Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артритис на фугите на нозете

Една од најнепријатните и болни болести поврзани со зглобовите е артритисот на ногата. Тоа е придружено со редовна болка во нозете и го спречува лицето да носи нормални чевли. Во присуство на таква болест, можно е да се носат исклучиво ортопедски чевли.

Сето ова помага да се намали не само физичката сила на пациентот, туку и неговиот психолошки став. Не е тајна дека ногата има една од најсложените структури, благодарение на што човечкото тело може да се движи.

Нога: причини за артритис

Лекарите велат дека денес се јавуваат проблеми со зглобовите. И најчесто се манифестира во форма на артритис на зглобовите на ногата. Оваа болест во современиот свет се наоѓа не само кај постарите, туку и кај помладата генерација. Значителен број на причини за артритис на ногата се познати, но 5 најчести се патологиите:

  • Ревматоиден артритис, кој се јавува како резултат на нарушен имунолошки систем. Вториот, пак, го гледа ткивото на 'рскавицата како странски. Овој тип на артритис придонесува за уништување на мали зглобови, лоцирани на структурата на нозете и рацете. Најчесто, оваа болест ги погодува средовечните мажи.
  • Подаграта се јавува како резултат на дефект на размена на урична киселина и асоцирани седименти во шуплините на зглобовите на соли. Во ризик се големите прсти. Како резултат на болеста, таканаречената "грутка" почнува да расте врз основа на прстот. Таквиот артритис на фугите на нозете ги погодува постарите мажи.
  • Остеоартритис е секундарна болест која се развива на позадината на артрозата. Во овој случај, артикуларната 'рскавица постепено се уништува.
  • Реактивниот артритис почнува да се манифестира по секоја претходна инфекција. Младите и средовечните мажи имаат диспозиција кон тоа.
  • Постојат и други форми на воспаление кое може да се случи по добивањето на повреди или како резултат на пренесување на заразни болести.

За повеќе информации за артритис на зглобовите на ногата, видете ја врската.

Артритис: симптоми на болеста на нозете

Вреди да се напомене дека за сите видови артритис е карактеристичен одреден збир на симптоми, како што се болка и црвенило, локален пораст на температурата, појава на едем и нарушување на функционалноста и моторната активност на воспалената област. Промената на одењето е совршено прифатлива. Сепак, покрај вообичаените симптоми на артритис карактеристични за воспаление на стапалото, постојат и приватни.

Значи, ревматоидниот артритис неопходно ќе доведе до појава на деформитети, бидејќи е хроничен. Како резултат на оваа болест, ногата престанува да има придружни функции, што доведува до невозможно движење, а потоа и до инвалидска количка. Ревматоидниот артритис е ништо друго освен артритис на малите зглобови на ногата и раката. Главните симптоми се болни синдроми, кои се манифестираат при одење, замор, некоја вкочанетост во зглобовите по спиење, оток на зафатената област и неговата црвенило, нарушување на благосостојбата. Најчесто, последниот симптом личи на состојбата на пациент со грип.

Фаза на ревматоиден артритис

Допирниот артритис влијае врз големите прсти и има т.н. пароксизмален проток, бидејќи болката неочекувано фаќа едно лице, а има најмногу енергија. Најчесто, овој болен синдром се манифестира ноќе и може да трае и до неколку недели, се разбира, ако не побарате помош од специјалист. Други симптоми вклучуваат итно појавување на црвенило и брзо оток на погодената област. Појавата на карактеристичните "испакнатини" во основата на прстот и локалното зголемување на температурата, што е лесно да се утврди со допирање на воспалената област. Таквиот деформиран артритис кој влијае на ногата е многу лесно да се дијагностицира, бидејќи има најкарактеристични манифестации.

Остеоартритисот се манифестира со општи симптоми, додека реактивниот артритис може да се појави неколку недели по пролонгирање на урогенитална болест или друга интестинална инфекција. Оваа болест е исто така придружена со општи симптоми, но воспалението исто така влијае и на соседните области. Истото важи и за други неспецифични воспаленија, како резултат на кои се засегнати зглобовите на ногата.

Третман на нозете за артритис

Малите зглобови на ногата во случај на артритис бараат задолжително и брзо лекување, инаку последиците може да бидат многу тажни, до целосно губење на моторните функции. Треба да се напомене дека во никој случај треба да се спроведе само-третман, бидејќи само специјалисти ги знаат сите нијанси за третирање на ногата за артритис. Во најмала манифестација на оваа болест, лекарот што го посетува пациентот го насочува кон различни тестови и анализи, благодарение на што е можно да се открие присуството на специфичен протеин и да се утврди нивото на киселина. Врз основа на истражувањето, специјалистот подготвува курс за третман кој вклучува:

  • Отстранување на автоимуно воспаление. Во овој случај, на пациентот се пропишани антиинфламаторни нестероидни лекови и хормони. И најефикасен е воведувањето на горенаведените средства директно во заедничката област.
  • Отстранување на урична киселина, како и нејзина неутрализација. Оваа постапка е типична за особено силни манифестации на артритис што го деформира стапалото.
  • Земање антибиотици. Оваа опција е типична за пациенти кај кои артритисот се развил како резултат на претходно пренесени заболувања.
  • Определување на потребната физичка активност. Важно е да се запамети дека во присуство на таква болест нозете не треба да бидат преоптоварени, инаку воспалението ќе се појави со посебна сила.

Исхрана

Третманот на гихт и други типови на заеднички болести мора да биде придружен со диета. Пациентите се препорачуваат да го намалат внесувањето на производи кои содржат пурини. Тоа се, пред сè, месото и рибните производи, мешунките, алкохолните пијалоци, суровите пушени производи и сало. На пациентите им се препорачува да јадат повеќе различни зеленчуци и зеленчук. Не мешај и овошје. Многу добар ефект врз телото во овој период, приемот на житни житни култури, на прво место, просо. Во истиот период потребно е да се зголеми употребата на вода и да се избере зелена како чај.
Без оглед на формата на артритис, едно лице треба да го зголеми внесот на производи кои содржат калциум, односно млечни производи и млечни производи, како и производи со хондроитин. Вторите вклучуваат аспирички и морска риба. Исто така е неопходно да се обезбеди на пациентот витамини и минерали, додека мастите и јаглените хидрати треба да се намалат до максимум.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .