Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кога одење оружје отече: што да правам?

Некои луѓе, направија една дневна прошетка и се вратија дома, забележуваат одредено зголемување на прстите. Ова зголемување се нарекува оток и укажува на кршење на човековото здравје. Најчесто, причините зошто горните екстремитети се развиваат при одење е седентарен животен стил на една личност. Исто така, не ги исклучувајте болестите на важни витални органи, како што се срцеви заболувања, дефекти на бубрезите и црниот дроб.

Тоа е важно! При откривање на отекување на рацете, веднаш треба да се консултирате со лекар за да ја идентификувате причината за болеста.

Причини

Постојат три главни причини зошто горните екстремитети се појавуваат додека одење. Размислете за секој поединечно:

  1. Во мобилната личност постои мала веројатност за отекување на рацете, бидејќи за време на движењето горните и долните екстремитети активно учествуваат во процесот на одење. Кога одење човек седи, неговата работа со рацете е пасивна. Мускулите на нозете ја туркаат крвта одоздола и ја насочуваат нагоре. Крвта, достигнувајќи ги горните екстремитети, постепено почнува да се акумулира таму, бидејќи рацете се практично во стационарна состојба. Така, акумулираната крв во горните екстремитети предизвикува оток.
  2. Кога одел, човечкото тело има тенденција да се пот, а пот е ништо друго освен испарување, како резултат на постигнување на висока температура. Кога телото се загрева, циркулацијата на крвта се зголемува, а рацете во овој момент ја доживуваат свежина на надворешниот воздух. Со цел да се загреат горните екстремитети, телото испраќа крв во рацете, предизвикувајќи отекување на екстремитетите.
  3. Ако виталните органи не се добро, може да се набљудува процесот на отекување на рацете при одење. Метаболните нарушувања го отежнуваат водата (пие од човекот) да се излачува од телото. Оваа вода се акумулира во меките ткива на телото, особено оние кои се неподвижни. Исто така, причините може да бидат таквите болести: хипертензија, дистонија, спазми на церебрални крвни садови.

Симптоми на отежнатост

Симптоми на отекување на рацете

Симптомите на оток вклучуваат оток на прстите. Тоа може да биде исто толку безначајно, и едно лице не може да го забележи ова, но исто така и забележително - додека отокот е толку многу зголемен што е дури и невозможно да се притисне раката во тупаница. Откријте оток како што следува:

  1. По прошетка, ставете ги рацете на маса и погледнете ги во нив. Обично задушеност е забележлива, ако е, се разбира, не е лесна форма.
  2. Ставањето на прстот од другата рака во раката и малку притискање е можно да се забележи следнава слика: прстот како што се удави во кожата.
  3. Кога ќе го ослободите прстот - кожата ќе се врати во првобитната положба.

Можете исто така да се обидете да го отстраните прстенот од прстот - ако екстракцијата е болна, тогаш можеме безбедно да кажеме дека прстот е оток.

Едем може да претставува тумор како цела рака, и само делови од него. Обично овој феномен е безболен, но понекогаш непријатен. На пример, постои "затегнатост" на кожата во местото каде што се создава туберкулоза, што предизвикува непријатност на лицето.

Туморот е придружен со црвенило на раката, што укажува на акумулација на крв во горните екстремитети. Ако ја притиснете црвената судбина, ќе ја смени бојата од црвена во сина боја, и по отпуштањето повторно ќе ја преземе оригиналната боја.

Времетраење на симптомите

Отекувањето на рацете по одење може да има поинакво времетраење. Се разбира, тој ќе замине порано или подоцна, но кога? Ако причината е седентарен начин на живот, тогаш траењето на таков симптом може да биде од половина час до ден. Ова е под влијание на такви фактори: што ќе прави лично во тоа време, и ќе се обиде да се ослободи од симптомите.

Ако едемот е предизвикан како резултат на болеста, тогаш тие може да издува повеќе од еден ден. Кога ќе забележите дека туморот не се намалува, треба веднаш да ја посетите лекар.

Што ако вашите раце се отечени?

Отекување на рацете

Откако ќе се открие оток, треба да се обидете да ги ослободите рацете од туѓи предмети (прстени, часовници, нараквици) . Ако знаете однапред дека вашите раце се отечени, подобро е да се воздржите од носење на овие предмети.

Тоа е важно! Тежок оток може да доведе до блокирање на крвните садови на местото на прстенот, а тоа ќе доведе до смрт на кожата.

Кога ги ослободувате рацете од предмети, мора да легнете и да се обидувате да се опуштите. Можете да се истуширате, што ќе помогне да се ослободат тензиите и отокот на екстремитетите. Можете да се бањате со морска сол, а температурата на водата не треба да ја надминува температурата на човечкото тело. Ако симптомот не исчезне по неколку часа, тогаш неопходно е да се јавите во клиниката за точна дијагноза.

Исхраната треба да ги вклучува следниве производи: лубеница, млеко, урда, краставици, природни сокови и зеленчук. Овие производи се состојат од цврсти витамини кои помагаат да се олесни отокот и да се ослободи од отекувањето на рацете.

Што да не се прави кога отекувате раце?

1. Не пијте многу течности.

2. Направете загревање наутро со рацете.

3. Треба да се откажете од солена, масна и зачинета храна. Алкохолот и тутунските производи само ја влошуваат ситуацијата.

4. Не закачувајте ладни предмети на местото на оток.

Тоа е важно! Со цел да се намали ефектот на оток на рацете при одење, неопходно е да се обиде да води поактивен начин на живот ако овој симптом не се јави поради болеста на важни човечки органи.

Во секој случај, со цел точно да се утврди причината за отекување на рацете, неопходно е да се посети лекар специјалист кој ќе спроведе испитување и ќе го дијагностицира.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .