Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исхрана за гастритис

Гастритис е првенствено последица на не многу внимателен став кон вашиот стомак. Главната причина за гастритис е неисхранетост. Ние јадеме без оглед за ништо, се додека, како што велат, "не го јадат". Добро е познато дека да се јаде "во движење" (суви оброци, во бегство, што навистина не јаде) е крајно непожелно и води до чир и други процеси на болеста во стомакот. И како нашиот "сиромашен" стомак страда поради топло, ладно, топло, прејадено и солени јадења! И само кога стомакот почнува да се бунтува, мислиме. Ако ви се случи таква "неволја", започнете со терапија и веднаш создадете мени за третман.

Храна за гастритис

Една од најважните компоненти на борбата против гастритис е диета. Ќе мора да се воздржите од вообичаената храна. Се разбира, диетата за гастритис на желудникот или чир во денешните услови на економско стандардно не е едноставна задача, бидејќи менито треба да биде во исто време како што е можно поштедно и во исто време полно, содржат сите потребни минерали и елементи во траги.

Мени за акутен гастритис

На првиот ден од исхраната препорачано за гастритис, најдобра опција е да не се зема било каква храна на сите. Пожелно е да се пие течност, но не и сè што доаѓа на рака. Приоритет е не-топол чај, вода Борџоми (минерална, но не газирана). Можете да ја замените течноста со парче мраз. На вториот ден по нападот и во наредните денови, потребно е да се вклучат во менито течност, имено желе, каша, пире од компири на база на вода, варени јајца.

Храна за хроничен гастритис

А сепак не во периодот на егзацербација на таква ригидна диета за гастритис не е неопходно да се следи. Најсилното мени се прикажува некаде неколку недели. Во процесот на опоравување, исхраната за хроничен гастритис постепено се шири, не само на сметка на забранетата храна, туку и на сметка на значително зголемување на храната која претходно беше дозволена. Потоа, можете да јадете некои не многу незадоволителни јадења. Едноставно кажано, откако пациентот ќе стане подобар, не треба веднаш да одите во чебуречното или да одите "по образите" за да ги лапате пржените логови. Приоритет е урда, растително чорба во форма на пире од компири, риба, супа од зеленчук и свеж бел леб.

Исхрана за време на егзацербација на гастритис или чир, без разлика дали се спушта или се зголемува, вклучува јадење само оние производи кои не се премногу предизвикувајќи стомакот да произведува сок. Ова се должи на фактот дека воспалениот стомак треба да обезбеди мир!

Исхрана со ниска киселост

Исхрана со ниска киселост

Пациентите кои се жалат на намалување на киселинското производство или чир, треба да вклучуваат во мени поголем број на производи кои го зголемуваат ослободувањето на хлороводородна киселина. Диететската храна не треба да содржи премногу јаглени хидрати, бидејќи може да ги стимулира воспалителните процеси. За возврат, употребата на ултра-големи количини јаглени хидрати придонесува за развој на алергии на други видови храна.

Исхрана со висока киселост

За разлика од исхраната со ниска киселост, диетата со гастритис со висока киселост ја поттикнува употребата на храна која помага да се намали ослободувањето на хлороводородна киселина.

Исхрана за атрофичен гастритис

Атрофичен гастритис

Исхраната за атрофичен гастритис има за цел намалување на киселоста на желудечниот сок и намалување на оптоварувањето на веќе воспалените гастрични ѕидови. Најдобра опција - диета број 2. Со атрофичен гастритис, оваа диета има штетен ефект врз лигавицата и постепено го обновува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт. Со чир, ова мени исто така се препорачува. Исхраната за атрофичен гастритис вклучува не само правилна исхрана, туку и соодветен режим на пациенти. Многу е пожелно да се јаде во мали делови од 5 пати на ден и во исто време. Исхраната во овој случај не треба да се разликува од недостаток. Впрочем, телото мора да добие енергија. Севкупно, исхраната за атрофичен гастритис е 2800-3000 Kcal. Во случај на гастритис, температурата исто така мора да одговара на исхраната, која значително отстапува од удобно 50 ° C Секој ден треба да добиете од менито потребниот процент на сите протеини (100 g), масти (100 g) и јаглени хидрати (400 g).

Исхрана за ерозивен гастритис

Исхрана за ерозивен гастритис е доста тешко. Постои потреба често и малку. Заборавете на сите ваши омилени мрсна храна, како што се месото и конзервираната храна.

Исхрана за ерозивен гастритис

Исклучете зачинети зачини и кисело овошје и бобинки, како и сокови од нив од дневното мени. Ако едноставно не можете да живеете без овошје и бобинки, можете да изберете само слатки сорти. Непотребно е да се каже, печење, исто така, треба да се заборави. И што тогаш е можно ако се препорачува диета за ерозивен гастритис? Во приоритет на житарици и супи од житни култури. Периодично разредете ја вашата дневна исхрана со посно месо, парен. Како десерт, можете да се однесувате кон деликатна суфле и сите видови пудинзи. Купи урда, непосредно пред употреба, победи со блендер или тријте низ сито. Во утринските часови, подгответе се варено јајце или јајце. Невообичаено вкусно јајце омлет варен во двоен котел. И запомнете, диета за ерозивен гастритис вклучува внимателно џвакање храна, имено, дваесетина пати. Така да му помогнете на исцрпениот желудник да се вари што влегува во неа.

Исхрана за гастритис и панкреатитис

Исхраната за гастритис и панкреатит подразбира употреба на производи чија дигестија не зафаќа многу време. Треба да се запомни дека најбрз (околу два часа) на стомакот е во можност да се вари со малку маснотии супа, јајца, млеко, риба, бел леб и парен производи. Потребни се два часа повеќе време за асимилација во телото на варен зеленчук, пилешко и телешко месо, црн леб и јаболка. Но, поголемиот дел од времето ќе се пржат храна и грав.

Исто така запомнете дека треба да ја јадете храната што не го присилува стомакот да произведува гастричен сок во големи количини. Ова се производи како варени или пареа риба, месо, ретки житни култури, млеко, посно леб, слатки бобинки и овошје.

Не брзајте да почнете да јадете храна која штотуку била земена од огнот. Почекајте да се олади малку. Во тешки случаи, ќе мора да преминете на повеќе "внимателен" компилација на мени. На пример, диета за атрофичен гастритис бара земање во предвид времето на варење на храната, бидејќи храната треба да биде што е можно помалку во стомакот. Исхраната за гастритис и чиреви не препорачува јадење храна од фрижидерот.

Мемо

Пред да ја изберете оваа или онаа диета, одлучувајте за вашиот тип на гастритис. Ова е многу важно кога го поставувате режимот и менито за напојување.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .