Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се идентификува ракот на дојката

Ракот на дојката е многу опасна патологија. Ова е затоа што може да биде асимптоматско долго време, полека да го фаќа телото на жената.

Болеста може да се манифестира на различни начини. Тоа, пред се, зависи од неговата форма и сцена. Затоа, многу е важно секоја жена да забележи какви било проблеми во телото и навреме да се консултира со лекар.

Фаза на рак на дојка во фаза на нула

Прва фаза на рак на дојка

Кои се симптомите на рак на дојка? Што точно треба да ја предупреди жената? Прво, појавата на брчки на кожата на млечната жлезда (ограничена област) е сомнителна. Тоа е затоа што, во овој случај, нивото на естроген во телото се зголемува - женските полови хормони кои го промовираат растот на епителот на млечните жлезди. Кога тоа се случува, растот на туморот во насока на кожата и ртење на поткожното ткиво, па кожата над неа ќе се нацрта или ќе се збрчка. Поради отекување и проширување на фоликулите на кожата преку туморот, се формира т.н. "кора од портокал" - груба збрчкана кожа. Понекогаш може да ја промени својата боја (синкава, кафеава, жолта, итн.).

Бидете сигурни да обрнете внимание на состојбата на ареолата, ореолата и самата брадавица. Ако туморот се шири низ каналите, брадавицата е повлечена. Понекогаш чиреви, иритација на кожата или пилинг може да се појават на брадавицата. Често ракот на дојката е придружен со разни празнења од брадавицата - од водена, транспарентна до крвава.

Чувствувајќи ја млечната жлезда, можно е да се открие безболно место со мала големина со нерамни контури. Ако јазолот е болен, тоа може да укаже на неговата добрина. Покрај тоа, аксиларни лимфни јазли може да се зголемат кај рак.

Во некои случаи, ракот на дојката може да манифестира долготраен маститис. Најчесто оваа форма се јавува во староста.

Најдобро од сè, промената во обликот на млечната жлезда може да се види во огледалото. Во исто време, големината на една града исто така може да се промени - намалување, зголемување, итн.

Постои поинаква локализација на рак на дојка. И двете леви и десни гради можат да бидат засегнати со иста фреквенција. Многу поретко е поразот на двете млечни жлезди од тумор. Јазол во втората града може да биде независна неоплазма и метастази од првиот тумор.

На голо око, може да видите мала компактна големина на погодената града, прилично мека, слична на тестото во конзистентност, или слична на малата 'рскавица. Најчесто, ова формирање на заоблени форма, со заматени или јасни граници, дупчиња или мазна површина. Во некои случаи, формирањето може да достигне значителни големини.

Во случај да најдете некој од горенаведените знаци, веднаш контактирајте со специјалист.

Докторот за дојка може да се сомнева во рак на дојка само врз основа на испитување на пациентот. Но, дијагнозата мора да се потврди со дополнителни методи на истражување.

За таа цел, е прикажана студијата на млечните жлезди со помош на ултразвук. Благодарение на овој метод, можно е да се одреди конфигурацијата на неоплазмата и нејзината големина. Но, тоа не овозможува да се утврди дали е бениген или малиген тумор. Денес се користи и ултразвучна еластографија, што овозможува да се подобри дијагнозата на туморите на дојката. Методот се заснова на одредување на еластичноста на ткивото, чија својства се разликуваат со различни патологии на млечните жлезди. На пример, во воспалителни процеси, дисхормоналните нарушувања, бенигни тумори, се зголемува, кај малигни тумори, напротив, се намалува и станува потешко.

Прикажани се рентгенски преглед на млечната жлезда - мамографија, и доколку е потребно, се прикажува и диктографија (рендгенско испитување со воведување контрастно средство во каналите на жлездата). Понекогаш, за да се разјасни дијагнозата, пациентот треба да спроведе магнетна резонанца и компјутерска томографија.

Понекогаш се прават крвни тестови за туморските маркери (протеините произведени од тумор не се наоѓаат кај здрави жени), но овој метод не е точен. Конечно, тоа ви овозможува да ја потврдите дијагнозата на биопсија - со пункција содржината на туморот се зема и се врши цитолошки преглед за откривање на клетките на ракот.

Ако се потврди рак на дојка, жената е испратена до онколошката амбуланта за понатамошно испитување и лекување. Ракот на дојката е патологија која може да се излечи во почетните фази, но во напредните случаи е доста тешко да се направи. Затоа е многу важно да се открие рак на дојка на самиот почеток.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .