Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повраќање кај дете без треска

Секое нарушување во работата на детето го прави родителите сериозно загрижени, а повраќање кај дете без треска не е исклучок. Лекарите го нарекуваат повраќање на несаканата, брза ерупција на желудникот (а понекогаш и дуоденумот) преку устата, предизвикани од рефлексната контракција на мускулите на предниот абдоминален ѕид на абдоменот. Ова не е болест, туку симптом кој укажува на дефект или општа интоксикација на телото, затоа, пред да се лекува одредена состојба, неопходно е прецизно да се утврди причината што ја предизвикала.

Причини за повраќање кај дете

Најчесто, повраќање кај дете без треска и дијареа се јавува на позадината на прејадување или јадење супстандардна храна, но понекогаш следните причини доведуваат до развој на оваа болест:

  • интракранијална повреда на главата предизвикани од тешки модринки или паѓање од голема висина (потребен е итен медицински третман и хоспитализација);
  • психо-емоционално нарушување на нервниот систем - се јавува кога државата е близу до хистериите (против позадината да бидат присилени да сторат нешто) во високо возбудливи (ментално нестабилни) деца;
  • пилорна стеноза - конгенитална болест која се карактеризира со прекумерно стеснување на пилоричниот стомак, со што се спречува храната да влезе во дуоденумот (лекарите ги забележуваат симптомите на оваа болест на вториот или третиот ден по раѓањето на бебето, додека мајката сеуште е во болница, третманот може да биде само оперативен);
  • предозирање со витамин Д (мачни деца до една година);
  • цревна инвагинација - состојба која се развива против позадината на погрешно администрирано комплементарно исхрана, што предизвикува нарушување на цревната перисталтика или како резултат на поразот на било кои делови на цревата со полипи или цистични формации;
  • прекршување на работата на еден или неколку гастроинтестинални ткива (пептичен чир, акутен гастритис, апендицитис).

Исто така, треба да кажеме за регургитација кај доенчињата, што многу родители ги погрешија за повраќање. Ова е нормално за деца до шест месеци, појавата на која се должи на конзистентноста на храната (доењето јаде само млеко или течна мешавина) и карактеристиките на цревната структура на детето. Бурпин не бара третман, не предизвикува непријатност кај децата и се јавува без инволвирање на абдоминалните мускули, но ако детето повраќа повеќе од четири пати на ден, не добива тежина и станува слабо, родителите се советуваат да се консултираат со лекар.

Што е повраќање кај децата?

Ако ги сумираме сите горенаведени информации, можеме да кажеме дека, во зависност од причините што предизвикуваат контракција на абдоминалните мускули, храната може да биде фрлена од желудникот висцерален (предизвикан од нарушување на внатрешните органи), нервен или токсичен. Понекогаш причината за повраќање е одредена од појавата на vomitus, која може да содржи:

  • вклучување на невезената храна (обично ова укажува на присуство на пилорна стеноза);
  • ленти на жолчката (укажуваат на интестинална опструкција);
  • гној;
  • крв и мукозни инклузии (може да се појави како резултат на нарушување на интегритетот на гастричните ѕидови, со акутен гастритис или чиреви).

Третманот за повраќање треба да започне што е можно поскоро, бидејќи оваа состојба може да доведе до дехидратација. Кога се појавуваат капки од "старо" (повраќање во форма на "кафе основа") или свежа крв во повраќање, пациентот мора веднаш да биде хоспитализиран.

Како да се третира?

Третман на повраќање кај деца

Првото нешто што треба да се направи кога ќе се појави повраќање е да се обезбедат услови под кои повратот не влегува во респираторниот тракт (ако бебето лаже, главата треба да се сврти настрана и да биде во крената позиција под агол од околу 30 степени). После тоа, се препорачува да се јавите на лекар, бидејќи е речиси невозможно самостојно да се утврди причината за оваа состојба, да се процени неговата тежина и да се најдат ефективни средства за лекување.

Со цел да се спречи дехидрација на телото, неопходно е пациентот да има изобилна топла вода за пиење пред да пристигне лекар (не е неопходно да се додадат лекови во водата што ќе го врати киселинско-базниот баланс, доколку е потребно, докторот ќе го стори тоа). Давањето на децата антиспазмодични или антихемиски лекови е забрането самостојно, истото важи и за гастрична лаважа (ова е најчестата грешка на многу родители, но оваа манипулација ќе помогне само ако се јави труење со храна).

Треба да се запомни дека кај малите деца многу брзо се јавува дехидрација на телото во однос на позадината на повраќање, затоа, кога се појавува прво, тие треба еднаш и повторно да се вратат кај докторот (особено за доенчиња). Самолечението може да го влоши текот на болеста и дополнително да го влоши здравјето на бебето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .