Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вртоглавица со голем пораст: причини

Зошто вашата глава почнува да се врти кога станувате? Ова прашање е многу популарно денес, бидејќи повеќето луѓе се соочуваат со овој проблем секој ден. За многумина, тоа предизвикува паника, иако не секогаш вртоглавица - тоа се симптоми на патологијата на телото. Кога вртоглавица со остриот пораст од креветот, не треба да ја земате за одредена болест. Најверојатно, ова е манифестација на состојбата на кардиоваскуларниот, дигестивниот, нервниот систем.

Причини за вртоглавица

Ако, кога ќе излезете од кревет, ќе почнете да забележите дека сте вртоглави, тогаш причините за оваа состојба лежат во активниот развој на анксиозниот хормон, чие име е адреналин. На пример, како вртоглавица потсетува на манифестации на она што често се наоѓа во канцеларијата на главата, за време на одговорното изведување. Во сите овие ситуации постои спазам на артериите на мозокот и кратко ограничување на протокот на крв во неговиот кортекс.

Што да направите во оваа ситуација? Оваа состојба обично исчезнува брзо. Главната работа е добро да се смири и симптом, како што е вртоглавица, ќе ве остави сам.

Зошто на друго место може да се почувствувате вртоглави кога станувате остро? Симптомите како што се вртоглавица, гадење и слабост се често манифестации на недостаток на гликоза во телото. Оваа ситуација се јавува со продолжена исхрана. Што да направите за да се избегне ова? Кога оставате диета, треба да се консултирате со лекар. Само тој ќе може да ја избере вистинската и рационална исхрана без да му наштети на здравјето.

Кога не може без помош на специјалист?

Ако, покрај вртоглавица, пациентот доживува и други симптоми, како што се болка, нарушена координација, тогаш нема да може да се утврди самата патологија.

Отитис медиуми

Ако неколку дена пред почетокот на симптомите како што се вртоглавица, ладна пот, слабоста на лицето беше нарушена од болката во увото, тогаш најверојатно главата се врти поради баналниот отитис.

Што да правам Одете во лекар ENT за да ја потврдите дијагнозата и да препишете ефикасна терапија.

Губење на слухот

Губење на слухот

Ако е вртоглавица со остри зголемувања и придружени со тинитус, намалување на слухот на две уши, тогаш болеста на Мејоне предизвика оваа состојба.

Во овој случај, потребно е посериозно да се земат сите промени во една состојба. Ако глувоста влијаела само на едно уво, тогаш со совршено испитување ќе биде можно да се исклучи веројатноста за развој на малигнен тумор на мозокот.

Со остра еднострана глувост, прогнозата е поволна. Оваа состојба предизвикува прекин на септумот, кој служи како сепаратор помеѓу внатрешното и средното уво. Главата започнува да се врти посилни кога кивање и кашлање.

Мигрена

Често одговорот на прашањето зошто вртоглавица може да се сврти кога остро се зема хоризонтална положба може да биде мигрена и болка во кластерите. Таквата патологија како мигрена најмногу влијае врз женското тело, а кластерите болни сензации се причините за вртоглавица кај мажите.

Кога се јавува таква патологија, пациентите треба да избегнуваат предизвикувачки ситуации. Елиминирањето на болката и вртоглавоста не е секогаш можно дури и со помош на потентни лекови.

Зошто сеуште сте загрижени за вртоглавица и главоболка? Овие симптоми може да укажуваат на присуство на инфективни процеси во мозокот или нејзината обвивка, интоксикација од акутна или хронична природа.

Вртоглавица и главоболки за време на прогресивна интракранијална хеморагија не може да се исклучи. Кога таквата ситуација се одвива, не може без помош на лекар да се стори тука.

Недостаток на координација

Често постарите пациенти се загрижени за ова прашање: зошто е вртоглавито кога брзо се креваш од креветот, и дали постојат методи за отстранување на таква состојба? Причините за вртоглавица може да се кријат во кршењето на циркулацијата на крвта во мозокот. Тие можат да бидат остри и менливи во природата.

Ако овие симптоми се склони да се повторат со застрашувачка фреквенција, тогаш треба да се консултирате со специјалист. Само поради навремена терапија, можно е да се уапсат настаните повреди.

Што ако пациентот го праша лекарот за следново прашање: зошто е вртоглави кога легнам? Во овој случај, специјалист треба да го испрати на 'рбетот. Овој симптом укажува на јасно присуство на цервикална остеохондроза во сложена форма.

Дозирање на лекови

Дозирање на лекови

Честопати, жалбите на пациентите се сведуваат на фактот дека по преземањето на одредени лекови ги доживуваат следните симптоми:

 • вртоглавица;
 • гадење;
 • слабост;
 • општа слабост.

Таквите манифестации може да се појават по земањето антихистаминици, апчиња за спиење и антидепресивни лекови, средства за смирување, антибиотици.

Лавиринтис

Лавиринтис

Лабиринтис е болест која се карактеризира со воспалителен процес во внатрешното уво. Како по правило, инфекцијата се јавува заедно со протокот на крв кај заболувања од бактериски и вирален тип.

Ако има лавиринт, тогаш покрај пролонгирана вртоглавица, може да бидат присутни и други симптоми:

 • зголемување на индикаторите за телесна температура;
 • гадење и повраќање;
 • ѕвонење и застојот во ушите.

Ако болеста се смири, тогаш сите овие симптоми постепено исчезнуваат. Но, вртоглавица може да трае долго време.

Ако постои сомнеж за лавиринт, пациентот треба да оди во клиниката и да се подложи на следниве видови испитувања:

 • комплетна крвна слика;
 • магнетна резонанца, компјутеризирана томографија на внатрешното уво.

Терапевтските мерки за елиминирање на лавиринтот ги врши лекарот ENT. Тој пропишува лекови насочени кон елиминирање на вирусот, бактериите и воспалението.

Повреда на внатрешното уво

Анатомија на увото

Често, траума на внатрешното уво, придружена со повреди на главата, предизвикува други симптоми. Главата почнува да се сврти остро од следниве причини:

 • циркулаторно нарушување во внатрешното уво;
 • зголемување на нивото на притисок на медиумот во внатрешното уво;
 • нарушување на интегритетот на внатрешното уво поради повреди на темпоралната коска;
 • оштетување на нервите.

Покрај тоа, претрпената траума може да предизвика развој на болеста на Моонере.

Вртоглавица може да се развие веднаш по повредата или по ненадејно зголемување. Покрај тоа, едно лице може да присуствува на такви симптоми: главоболка, несвестица, гадење и повраќање. Ако заедно со вртоглавица има исцедок на крв или чиста течност од увото, тогаш постои сомневање за тешка повреда (фрактура на основата на черепот). Жртвата мора итно да се испрати во просториите за итни случаи или во трауматско одделение.

Нарушувања на вестибуларниот нерв

Претставениот нерв потекнува од органот на рамнотежа, а исто така ги носи сите нервни импулси во однос на положбата на човечкото тело во мозокот. Кога е оштетено, лицето ги посетува следниве симптоми:

 • вртоглавица;
 • чувство на гадење;
 • повраќање;
 • зголемено потење;
 • зголемување на крвниот притисок.

Факторите кои придонесуваат за формирање на оваа патологија се следните:

 • невритис - болест што може да предизвика лоша циркулација, траума, вирусни и бактериски инфекции;
 • траума и неоплазма на нервот.

Нарушување на нервниот систем

Постојат одредени карактеристики според кои може точно да се дијагностицира дека главата се врти поради патолошки процеси во нервниот систем:

 1. За невролошки нарушувања, вртоглавица не трае долго и не е многу изразена.
 2. Не постојат такви манифестации како зголемено потење, брзо отчукување на срцето, повраќање и гадење.

Формирањето на напади се случува постепено, нивното зголемување се забележува за одредено време, а по малку исчезнува.

Вртоглавица е многу непријатна состојба, причините за кои може да бидат разни патологии. Со цел да ја препознаете болеста во текот на времето и да ја отстраните, треба внимателно да ги проучувате симптомите кои ги посетувате паралелно со вртоглавица, а потоа одете на понатамошна дијагноза.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .