Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цар на јајници

Цар на јајници е туморска форма која се појавила во хормонално активниот орган на женскиот репродуктивен систем. Содржината на туморот најчесто е течност, и во голема мера зависи од причината што доведе до раст на додатоците.

Варијанти на цисти на јајниците

Туморите на јајниците со фреквенција се на второто место по матката fibroids. Цистичните формации можат да бидат поделени во 4 групи:

1. Функционални цисти

Мали по големина хормонски зависни формации (фоликуларни, лутеални цисти), кои можат спонтано да исчезнат во рок од 2-3 менструални циклуси. Па подложни на конзервативен третман со употреба на хормонални лекови.

2. Туморски формации

Цирки на јајниците кои не се вистински тумори, кои се појавуваат на позадината на разни причини и во некои случаи дури и не се поврзани со јајниците:

 • тубо-оваријален тумор;
 • синдром на полицистични јајници (PCOS);
 • Пароваријална циста.

3. Бенигни тумори

Циркуларните јајници, кои произлегуваат од клеточните структури на ткивото, се најчести (80% од сите цисти) и се вистински тумори. Овие бенигни неоплазми вклучуваат:

 • серозна оваријална циста;
 • муцинозен цистом;
 • ендометријална циста;
 • хормонални тумори (теском, фиброма, иробластома, гранулоцелуларен тумор, итн.);
 • дермоидни цисти.

4. Малигни тумори

Многу помалку, но сосема е можно појавата на рак на јајниците. Оваа исклучително неповолна опција не се разликува од која било друга цистата на јајниците, така што правилото се однесува на било кои цистични формации во регионот на јајниците: туморот мора да биде хируршки отстранет, бидејќи не може да потврди ниту еден лекар или било каква предоперативна дијагностичка студија отфрли ја оваа ужасна дијагноза.

Причини за цисти на јајниците

Цар на јајници

1. Хормонален фактор

Најчесто, туморите на јајниците се јавуваат поради хормонална нерамнотежа. За функционални цисти, најважна е нерамнотежата на женските полови хормони со предоминантност на естрогени. Хормонално активните тумори се формираат од клетките на оваријалното ткиво, што предизвикува изразен пораст на бројот на одредени хормони во крвта на жената.

2. Наследен фактор

Дермоидните цисти и хормоналните тумори често се предизвикани од вродени абнормалности или проблеми со интраутериниот развој. Тумори се наоѓаат кај млади жени, предизвикувајќи гинеколошки проблеми или неплодност. Значајна улога во формирањето на цистичните шуплини се игра со генетски определени автоимуни процеси.

3. Воспалителен фактор

Хроничните инфекции во регионот на додатоците може да предизвикаат формирање на воспалителен цистичен тумор. Најчесто се случува на позадината на хроничен салпингоохоритис или инфекција со генитални инфекции (гонореја, кламидија). Било какви хируршки интервенции на карличните органи (абортус, воведување на интраутерина контрацепција, дијагностичка студија, ендоскопска или абдоминална хирургија) може да станат фактори кои предизвикуваат појава на туморски сличности.

4. Ендометриоза

Ендометриоидната циста му припаѓа на гениталната ендометриоза и бара задолжителен хируршки третман.

Главната улога на јајниците во женското тело е производство на хормони и созревање на јајцето. Тоа е причината зошто главните предизвикувачки фактори во појавата на цисти на јајниците се ендокрините пореметувања поврзани со овулацијата и 2-фазниот менструален циклус.

Симптоми на цистични тумори

Малите цисти можеби не се појавуваат воопшто, но со зголемување на големината, симптомите ќе бидат неопходни. Сите надворешни манифестации и поплаки на жени кои имаат развиено цистата на јајниците можат да се поделат на неколку групи:

1. Болка сензации

Болката може да се појави десно или лево, во долниот дел на стомакот или во сакрумот. Тежината се движи од досадна болка сензации до насилни снимање болки што може да се даде на страна, нозе, долниот дел на грбот, или на анусот.

2. Менструални нарушувања

Наспроти позадината на цистите на јајниците, можни се и секоја месечна промена. Најчесто постојат:

 • обилна и честа менструација;
 • ретки и ретки;
 • нема критични денови за неколку месеци;
 • несистематско доаѓање на менструацијата.

3. Ендокрини манифестации

Хормоналните нарушувања на позадината на цистата на јајниците можат да манифестираат различни симптоми:

 • дебелина;
 • раст на косата атипичен за жени (темни влакна над горната усна, појава на коса на градите околу брадавиците и од пуби до папок);
 • промени на кожата (акни, себореија);
 • сексуална дисфункција (недостаток на либидо, болка и непријатност при сексуален однос);
 • појава на гинеколошки проблеми (ендометријална хиперплазија, матрак полип, утерусен миом);
 • повреда на функцијата на раѓање (неплодност, спонтан абортус).

4. Промени во соседните органи

Овариумскиот тумор со средни и големи големини (со дијаметар над 6-10 см) може да ги притисне органите на малата карлица, што ќе се манифестира со оштетено мокрење и дефекација (интестинална опструкција, тешкотии во празнењето на мочниот меур). Големи тумори (повеќе од 15 см) кои се протегаат над карлицата, можат да вршат притисок врз надредените органи.

Дијагноза на цисти на јајниците

Ултразвук на карличните органи

Наједноставната и најпристапната дијагностичка студија е испит за гинеколози. Искусен лекар со дворучен преглед без никакви тешкотии ќе најде цицач на јајниците со големина од 3-4 см или повеќе. Идентификувани во текот на инспекцијата на образованието мора да се процени со користење на следните дополнителни студии:

1. Ултразвук на карличните органи

Оптимално кога се спроведува истражување користејќи трансвагинален сензор. Едноставен и безопасен метод овозможува да се процени состојбата на додатоците, да се откријат цисти со висока точност и да се пресмета нивната големина. За големи тумори (повеќе од 7-10 см) треба да се користи трансабдоминална сонда. Препорачливо е да се дополни допплерското испитување на туморот со цел да се процени циркулацијата на цистомот (малигни тумори се најсоодветно снабдени со крв).

2. Компјутеризирана томографија

Доколку докторот за ултразвучна дијагностика има какви било сомнежи или тешкотии во идентификувањето на локацијата и големината на цистичната формација, тогаш една од најдобрите дијагностички методи ќе биде томографска студија. Методот е најефикасен кај муцинозни, дермоидни тумори и малигни неоплазми.

3. МРИ испитување

Тридимензионалната визуелизација на туморот користејќи магнетна резонанца ќе ја процени врската на цистомот со соседните органи, можниот ризик од компресија или ртење на туморот во околните органи, присуството на компликации.

4. Oncomarkers

Ако се сомневате дека имате малигнен процес, мора да донирате крв за тумор маркери, кои вклучуваат:

 • HCG (човечки хорионски гонадотропин);
 • AFP (алфа-фетопротеин);
 • CA-125 (специфични за рак на јајчник во крвта).

5. Дијагностичка лапароскопија

Ендоскопското испитување ви овозможува да детектирате цистата на овариумите и да земете парче ткиво за испитување (биопсија). Ова ќе биде најточен начин да се дијагностицира било каква форма на формирање на тумор во додатоците.

Хируршки третман

Можно е да се направи без операција во присуство на цистично образование во јајниците, но само со целосна доверба дека цистата е функционална. Конзервативниот третман се користи само за овој тип на тумор во додатоците. Огромното мнозинство на цисти и цисти бараат операција. За да го направите ова, примени неколку техники.

1. Лапароскопска хирургија

Повеќето операции за тумори на јајниците се изведуваат со употреба на ендоскопски техники. Три пункции (во долниот дел на стомакот и во папокот) се минимум траума, отсуство на лузни и низок ризик од компликации. Оптималната варијанта на операцијата е користење на ласер за намалување на ткивото. Ова ви овозможува да го максимизирате здравиот дел од јајниците, што е особено важно за младите жени кои сакаат да имаат бебе.

Лапароскопија оваријални цисти

2. Лапаротомија

За големи и гигантски јајчни цисти, сомнителни за рак или опасни по живот компликации, лекарот ќе го користи вообичаениот метод на работа кога абдоминалниот засек е направен над пуби. Во овој случај, хирургот ќе има добар преглед и можност за мирно да ги испита цистите и соседните органи. Во зависност од ситуацијата, обемот на операцијата може да биде како што следува:

 • ексфолијација на циста со максимално зачувување на оваријалното ткиво;
 • клин ресекција на јајниците;
 • отстранување на матката од едната страна;
 • билатерално отстранување на јајниците.

Основните принципи на хируршки третман на тумори на јајниците:

 • сите тумори на јајниците, освен за мали функционални цисти, бараат хируршки третман;
 • лекарот ќе се обиде да го зачува здравиот дел од јајниците (принципот за зачувување на органите);
 • Секогаш треба да ги испитате соседните органи и да ја проширите хируршката интервенција во присуство на коморбидитети (миоматозни јазли, фокуси на ендометриоза);
 • Неопходен услов за отстранување на цистата на овариумот е итно хистолошко испитување со цел да се детектираат предракорозни и канцерогени промени во времето (навигација).

Компликации

Во присуство на цистична формација во карличната област треба да се внимава на такви компликации:

 • брз раст со ризик од малигнитет;
 • перфорација или руптура на циста со течност која влегува во абдоминалната празнина, што ќе предизвика сериозна болка;
 • цистична турорна торзија со оштетен проток на крв, што ќе предизвика изразен синдром на болка;
 • некроза и дезинтеграција на туморот со силна воспалителна реакција.

Превенција

Група фитнес

Наследни цистични тумори не може да се спречат. За овие типови на тумори, главната превентивна мерка е навремено откривање со редовни посети на лекарот.

Најдобрите опции за спречување на функционални и хормонални тумори е да се одржи хормоналната рамнотежа со помош на:

 • орални контрацептиви;
 • не-абортус;
 • фетална нос и доење.

Правилната исхрана, отфрлањето на големи количини јаглени хидрати и фитнес ќе ја спречат дебелината и ендокрините нарушувања.

За да се намали ризикот од воспалителни тумори, секоја жена треба да се заштити од сексуално преносливи инфекции (задолжителна употреба на кондом за време на секојдневниот контакт), за да се спречи абортусот и долготрајното носење на интраутерина контрацепција.

Откривањето на цистата на јајниците е сериозен проблем за женското тело. И во однос на идното здравје и во однос на породувањето. Навременото хируршко лекување на тумори во додатоците ќе помогне да се избегнат компликации, да се спречи ракот на јајниците и да се зачува репродуктивната функција.

Статијата е напишана со поддршка на најголемиот и најсовремен гинеколошки центар во Москва - Клиниката за гинекологија и нови репродуктивни технологии, Федералната државна буџетска институција "ЛРЦ" на Министерството за здравство на Руската Федерација
+7 (495) 972-62-84, www.lrcgyn.ru

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .