфузија на крв. Денес, крвта на донаторот е задолжително тестирана за вирусот на хепатитис C. Затоа, таа може да влезе во крвотокот преку други методи, за што ќе се дискутира понатаму.

Начини за пренос

Вирус на хепатит Ц може да се пренесе со такви методи како незаштитен секс, споделување на шприцеви, четки за заби, од мајка на дете. Може ли да фатам бакнеж или воздух? Разгледајте ги подетално прашањата од интерес.

Сексуално пренослива инфекција

Може ли хепатитисот Ц да се пренесе сексуално? Таквата болест многу ретко се пренесува со презентираниот метод. Ако имаше незаштитен сексуален контакт, тогаш веројатноста за инфекција ќе биде 3-5%.

Кога користите заштитна опрема, овие броеви се сведени на нула. Гледајќи на лице е невозможно да се разбере дали се болни со хепатитис Ц или не, а особено ако е заразен.

Зголемен ризик од сексуален пренос на хепатит Ц е забележан кај постојани случајни контакти без заштитна опрема. Покрај тоа, се зголемува под следните услови:

 • агресивен секс, кој предизвикува оштетување на мукозните мембрани, крваво исцедок;
 • анален секс без заштита;
 • сексуален контакт за време на менструацијата.

Пренесување на болеста преку плунка или бакнеж.

Многумина се заинтересирани за такво важно прашање: дали хепатитот Ц се пренесува преку бакнеж и плунка? Според спроведеното истражување, можно е да се одговори со негативна сигурност, бидејќи бакнежот не е начин на инфекција. Причината е дека плунка содржи минимална количина на вирус кај лице кое е сериозно болно со хепатитис Ц. Затоа, не може да се пренесе на друго лице преку бакнеж. Но, моментот се уште е непознат: дали болеста може да се пренесе преку орален секс?

Префрли од материја до бебе

Таков процес се случува многу ретко. Како по правило, пренос на хепатитис Ц од мајка на дете при породување може да се појави во 5% од случаите. За време на породувањето, инфекцијата на бебето е можна, бидејќи болеста не се пренесува преку плацентата. Според статистичките податоци, заразените жени раѓаат апсолутно здрави деца.

До денес, нема точни информации за текот на инфекцијата кај возрасните и децата. Покрај тоа, не се развиени точни методи за спречување на инфекција. Нема јасни информации за тоа дали бебето може да се зарази преку мајчиното млеко. Многу лекари ги советуваат младите мајки во присуство на пукнатини на градите или рани за да престанат со хранење на трошките. Познавањето на начинот на пренесување на хепатитис Ц, секоја мајка треба да биде повнимателна за нејзините повреди и да ја разбере вистинската закана од инфицирање со вирусот од страна на нејзините деца и најблиски.

Воздушна инфекција

Оние кои мислат дека е можно да се зарази инфекција низ воздухот се длабоко погрешни. Хепатитисот Ц не се пренесува со зборување или кашлање. Не важи за ракување, прегратки или додека јадете заеднички оброк. Тоа не е страшно ако сте задушени од некој неразбирлив инсект, бидејќи овој метод на инфекција исто така е отсутен.

Болеста може да предизвика штрајк за време на повреда, при што вирусот се пренесува од болен човек на здраво лице. Ако семејството има лице кое страда од хепатитис Ц, но тоа не треба да биде изолирано. Бидете внимателни кога има крварење рани во носачот на вирусот.

Шанса за хепатитис Ц после инфекција

Не секогаш веднаш по инфекцијата, здраво лице може да се разболи. Затоа, тој треба да ги знае следните информации:

 1. Силен имунитет е гаранција за здравјето. Како по правило, лице со силен имунолошки систем ја зема болеста во блага форма и целосно се ослободува од неа. Во медицинската пракса, таквите случаи регистрирале 20%.
 2. Околу 70% по инфекцијата се здобива со хронична форма на хепатит Ц. Поради оваа причина, редовно е неопходно да се прегледа на сите носители на инфекцијата, за да биде постојано следен од лекар. Причината е дека ризикот од активирање на вирусот опстојува во текот на целиот живот.
 3. Можете да го преземете вирусот и да останете негов носител. Има случаи кога полека се размножува, па пациентот не забележува сомнителни симптоми. Дури и анализата на податоците не предизвикува инфекција.

Повторна инфекција

Ако, по успешен третман на болеста, едно лице повторно се инфицира, тогаш тој може повторно да заработи хепатит Ц. Причината е дека заштитните функции не се развиваат за време на последователните инфекции. Денес, постојат неколку варијанти на вирусот на хепатит Ц. Со нивна помош, нова инфекција станува можна.

Луѓе со висок ризик се:

 1. Пациентот имал трансфузија на крв до 1987 година или операција до 1992 година.
 2. Медицинскиот персонал секој ден се занимава со пациенти погодени од хепатитис Ц.
 3. Лица кои користат дроги.
 4. ХИВ инфицирани.

Просечниот степен на зголемен ризик е забележан кај луѓе под следниве услови:

 1. Различни необјасниви заболувања на црниот дроб.
 2. Пациенти кои се подложени на чистење на бубрезите.
 3. Деца кои имаат заразена мајка.

Низок ризик од инфекција е забележан кај таквите луѓе:

 1. Медицински персонал.
 2. Водејќи активен животен стил, секојдневен секс и не користете заштитна опрема.
 3. Имајќи секс со заразен и еден партнер.

Која е суштината на дијагнозата?

Главната анализа која се изведува во сите клиники и приватни центри за дијагностицирање е донација на крв од ELISA за антитела кон хепатит Ц. Ако резултатот е позитивен, тогаш лицето е заразено, но не и прогресијата на болеста. Презентираната анализа не може да биде дијагностицирана на 100%, бидејќи беа забележани голем број лажни резултати. Ако се сомневате во неточност во анализата, лекарот пропишува попрецизна студија.

Што да се прави кога семејството е заразено?

Ако се земе предвид како се пренесува хепатитисот Ц и фактот дека нејзиното време во надворешната средина е 96 часа, тогаш можете да живеете со заразено лице во обичен живот. Тука само треба да ги следите основните правила:

 1. Кога крвта на заразено лице се здоби со облека, некаде во собата, потребно е да се спроведе површинскиот третман со какви било средства што содржат хлор.
 2. Кога перете облека или облека, треба да ја наместите температурата на 60 степени. На оваа температура, вирусот умира по 30 минути. Кога го поставувате режимот на вриење, тој ќе умре во рок од 2 минути.

Но самиот носител на инфекцијата треба да следи одредени правила за да не ги "награди" своите роднини и роднини со болеста:

 1. Во случај на повреда и крварење, тој е должен да ги врзува овие области или да лепи со малтер. Ако на заразеното лице му се даде прва помош, тогаш тоа треба да се направи со ракавици.
 2. Секој треба да има сопствен сет на нокти, машини за бричење, четки за заби.
 3. Тој не треба да ги користи оние предмети за домаќинството што ги користи остатокот од семејството, бидејќи тие можат да бидат потенцијални преносни фактори.

Превентивни мерки

Превенција на хепатитис Ц

Денес постои голема количина вакцина против оваа болест, па превенцијата ги вклучува следните мерки:

 1. Безбеден сексуален живот. Иако сексуалниот пренос на вирусот е малку веројатен, потребно е да се знае дека стапката на инфекција се зголемува кога сексот се јавува кај различни партнери. Ако вашиот обичен партнер е носител на хепатитис Ц, не заборавајте да користите заштитна опрема. Иако дури и правилната употреба на кондом не може да ве заштити 100%.
 2. Не користете заеднички игли за различни инјекции.
 3. Кога тетовирањето, пирсинг, бидете сигурни дека инструментите се стерилизираат. Осигурајте се дека господар става на стерилни ракавици за еднократна употреба.
 4. Користете лични алатки за да креирате маникюр.
 5. Кога планирате бременост, императив е да се донира крв за хепатитис Ц.

Хепатитис Ц е многу подмолно заболување кое брзо може да се инфицира, но понекогаш може да биде тешко да се елиминира. Покрај тоа, никој не е имун на повторна инфекција, дури и ако успешно е направена терапија. Како да се предупредите? Тоа е многу едноставно, обидете се да ги слушате препораките и советите претставени погоре, и вашето здравје нема да биде загрозено.

Врз основа на материјали: http://izppp.ru/zabolevaniya/gepatit/ .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .