Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се заштити од каснувања од комарци

Активноста на комарците се манифестира со почетокот на топлината. Нејзиниот период трае од април до октомври. Интересна карактеристика на животот на овие инсекти е дека само женските поединци ги залажуваат. Мажјаците за нутриционистички потреби само растителен нектар. Протеината на човечка крв добиена од женката е неопходна за успешно лежење на јајцата. Навистина, во негово отсуство, бројот на потомци ќе биде многу помал.

Популацијата на комарецот може да се подели на две групи: маларичен и немаларијален. Првата група е способна да страда од разни заразни болести (маларија, туларемија, жолта треска, јапонски енцефалитис). Тоа претставува сериозна закана за човештвото.

Симптоми на каснување од комарци

Процесот на каснување е придружен со воведување на хорбоцис под кожата со последователна инјекција на туѓа супстанца во капиларот, кој се состои од антикоагуланси и протеини. Инјектираната плунка значително го успорува згрутчувањето на крвта. Некое време по инјектирањето, првите знаци почнуваат да се појавуваат: чешање, црвенило и отекување на касненото место. Ова е одговор на имунолошкиот систем.

Тенковите и многу потењето се најранливи на комарците. Каснувањата од комарци се исто така опасни кај децата и за време на бременоста. Плускавци се една од варијантите на примарниот осип, манифестирани во првите минути по залак. Протокот е брз, без да остава никакви ознаки на кожата. Но, ако осипот, црвени дамки се појави на местото на инјектирање, се почувствува главоболка и болки во мускулите, треба да се консултирате со лекар за да отфрлите опасни заразни болести.

Чешање, и кожни и нервозни, е неотуѓиви придружници на залак од комарци. Нервниот чешање може да се почувствува со слушање на крлежот на инсектот. Надуеноста на изгорена површина на кожата кај здрава личност обично има блага тежина и поминува во првите два часа. Интересно, таквото лице може да издржи до 500 такви инјекции, додека алергија е доволна за да предизвика сериозни последици, па дури и смрт.

Кулицидоз

Алергија на комарец

Алергија на комарец - Кулицидоза или "алергија на инсекти на каснување од комарци" не е ретка појава. Природата на нејзиниот развој е брза. По инјектирањето, локална реакција се јавува веднаш: површината на кожата отекува, формирајќи обемна, болна папула, слична на оток од пчелинско острица. Во боја, може да биде и бледо розова и светло црвена боја. Во дијаметар може да достигне 10 см, а времетраењето на лекувањето може да потрае до 3-4 недели. Исто така, се јавува нетолерантно чешање.

Алергија на каснување од комарци може да се манифестира како општо (слабост, чешање, уртикарија, манифестација на чувство на страв) и сериозна реакција:

 • вртоглавица;
 • рапав, задушување, скратен здив;
 • гадење и повраќање;
 • бронхијална астма;
 • вазомоторен ринитис;
 • намалување на притисокот;
 • губење на свеста;
 • ангиоедем;
 • анафилактичен шок.

Со цел да се избегне оштетување на кожата и да се погоди секундарна инфекција, не треба да го чешате местото на залак. Ако алергија на комарци се манифестира со тешки оштетувања на телото, треба да побарате квалификувана помош. Но, прво е неопходно да се земе антихистамински лек. Во болницата, алерголог ќе препише курс на специфична имунотерапија, со што ќе се намали чувствителноста на телото на алергии на плунка од инсект.

Ефекти на третман со лекови

Фенистилен гел

Со цел да се намали чувството на чешање и горење, можете да ги користите средствата за локална апликација. Тоа може да бидат гелови, спрејови, креми, стапови, масти, кои вклучуваат супстанца на антихистаминска серија - диметин, која има смирувачки ефект. Оваа фармаколошка група на лекови не содржи инсектициди и репеленти. Од нив, најефикасните противпожарни агенси се како што следува:

 • "Фенистил гел", произведен во форма на капки и маст. Капките може да се користат за алергиски ринитис и маст - за чешање, манифестации на уртикарија и иритации. Овој лек не може да се користи на големи површини на бебешка кожа, како и да се користи во текот на бременоста;
 • "Mosquitail" во форма на балсами, пени и спрејови. Тоа смирува чешање, го олеснува иритацијата, има анти-воспалителни ефекти;
 • "Gardex Baby" (молив, гел, стап, балзам, нараквица, крем). Оваа фармаколошка серија е направена од растителни суровини и безбедна за деца. Покрај способноста да се ослободат симптомите на локална реакција, има механизам за заштита од сонце;
 • Балсам спасител вклучува термална вода, бакар, цинк и сл, за да помогне во ублажувањето на чешање и забрзување, како и рани кои ја спречуваат инфекцијата. Лекот не е контраиндициран во бременоста, и може да се примени на кожата на бебето;
 • "Хидрокартизон маст" 1%. Тој е хормонален и често побрз од претходните, ги отстранува непријатните последици. Погоден за сопствениците на чувствителна кожа со продолжена иритација на кожата. Може да се користи како кај новороденчиња, така и во текот на бременоста.

Со потешки последици, орална администрација на антихистамин е важна, бидејќи нивниот опсег е многу широк. Ова може да биде "Димедрол", "Супрастин", "Зодак", "Тавегил", "Кларитин" и др. Изборот на средствата и дозата треба да ги препише лекар.

Третман со традиционална медицина

За да се спречи развојот на инфекцијата, пред сè, треба да го измиете залак со топла вода и сапун. Ако не постојат лекови во кабинетот за домашна медицина, можете да пробате народни лекови за комарци, кои не само што ќе го отстранат непријатноста, туку и ќе го спречат развојот на секундарната инфекција:

 • паста за заби (нане, не хелиум), нанесена еднаш на папулата (без триење) може да ја намали болката и отокот. Но, треба да се користи со претпазливост, бидејќи можни се алергиски реакции на неговите компоненти;
 • памучна подлога натопена во раствор со вода, се закачи за залак и држете за 1 мин. Овој лосион може да се користи многу пати;
 • ладна компресија ќе го намали отокот и ќе го смири чувството на чешање. Треба да се направи 10 минути. на час за неколку часа;
 • кесата што ќе остане по подготовката на чајот ќе помогне да се отстрани отокот, поради присуството на танини во него;
 • сок од алое, лимон или сок од календари ќе има смирувачки ефект;
 • масло од еукалиптус, чајно дрво и пеперминт ќе ја елиминираат иритацијата, чешање, олеснување на оток на кожата;
 • кора од банана, затворена од внатре, ќе ја намали желбата да ја изгребаат каснато место;
 • раствор на вода-оцет ќе помогне да се ослободи чувството на чешање. Неопходно е да се засади: 1 дел од 9% маса оцет и 3 делови од вода;
 • кисела павлака и кефир исто така го олеснуваат чешањето.

Комарците од угризување на детската кожа можат да траат подолго време и имаат тенденција да се надувуваат. Затоа, важно е веднаш да се третираат каснување од комарци кај деца со зелена боја. Третманот во случај на влошување на состојбата на детето треба да му се довери на педијатарот.

Превенција на загризување

Ултразвукова комарец репелер

Најдобар лек за комарци, особено за алергии, е спроведување на заштитни мерки за да се спречи залак. Ова е многу полесно да се направи отколку да се излечат последиците. Комплексот на заштитни мерки може да се диференцира во две насоки: заштита во домот, како и кога е на отворено.

Најефективен лек кој помага против комарците е да се инсталираат комарец мрежи на прозорци, отвори за проветрување и отвори во контакт со улицата. За бебиња и инвалидски колички, производителите излегоа со специјални анти-мрежни мрежи кои ги спречуваат комарците да летаат.

Можете исто така да ги искористат предностите на ова достигнување на научниците, како ултразвукови уред. Нејзиното дејство е да испушта монотони сигнали, непријатни за комарецот, но апсолутно безопасни за луѓето. Овој уред е безбеден за деца и не е контраиндициран во бременоста. Просторот по неговата употреба не е потребен за проветрување. Областа на акција е 25 м2, а работата е на мрежа и батерии. Во вториот случај, уредот може да се користи на улица. Друга иновација е јакната против комарци, која не дозволува комарците да гризат, благодарение на структурата на ткаенината.

Ако инсектот навлезе во собата, тогаш можете да користите фумигант ("Pierce", "Give"). Нивната акција се заснова на "фумигација" на просториите, поради што инсектите загинуваат. За да се одвратат комарците, можете да ги користите репелентите (Велес, Фумитокс) - испарливи супстанции што делуваат на нервните клетки на инсектот. Не е пожелно да се користат во форма на аеросол за време на бременоста и наоѓање на голем број деца, бидејќи астмата може да биде предизвикана.

Народни лекови за комарци - безопасни за луѓето и вклучуваат:

 • миење на лицето лушпа на корените на пелин;
 • правење букети од босилек, камилица, доматен лисја итн .;
 • игли фрлени во оган, плаши инсекти.

Следејќи ги сите наведени мерки на претпазливост, можете да ги заштитите себе си и вашите драги луѓе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .