Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Моксонидин (Физијенц) - лекот три во еден

Моксонидин , второто најчесто корисно име на Физиотенс, се продава во речиси сите аптеки. Ова е една од најдобрите лекови за луѓе со висок крвен притисок (хипертензија). Има прилично брз ефект, зема 1 до 2 таблети (во зависност од дозата што ја пропишал докторот) за тропање и стабилно го одржува нивото на крвниот притисок нормално за цели 24 часа.

Покрај тоа, моксонидин помага да се подобри метаболизмот и да се намали дебелината . Затоа, лекот е исклучително неопходен за хипертензивни пациенти кои имаат проблеми со дебелината. Третиот паралелен ефект кој го има Физиотенс ја намалува инсулинската резистенција на ткивата . Оваа дијагноза може да се појави кај луѓе со прекумерна тежина или кај дијабетичари. Затоа, Физиотенс најчесто се препишува на луѓето од двете категории.

Она што е важно да се знае пред да се купи моксонидин

Добивањето дрога не е тешко, но сепак, пред да направите избор во негова корист, потребно е да се знае следново:

 • Моксонидин е лек направен во Германија. Тој има многу аналози, вклучувајќи ги и оние направени во Русија. Имињата на сите исти, се разликуваат само во пакувањето. Затоа, многу е важно да се разгледаат наведените информации за производителот , бидејќи аналогните препарати го задржуваат притисокот полошо и кога ги користат, несаканите ефекти се појавуваат почесто.
 • Физионите секогаш можат да се купат во аптеките, иако во повеќето случаи се продаваат само со рецепт. Но, главната работа е во тоа што лекот има голем број на несакани ефекти. Ако го земате оригиналниот лек во согласност со сите рецепти на докторот, тогаш негативните ефекти, како по правило, не се појавуваат. Затоа што не можете да започнете со земање на моксонидин .
 • Физиотенс е медицина на пилули. Оригиналниот лек е проголтан толку лесно што не може да пие. Сепак, најдобро е да пиете голема количина вода додека го земате лекот, бидејќи течноста помага да се намалат негативните ефекти врз телото. Исто така, во случај на симптоми на предозирање, итна потреба да се консултирате со лекар, и да користите голема количина на вода.
 • Моксонидин не е контраиндициран за употреба од било која возрасна група - може да биде земена од луѓе и на возраст од 30 и 60 години. Но, лекот е забранет за употреба до 18 години , бидејќи на оваа возраст чувствителноста кон лекот е исклучително висока. Физионите исто така се исклучени кај бремени жени и при доење. Иако во некои случаи, докторот сè уште може да препише лекови кај пациенти во оваа категорија.
 • Физионите можат да се користат без оглед на храната и времето на денот. Бидејќи притисокот обично се зголемува рано наутро, лекот се користи или пред спиење (околу 23 часа) или веднаш по будењето. Моксонидин може да се зема како еднократно или трајно. Но, во вториот случај, не можете да престанете да го земате лекот одеднаш .
 • Во случај физиотикот да се користи континуирано, исклучително е важно да се следи нивото на притисок, пулсот на срцето (мерниот пулс) и ЕКГ . Исто така, лекот не се поврзува со сите лекови. Затоа, пред било какви "експерименти" треба да се консултирате со вашиот лекар .

Моксонидин (Physiotens) е категорично контраиндициран кај:

 • Оние кои се помлади од 18 години
 • Бремените
 • Доење (или да престанете да хранете)
 • Луѓе со слаб синусен синдром
 • Со тешка брадикардија
 • Ако постои преосетливост кон лекови

Знаци на предозирање со моксонидин (физиотензија):

 1. главоболка
 2. поспаност
 3. седација
 4. вртоглавица
 5. прекумерно изразено намалување на крвниот притисок
 6. брадикардија
 7. општа слабост
 8. сува уста
 9. повраќање
 10. замор и болка во стомакот.

Потенцијално исто така можно:

 • хипергликемија
 • тахикардија
 • краткорочно зголемување на крвниот притисок

Како моксонидин (Physiotens)

Моксонидин е антихипертензивна дрога; Ги стимулира имидазолинските рецептори во мозочното стебло, ја намалува активноста на симпатичкиот нервен систем, а тоа го спречува зголемувањето на притисокот, метаболичките нарушувања, нарушувањето на метаболизмот на инсулинот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .