Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вакуум масажа за разни болести и состојби

Вакуум масажа е универзална процедура која комбинира терапевтско и козметолошко дејство. Со тоа, постои активирање на метаболички процеси, во ткивото се зголемува протокот на кислород и се зголемува протокот на крв.

Покрај тоа, вакуум масажата ви овозможува да ги расипате масните клетки и да ги отстраните маснотиите, што овозможува на кожата да стане тонирана, мазна и рамномерна. Дополнително, вакуумната масажа се користи за побрзо заздравување на лузни (постоперативни и посттрауматски), ослободување на мускулната болка, ерозија на едем. Ефективната вакуумска масажа не е само во присуство на одредени симптоми, туку се користи и за општо заздравување на телото.

Вакуумска масажа за проширени вени

Кога варикозната вакуумска масажа е контраиндицирана во оние места што се засегнати. Тоа е затоа што во текот на постапката се применува силата на кожата. Но, таквата масажа може да се направи на задникот, бутовите и јавањето панталони - нема проширени вени.

Вакуум масажа за остеохондроза

Вакуум масажа кај пациенти со остеохондроза може значително да ја подобри севкупната состојба по неколку процедури. Тоа ви овозможува да ја зголемите циркулацијата на крвта во оние делови на 'рбетот, каде што има оштетување, со што се стимулира регенерација на клетките. По ваквата масажа, пациентите можеле долго да не ги користат лековите.

Со остеохондроза, техника на вакуум масажа е многу едноставна. Сите движења се вршат во насока на протокот на крв. Така на вратот се држат од врвот надолу, а на грбот и долниот дел на грбот, напротив, од дното нагоре. Движењата не треба да бидат хаотични, тие се изведуваат во круг, прави линии или зигзажи. По завршувањето на манипулацијата, пациентот треба да легне најмалку половина час.

Вакуум масажа за спинална хернија

За спиналната хернија, се препорачува вакуум масажа секој втор ден. Во текот на постапката не се масираат само површни ткива, туку и длабоки. Во исто време, тие ја подобруваат циркулацијата на крвта и лимфната дренажа. Терапијата е 10-15 процедури.

Вакуум масажа за бронхитис

Во случај на бронхитис, вакуумската масажа се препорачува во 5-18 часот или 6-7 часот. Тоа помага при празнење на спутумот. Во исто време ги изведувате лизгачките движења во правец од половината до грлото на матката 5-10 минути.

Вакуум масажа за време на менструацијата

За време на менструацијата, вакуум масажа не може да се изврши, бидејќи може да предизвика потешко крварење. Курсот е најдобро да се започне веднаш по завршувањето на менструацијата, тогаш не мора да бидете прекинати за критичните денови.

Вакуум масажа за време на бременоста

Повеќето лекари не препорачуваат да направите вакуумска масажа за време на бременоста. Но, некои жени одлучуваат за таква постапка. Затоа, мора да се има на ум дека овој тип на масажа за време на бременоста може да се користи само во проблематичните области (бутовите, задникот). Вие не треба да го направите тоа во првиот триместар од бременоста, бидејќи во овој момент постои висок ризик од спонтан абортус. Но, подобро е да се слушаат препораките на експерти и овој тип на масажа за време на бременоста не се спроведува. Бременоста ќе заврши по некое време, а потоа можете да ги извршите сите постапки.

Вакуум масажа за истегнување

Оние кои решаваат да ги отстранат стриите на телото треба да поминат долг тек на масажа. Во исто време тоа треба да се прави редовно, а не од време на време. За време на постапката, кожата е заситен со кислород, метаболните процеси се засилени, а масни наслаги се распаѓаат. Покрај тоа, вакуум масажа има зајакнувачки ефект врз телото.

Масажата нема да може целосно да ги отстрани стриите. Но, тие ќе станат ненаметливи, а телото - тенок.

Вакуум масажа за доење

Доењето не е контраиндикација за конзервирана масажа. Но, оваа постапка може да се изврши не порано од 2-3 месеци по породувањето. Ако за време на масажата на жената се чувствува непријатност и болка, подобро е да се запре.

Вакуумска масажа на лицето

Вакуумската масажа на лицето има многу корисни својства. StarVac вакуум масажа во лицето ја активира циркулацијата на крвта и метаболизмот, го стимулира лимфниот проток, ги измазнува брчките и ги отстранува токсините.

Сесиите на таквите постапки не влијаат само на состојбата на кожата, туку и на телото како целина. Тие помагаат да ги укинеш духовите и да се подмладите.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .