Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инсулин-зависен дијабетес мелитус и неговите карактеристики

Една од најчестите хронични патологии во нашето време е дијабетес. Тоа е резултат на губење на способноста на телото да ја претворат гликозата од храна во енергија. Оваа функција е изгубена поради нарушување на активноста на панкреасот или намалување на чувствителноста на клетките на ефектите на инсулинот. Во зависност од етиологијата на болеста, инсулин-зависен дијабетес мелитус (тип 1) и независен од инсулин (тип 2) се изолирани.

Не денес е многу брзо развивање на инсулин-зависен тип на дијабетес. Тоа влијае, како по правило, на млади луѓе, деца и адолесценти, па се уште го има името "млади дијабетичари". Тоа обично се јавува како резултат на патолошката реакција на човечкото тело, во кое имунолошкиот систем ги уништува клетките на панкреасот одговорни за производство на инсулин. Зошто имунолошкиот систем ги напаѓа овие клетки - нема дефинитивен одговор.

Денес, многу луѓе страдаат од инсулин-зависен дијабетес мелитус. Но, ова не ги спречува да водат активен животен стил. Главната работа е да може да се спротивстави на ова. За пациенти со дијабетес, Medtronic пумпите во Еверест Фарма ќе помогнат.

Постојат многу фактори кои придонесуваат за појава на инсулин-зависен дијабетес мелитус:

  • постојан прејадување и прекумерна потрошувачка на масти и јаглени хидрати;
  • седентарен начин на живот;
  • постот кај децата;
  • бременост;
  • вирусна инфекција;
  • претходен воспалителен процес на панкреасот;
  • генетски фактор.

Клиника за инсулин-зависен дијабетес мелитус

Симптоматологијата на болеста се карактеризира со брз развој. Најраните знаци на експлицитен процес се полидипсија (многу силна жед). Во текот на денот, пациентите можат да пијат од 2 до 6 литри вода. Покрај тоа, пациентите се загрижени за сува уста. Децата со дијабетес зависен од инсулин стануваат неколку пати во текот на ноќта за да пијат вода. Сето ова е придружено со изобилство (полиурија) и често (мокрењеурија) мокрење. Во текот на денот може да се распределат 3-6 литри урина. Кај мали деца, енурезата се јавува (и ден и ноќ). Урината поради гликозурија има висока релативна густина, безбојна, остава "скроб" дамки на лен.

Повеќето пациенти се жалат на зголемена слабост, намалени ментални и физички перформанси и зголемен замор. Многу често, дијабетес мелитус може да го промени вкусот и да ја намали чувствителноста на вкусот.

Во почетната фаза на болеста, полифагија е исто така можно (зголемен апетит и зголемен внес на храна). Намален апетит се случува само во случај на значителна декомпензација на дијабетес. Во преткомората состојба, пациентите може да одбијат да јадат на сите.

Друг карактеристичен симптом е губење на тежината од 5-10 килограми за кратко време. Ова се јавува како резултат на атрофични промени во скелетните мускули и чистење на поткожното масно ткиво. Поради зголемена дехидратација и намален имунитет, се развива сувоста на мукозните мембрани и кожата и се придружуваат нејзините пустуларни и габични лезии. Малите деца имаат осип на пелена во внатрешната површина на бутовите, перинеумот, задникот. Девојките често се дијагностицираат со вулвитис. Во областа на нозете и дланките понекогаш се појавуваат ксантоми (густо мали жолти нодули). Црниот дроб може да се зголеми, со палпација тој е умерено болен како резултат на неговата масна инфилтрација. Во повеќето случаи, конечните метаболички нарушувања во оваа форма на дијабетес се дијабетична кетоацидоза.

Медицинска тактика

Во случај на инсулин-зависен дијабетес мелитус, неопходно е да имате редовен внес на инсулин "од надвор", бидејќи телото произведува многу малку од овој хормон за оваа патологија. До денес, постојат многу различни форми на лек (продолжено дејство, брзо дејство, итн.) Кои треба да ги избере специјалист, во зависност од конкретниот случај. Целта на инсулинската терапија е да се одржи нормална концентрација на гликоза во крвта. Понекогаш третманот на инсулин-зависна форма на дијабетес вклучува не само земање на инсулин, туку и орални хипогликемични средства.

Можно е да се излечи комплетно инсулин-зависен дијабетес само со комплетирање на трансплантација на панкреас. Но, овој метод не најде практична примена, бидејќи веројатноста за отфрлање е многу висока, а пациентот треба да зема лекови кои го потиснуваат имунитетот до крајот на својот живот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .