Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Асимптоматска температура кај дете

Зголемувањето на температурата на телото кај детето е сигнал за формирање на болести како што се грип, студ, пневмонија. Но, често мајките се жалат дека температурата на дете без симптоми е зголемена. Во таква ситуација многу е проблематично да се утврди причината која придонесува за формирање на таква патологија. За да се направи точна дијагноза на болеста, неопходно е да се изврши целосен преглед, бидејќи зголемувањето на температурата без значајни знаци може да укаже на присуство на разни видови на болести кои долго време не се забележуваат.

Причини

Главните фактори на ризик се:

 1. Вирусна или бактериска инфекција. Таквата патологија подолго време продолжува без знаци, така што само лекар може да ги препознае.
 2. Појадок.
 3. Прегревање бебе.

Прегревање

Во жешка сезона, децата често се прегреваат многу често. И ако постојано го загревате и ќе го загреете бебето, тој ќе може да се прегрее дури и во зима. Во таква ситуација, бебето станува каприциозно, а неговата температура се зголемува на 38-39 степени. Што да направите во оваа ситуација:

 • пополнете ја детската соба со свеж воздух;
 • ако температурата на телото се зголеми на ниво од 38-39 поради прегревање на сонцето, тогаш детето треба да се воведе во сенка;
 • отстрани ја топла облека од бебето или целосно да ги соблечам;
 • влажни крпа во студена вода, избришете ја кожата на детето;
 • во текот на денот обезбеди многу пијалок.
Кога причина за зголемување на температурата без симптоми кај детето е прегревање, а потоа по придржувањето кон опишаните препораки, треба да се појави подобрување. Ако таквите настани не го дадоа посакуваниот резултат, тогаш на детето треба да им се дадат антипиретични лекови, да ги дознаат причините за таквите заболувања.

Појадок

Многу често температурата се зголемува без знаци поради сечење на забите. Следниве фактори укажуваат на овој услов:

 • детето постојано си ја почеша непцата;
 • детска возраст 5 месеци - 2,5 години;
 • телесната температура од 38-39 степени и повеќе не се зголемува;
 • воспалени непца и може да ги видите рабовите на сечилата за сечење;
 • неколку дена подоцна се намали забот, а температурата се сруши;
 • одбивање да се јаде, зголемена плунка.

Препораки:

 1. За да се елиминира болката во непцата, можете да користите специјални гелови.
 2. Обезбедете силно пиење на вашето бебе.
 3. Периодично пополнете ја просторијата на детето со свеж воздух.
 4. Кога температурата на телото се зголемува над 37, 3 степени, не можете да шетате по улицата и да го искапат бебето.
 5. Кога детето е непослушно цело време или премногу слабо, а неговата температура без очигледни знаци се зголеми на 38-39 степени, потребно е да се даде профил.
Нурофен или Парацетамол се ефикасни овде. Во прилог на намалување на температурата, тие се уште имаат смирувачки ефект, елиминирање на заб во непцата.

Акутен стоматитис

Кога детето има патологија, неговиот апетит исчезнува, се зголемува салвирацијата и температурата. Ако вршите инспекција на усната шуплина, јазикот може да открие рани и везикули.

Во присуство на презентираните знаци, итна потреба да се јавите на докторот во куќата. Се препорачува да ја исплакнете устата со раствор од фурацилин, мудрец или камилица. Засега, не треба да го давате вашето дете кисело, топла, зачинета и тешка храна, бидејќи може да им наштети на воспалените области. Затоа, обидете се да го дадете течни и исчистени јадења со неутрален вкус, но не многу жешко.

Отитис во акутна форма

Акутен отитис кај дете

Ваквата болест се карактеризира со висока температура без симптоми кај детето и ушите. Детето почнува да одбива храна и е непослушно цело време. Терапевтски интервенции вклучуваат антибиотици во вид на капки или системски третман со таблети или инјекции.

Ненадеен осип

Ненадеен осип

Пренесената болест може да влијае на телото на детето на возраст од 9 месеци до 2 години. Првично, температурата на детето се зголеми на 38-40 степени, а потоа се зголемуваат окципиталните, цервикалните и субмандибуларните лимфни јазли. По неколку дена, температурата од 40 капки до 37 степени и мала розова исип формира на телото, што не бара никаков третман и исчезнува по 4-5 дена.

Инфекција на уринарниот тракт

Во текот на таквата болест се јавува без знаци. Единствениот карактеристичен симптом е порастот на температурата на 38-38,5 степени. Оток на нозете и лицето е многу ретка, и одење во тоалетот станува честа. Истражувањето вклучува студија за општата анализа на урината. Бидејќи инфекцијата е бактериска, така што не може без целосен курс на антибиотици.

Температурата на детето без карактеристични манифестации е честа појава. Разни болести можат да предизвикаат ваква состојба: кашлица, нос, заразни болести. Со мало зголемување на температурата, може да го намалите, но ако ја надмина ознаката од 39-40 степени, треба веднаш да ја контактирате клиниката.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .