Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Pampers за возрасни: сите одговори

Не е важно колку тажно би било, и без разлика колку тажно може да звучи, пелени за возрасни во некои животни ситуации се незаменливи и исклучително погодни. Не е само хигиенски производ за еднократна употреба за дневно одржување на креветен пациент, туку и голема помош за лице кое врши грижа за возрасно лице кое поради повеќе причини не може да се грижи за себе.

Pampers за возрасни: во кои случаи се користат

За возрасни, користењето на пелена е исклучително непријатна ситуација. Некој засрамен од тоа, некој не може да ја прифати болеста, одбивајќи пригодно и индивидуално средство за хигиена. Меѓутоа, во одредени ситуации и услови потребно е да се користат пелени. Најдобро е да се примени овој хигиенски производ во следните случаи:

 • во првите денови од постоперативниот период по секоја сериозна хируршка интервенција која бара задолжителна хоризонтална положба за одредено време;
 • пациенти со сериозни болести кои мора да бидат постојано и многу долго во кревет;
 • со повреди кои го врзуваат лицето во кревет неколку месеци;
 • со неможноста да се задржи природното тело на телото, што често се случува кај луѓето од старост;
 • постари луѓе кои не се во состојба да се грижат за себе поради возраст и болест, но за чија чистота и уредност е од исклучително значење;
 • во професионалните активности на луѓе кои се ограничени во времето за посета на тоалетот.

Кои болести ќе бараат пелени за возрасни

Листата на болести за кои ќе биде неопходно секој ден да се носи пелена на возрасен е доста голем. Всушност, секоја болест што привремено или трајно го врзува лицето во кревет е основа за секојдневна употреба на пелени. Најчесто неопходно е да се користат пелени за возрасни со следниве болести:

 • церебрална хеморагија (мозочен удар);
 • нарушувања на циркулацијата во срцето (срцев удар);
 • било какви повреди на екстремитетите (фрактури);
 • трауматски повреди на карличните коски;
 • повреда на 'рбетниот мозок и повреда на главата со нарушени моторни функции на екстремитетите;
 • абдоминална хирургија на доволно голем волумен;
 • тешка гинеколошка хирургија, во која се можни повреди во администрацијата на природните потреби;
 • сите опции за уринарна инконтиненција, и минимална и целосна неможност да се задржи течноста во мочниот меур;
 • болести на ректумот со фекална инконтиненција;
 • болести на уринарните органи во кои контролата на мокрењето е тешка.

За секој пациент кој лежи во болница, употребата на средства за хигиена за еднократна употреба во форма на пелена е спас од непријатни ситуации и одлично решение за сите проблеми со администрацијата на природните потреби. Особено ако нема медицинска сестра која постојано ќе се грижи за болно лице. Меѓутоа, во оние случаи каде што има негувател во близина, употребата на пелени во голема мера ќе ја олесни грижата.

Што се пелени за возрасни

Специјалната долна облека за возрасни е поделена според големината, тежината, формата, удобноста, подот и производителот.

По големина можете да изберете:

 • Многу големи (големина 4) - за луѓе со обем на половината од 130 см и погоре;
 • Голем (големина 3) со големина на половината над 100 см;
 • Средна (големина 2) со периметар во половината со површина поголема од 75 см;
 • Мали (големина 1) - над 55 см во половината;
 • Многу мал (големина 0) - повеќе од 40 см.

По тежина, пелени за возрасни се поделени во следниве опции:

 • со тежина на пациентот до 60 кг;
 • 55-75 кг;
 • повеќе од 75 кг;
 • тежина на пациентот над 110 кг.

Обликот на пелена се распределува:

 • пелени со велкро прицврстување, што е многу полесно за употреба;
 • пелена без лепило, која е поевтина, но помалку удобна за употреба.

Удобноста зависи од нивото на апсорпција, па пелени се поделени на:

 • на вообичаеното ниво на апсорпција на течност;
 • покачено ниво;
 • високо ниво;
 • многу висока стапка на апсорпција.

Со оглед на карактеристиките на анатомијата, сите пелени за возрасни се поделени:

 • за мажи со посебен џебен облик таб пред;
 • на жените, рамномерно.

Постојат голем број производители на пелени, но повеќето даваат бебиња, но за возрасни има неколку главни брендови:

 • Сени (Полска);
 • Моликар (Германија);
 • Lifree (Јапонија).

Сите овие различни и бројни варијанти на пелени за возрасни може да се најдат, на пример, во оваа онлајн продавница Мамово сонце (врската до продавницата може да се најде подолу). Погодноста на изборот и релативно ниските цени го прават овој начин на купување на стоки исклучително профитабилен и брз. Ова е многу важно ако секој ден треба да се грижите за својата сакана во лежечка положба.

Како да се одреди големината на пелена

Пред да го купите, важно е правилно и прецизно да ја процените големината на болното лице, со цел да ја добиете токму верзијата на пелена која совршено ќе ги извршува своите функции. Најважниот параметар е обемот на половината. За мерење на волуменот на абдоменот треба да се мери лента, на ниво на папокот или малку подолу. Покрај тоа, неопходно е да се измери обемот на секоја бутина веднаш под перинеумот. Бидете сигурни да се разгледа можноста за мало зголемување на половината по јадење. Затоа, треба да додадете малку на добиената бројка (2-3 см), така што пациентот е удобен и пред и по оброкот.

Следниот важен показател е тежината на болното лице. Препорачливо е да се знае точната бројка. Ако не постои можност за мерење, тогаш можно е да се користи последната димензија за да се има проценета тежина. За да не ги заборавите броевите, подобро е да ги запишете резултатите добиени на лист хартија.

Неопходно е да се знае кое ниво на апсорпција е потребно. Често, во текот на ноќта, кога нема можност за постојано заменување, потребен ви е типот на пелена која апсорбира колку што е можно (до 4000 ml). И за дневно е можно и помалку - околу 1000 мл.

Како да ги собереш возрасни пелени

Откако ќе одлучи за големината, тежината и саканиот степен на апсорпција, можете да барате специфични хигиенски производи за еднократна употреба. Особено, можно е и неопходно да се искористат можностите за пребарување на Интернет. По поставувањето на параметрите и изнаоѓање можни соодветни опции, треба да размислите за погодност. За да го направите ова, обрнете внимание на следниве индикатори:

1. Материјал

Pampers за возрасни треба да биде направен од мек материјал кој нема да има иритирачки и трауматски ефект врз кожата на лицето што лежи. Ефектот на добра воздушна спроводливост на оваа ткаенина е многу важен. Материјалот за дишење на мека основа нема да создаде услови за појава на иритација, пелена осип и рани од притисок кај пациент. Надворешниот слој мора да има одлична заштита од влага што се акумулира внатре.

2. Присуство на лепило

Фиксацијата на леплива е исклучително важна за оние луѓе кои дури и во лежечка положба се прилично активни и мобилни. Оваа верзија на пелени обезбедува сигурна заштита и не се меша со движењето на човекот. Покрај тоа, пелени со велкро легло да се отстранат и да се носат, што во голема мера ја олеснува грижата на пациентот со постелнина.

3. Индикатор за полнење

Присуството на специјален уред на пелена, кој известува за тежината на полнење со течност, ќе му помогне на негувателот да ги забележи проблемите со текот на времето и да ја смени пелената.

4. Стелт

За луѓето кои користат пелени за инконтиненција, скришот е многу важен. И тука не е ни вредноста што е важна, туку квалитетот на пелената. Хигиенските средства не треба да шумолат или да прават бучава при одење.

5. Сигурност

Лицето кое користи пелени треба да има 100% сигурност дека во најнеповолниот момент нема да има непријатност. Во некои случаи, за оваа намена, во пелените е обезбедена специјална лагерка, која е прикачена на алиштата и обезбедува одлична безбедност.

Како да носат пелена за возрасни

Многу е важно да научите како правилно да носите пелена на лицето што лежи. На тоа зависи здравјето на пациентот и безбедноста на постелнината. Алгоритмот за облекување на пелена се состои од следниве активности:

 • Потребно е да се подготви производот (пелените треба да се извлечат од пакетот и целосно да се распоредат, ослободувајќи ги сите делови што се преклопени и залепени заедно со велкро, а повлекувајќи ги на рабовите да се исправи секоја пати);
 • подготовката на пациентот се состои во вртење на нејзината страна, со цел делумно да се намести работ на превиткуваните пелени под телото на пациентот;
 • претворајќи го болниот на грб и зацврстување на превртениот дел од пелена;
 • предната страна на пелена се одржува помеѓу нозете и ја затвора препоните;
 • внимателно прицврстување на секој авион со задолжително внимателно измазнување на сите набори.

Ако постојано носите пелени не е точна, тогаш постои висок ризик од кожни абразии, иритација и микротрауматизација. Сето ова драматично го зголемува ризикот од инфекција. Секој воспалителен процес во перинеумот и задникот може да предизвика појава на гнојни рани и рани од притисок.

Како да носат полуотворена пелена со ремен додека стои
Како да носат полуотворена пелена со лежиште на ремен
Како да носите затворена пелена

Како да промените пелена за возрасни

Замена на пелени мора да се изврши во следниве ситуации:

 • по хигиенски мерки (перење, миење, триење), кои се чуваат во стомакот, карлицата и бутовите;
 • веднаш по секое движење на дебелото црево (долгорочното присуство на измет во пелената е неприфатливо);
 • кога неконтролирано и честа исфрлање на урината од мочниот меур, пелената треба да се менува по околу 4 часа, по индикаторот;
 • при мокрење често најмалку двапати на ден, хигиенскиот производ за еднократна употреба треба да се менува;
 • ако има компликации (крв од ректумот или од вагината, формирање на тресење и формирање на комори), пелени треба да се менуваат колку што е можно повеќе.

За правилно менување на пелена на возрасен, треба да направите одреден сет на манипулации:

 • чекор по чекор и внимателно отстранете ја употребената пелена, обидувајќи се да не го замачкате постелнината и кожата на болниот (за да го направите ова, сите постапки мора да се направат во обратен редослед - да го тргнете велкрото, одвртете го предниот дел, држете го природниот исцедок, внимателно свртете го лицето од едната страна и извлечете го пелетот од него);
 • внимателно и внимателно ја чисти кожата на перинеумот и задникот од урина или измет;
 • за лекување на чиста кожа со навлажнувачка маст, при полагање мала масажа на таа површина на телото, која се наоѓа подолу (ова ќе биде одлично спречување на формирање на рани од притисок);
 • во случај на сомневање за иритација или осип на пелена, употребувајте прав за сушење на кожата;
 • во присуство на лепило, императив е да се третираат раните со антисептици и да се примени специјален завој.

Откако сте направиле се што ви треба, повторно треба да носите пелена, користејќи го вообичаениот метод.

Што пелени за возрасни подобро

За да разберете кои пелени се најуспешни, секогаш треба да ги оцените следните фактори:

1. Максимална сигурност

Само трислојни пелени можат да обезбедат највисока заштита. На нив им е прво, што е потребно да се обрне внимание при изборот на хигиенски производи за пациентот во кревет. Секој од слоевите ја прави својата работа:

 • првиот, во непосредна близина на телото, го одржува здравјето на кожата;
 • втората ќе ја депонира влагата и течноста што доаѓа од природните отвори на болно лице, што ќе биде одлична заштита од непријатни мириси и пробивање на постелнината;
 • третиот слој од допир со влажност најсигурно ги изолира овие течности од надворешниот свет.

2. Лесно користење

Понекогаш е исклучително важно - дали постојат лепчиња, што е фиксација на телото, колку е погодно да се тргне и да се стави. Овие нијанси се важни првенствено за лицето кое постојано се грижи и се грижи за болен човек.

3. Минимален ризик за кожата

Подобро е да се спречи појавата на рани од притисок отколку да се третираат долго и тешко. Затоа, не само здравјето зависи од квалитетот на пелени, туку и отсуство на компликации во оние делови од телото кои постојано се потиснуваат од тежината на лицето кое лежи.

4. Количина во пакетот

Со оглед на зачестеноста на промената на пелени, веднаш треба да ја пресметате користа. Ако се бара повторена замена, тогаш неопходно е веднаш да се купи пакет кој содржи многу хигиенски производи за еднократна употреба.

5. Цена

Трошоците не секогаш зависат од квалитетот. Понекогаш релативно ефтините пелени во големи пакети се дури и подобри од скапи. И тука многу зависи од производителот. Особено, полскиот снабдувач на хигиенски производи се карактеризира со висококвалитетни пелени за возрасни и многу добра цена.

Pampers за возрасни во голема мера ќе го олесни секојдневниот живот на пациентот во кревет или лице кое не може да ја одржи урината. Нема ништо срамно или осудено во користењето на овие производи за лична хигиена. И можност да ги купат преку Интернет ќе го олеснат постојаното надополнување на залихата на пелени, ако е потребно, постојана грижа за болен роднина.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .