Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Третман на фолијална циста на јајниците

Циркуларната јајница може да се случи неочекувано, без да предизвика проблеми. Постојат околу 40 видови на овие неоплазми. Повеќето цисти се јавуваат како резултат на хормонални пореметувања - обично, по неколку менструални циклуси, тие сами исчезнуваат. Меѓутоа, понекогаш, цистата тврдоглаво останува на свое место и почнува да расте, претставувајќи закана за здравјето на жената.

По врската http://nmed.org/lechenie-kisty-yaichnika-bez-operacii.html , ќе дознаете што е цистата на јајниците, кои се нејзините први симптоми и како да се лекувате со народни лекови. Во меѓувреме, ние ќе ви обезбедиме основни информации во врска со оваа болест.

Зошто се појавува цистата на овариумите?

Неоплазмата во областа на јајниците е формирана главно поради инхибицијата на фоликуларната руптура. Ова се случува кога фоликул не добива јајце, или нејзините клетки умираат. Кога нема овулација, фоликулите продолжуваат да растат и течноста се акумулира во средината од неа. По некое време, се претвора во јајчник циста. Причината за ова најчесто станува хормонална нерамнотежа. Сепак, постојат и други причини зошто се јавува цистата на јајниците:

 • хронично воспаление;
 • инфекции;
 • наследност;
 • стагнација на течност во карличната област;
 • дефекти во развојната фаза на ембрионалните органи

Во зависност од неговото потекло, јајниците циста може да бидат бенигни или малигни. Постојат еден и повеќе цисти (полицистични). Туморот може да се појави на површината на десниот или левиот јајчник.

Во зависност од структурата, постојат следниве видови на цисти на јајниците:

 • фоликуларен;
 • дермоид;
 • ендометријален;
 • едноставен (исполнет само со течност);
 • малигни

Најчестиот е првиот тип. Не е тешко да се лекува фоликуларната циста на јајниците, бидејќи болеста се смета за најнеобезпечена. Во повеќето случаи, самата фоликуларна циста се решава низ неколку менструални циклуси. Доколку тоа не се случи, докторот може да препише хормони кои ја нормализираат активноста на јајниците на пациентот.

Симптоми и дијагноза на болеста

Во повеќето случаи, цистата е бениген тумор. Понекогаш, сепак, поради неговата големина или локација, предизвикува разни болести. Затоа, многу е важно да се открие болеста со текот на времето и да започне третманот на јајниците.

Голема циста може да се почувствува со допир. Ако сте под кожата во областа на лево или десно задебелување на јајниците, ќе видите мала грутка, тогаш треба итно да одите кај лекарот и да започнете со третман.

Сепак, малата циста не може да даде никакви симптоми, а пациентот не знае за нејзиното присуство. Вообичаено, една жена научи за својата болест случајно, за време на рентген, ултразвук, компјутеризирана томографија или магнетна резонанца.

Голема оваријална циста може да предизвика непријатност како резултат на нејзиниот притисок врз виталните органи и структури на телото. Во овој случај, пациентот чувствува силна болка во абдоменот.

Меѓу симптомите на цисти на јајниците исто така вреди да се спомене:

 • менструални нарушувања;
 • крварење помеѓу менструацијата и после сексуалниот однос;
 • главоболка;
 • гадење и повраќање;
 • болка во десниот или левиот јајчник;
 • несвестица;
 • нервоза;
 • општа слабост

Понекогаш цистата на јајниците доведува до алопеција - тоа е, ќелавост. Во овој случај, ќе ви треба итен третман со хормонални лекови, како и постапки за враќање на здрава коса.

Третман

Секој третман секогаш започнува со тестови. Основен тест во дијагнозата на пациенти со сомневање за цисти на јајниците е гинеколошки преглед, абдоминален ултразвучен скенирање или вагинален ултразвучен скенирање. Тие овозможуваат да се одреди нивото на развој на неоплазмата и да започне соодветен третман. Доколку постои сомневање за рак, лекарот ќе препише тест за крв или КТ скенирање.

Методот на лекување на цистите на јајниците зависи од неговиот тип. На пример, ако имате мала фоликуларна циста на левиот или десниот јајник, гинекологот може да препорача само ваша контрола. Но, ако специјалист верува дека е неопходно да се започне со медицинско или хируршко лекување, не го одложувајте предметот на неодредено време, и во секој случај, не ја одбивајте терапијата. Зошто? Бидејќи цистата може да биде прв знак за рак на јајниците, носат ризик од прекин или вршат притисок врз други органи, спречувајќи го нивното правилно функционирање. Неоплазмите понекогаш исто така бараат фармаколошки третман - хормони, антибиотици или антиинфламаторни лекови.

Сега повеќе за секој метод.

Хормонска терапија

Овој метод се користи за големи цисти на јајниците. Лекарот пропишува одредени хормони во строги количини за да ја намали големината на туморот. Ова го олеснува неговото последователно отстранување со најниска можна хируршка интервенција кај жени на репродуктивна возраст. Третманот со хормони бара внимателно следење на цистата на јајниците. Ако лекарот се сомнева дека може да биде канцероген, тогаш не се препорачува употреба на одредени хормони поради можноста за забрзување на растот на малигните клетки.

Лапароскопија

Лапароскопијата се пропишува кога постои целосна сигурност дека цистата на овариумите не е малигна. Овој третман може да го користат само жени на возраст под 50 години.

Суштината на лапароскопијата е хируршка пенетрација во регионот на јајниците преку дното на папокот. Големината на засекот е многу мала. Потоа јаглеродниот диоксид се инјектира во абдоминалната празнина за да се зголеми количината на слободен простор за манипулација. Исто така, ви овозможува прецизно да го одделите органот на кој се работеше. Потоа се воведува специјална сонда (лапароскоп), што ќе овозможи следење на ткивата во регионот на јајниците. По лапароскоп, инструментите потребни за отстранување на туморот се ставаат во абдоминалната празнина.

Првиот чекор во лапароскопското отстранување на оваријална неоплазма е да се создаде жлеб под површината каде што има циста. Користејќи форцепс, лекарот го исекува горниот слој на јајниците. Тогаш туморот се отстранува со скалпел или коагулиран со електрична енергија. Вториот метод е особено препорачлив за жени во раѓање, кои во иднина планираат да имаат деца, а во кои цистата има мала големина.

Следниот чекор на операцијата е поделбата на циста од оваријалното ткиво. За таа цел, се користи испирање со солен раствор или вшмукување. После тоа, цистата се сече од површината на јајниците со ножици. Дополнително, лекарот ја коагулира раната со електричен шок за да го минимизира ризикот од крварење. Откако цистата се одвои од површината на јајниците, таа се отстранува од абдоминалната празнина.

Лапароскопската хирургија е помалку инвазивна отколку конвенционалната хирургија. Компликациите се многу ретки, периодот на опоравување е краток, а постапката остава речиси никакви траги на кожата. Оваа техника е погодна за третман на фоликуларни и дермоидни јајници цисти.

Класична хирургија (лапаротомија)

Цистата на јајниците, која беше дефинирана како канцерогена лезија или која е со значителна големина, бара отстранување по традиционален метод. Овој третман се нарекува лапаротомија.

Големината и природата на оваријална неоплазма влијаат врз изборот на опции за хируршка интервенција. Циста со значителна големина која не покажува знаци на малигност се отстранува со намалување на попречната супрапубична зона и празнење на содржината.

Ако цистата на јајниците има малигната природа, тогаш таа мора да се елиминира со надолжен засек.

Ако цистата достигнала таква големина што не може да се отстрани преку инцизија на кожата, тогаш лекарот користи пробој. Прво, во областа на јајниците се прави инцизија, а потоа содржината се исцеди со посебна алатка. Откако цистата на јајниците се намалува, може слободно да се отстрани од абдоминалната празнина.

Ако цистата на јајниците е малигна тумор и метастазирана, тогаш, заедно со туморот, матката и нејзините додатоци ќе треба да се отстранат. Во некои случаи, сепак, лекарите го ограничуваат отстранувањето на еден јајчник. Во овој случај, жената има шанса да забремени ако започне ефикасен тераписки третман после операцијата.

Народни лекови

Ако имате цистата на јајниците, не брзајте да имате хируршка интервенција. Најпрво, најдобро е да се обиде со лекување со народни лекови.

 1. Полето за хрпезарија го отстранува вишокот на течност од телото, така што фоликуларната циста на јајниците може да се раствори.
 2. Третманот со трева наречен матнички бор дава одлични резултати во случаи кога цистата на јајниците е поврзана со хормонални пореметувања. Сепак, треба да ја земате фабриката во строга доза, бидејќи матката има токсин.
 3. Многу жени им помагаат на калливите апликации. Тие ја подобруваат циркулацијата на крвта на локално ниво, поради што цистата на јајниците е намалена. Сепак, запомнете дека терапијата со кал е контраиндицирана во случај на рак.
 4. Тампоните на мед, алое или мама ја подобруваат вагиналната микрофлора. Исто така, женските исцелители препорачуваат да се прават компреси на мед на долниот дел на стомакот кај пациенти кои имаат цистата на јајниците.
 5. Третманот со хербални лекови дава одличен резултат ако редовно ги пиете. Кога се дијагностицира јајчник cyst, чаеви се направени од коприва, црвена четка, celandine, камилица и други лековити растенија.
 6. Седечка бања со млеко, компирска бурба и билни инфузии ќе помогне да се подобри циркулацијата на крвта во карличните органи, па затоа, како резултат на ваквите процедури, се апсорбира мала јатарска циста.
 7. Редовен прополис може да ве спаси од оваа непријатна женска болест. Треба да џвакате мало парче од лекот секој ден неколку минути. Наскоро ќе забележите дека цистата на јајниците е намалена.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .