Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рехабилитација по микро-удар

Според статистичките податоци, кај пациентите, четири од пет се враќаат на нивниот вообичаен начин на живот. Тие можат безбедно да продолжат да работат и да се вратат во нивниот вообичаен начин на живот. Ова е доволно за просперитетен живот понатаму. Мора да бидете подготвени за фактот дека после третманот може да се повторат акутни симптоми на мозочен удар. Според истражувањата на американските научници, на прво место е високиот крвен притисок.

Симптомите полесно се отстрануваат, ако забележите режим на одмор и одмор. На пациентот му е потребен целосен одмор и тишина, што е моно да се создаде во куќата.

Покрај рехабилитацијата, неопходно е да се преземат превентивни мерки против микро-ударот. Долго време постарите луѓе не треба да бидат изненадени од фактот дека бројот на пациенти кои се примени во болниците со мозочни удари во пролетта е огромно?

Остра промена во вообичаениот начин на живот, зголемен физички замор, остар пораст на температурата - сето ова помага да се зголеми веројатноста да се најдете во болнички кревет. Понекогаш, дури и без способност за движење или разговор.

Превенција на микро-удар во пролет

Обнова по микро- удар вклучува примарна и секундарна превенција на болеста. Примарната има ефект врз намалувањето на ризикот од развивање на првиот мозочен удар, а секундарната има рекурентен мозочен удар.

Како што веќе рековме, главната причина за развојот на микро-ударот е висок или нестабилен крвен притисок. Присуството на артериска хипертензија речиси 4 пати го зголемува ризикот од мозочен удар.

Едноставно правило за одредување на крвниот притисок е:

 1. Норма - 120/80 (за луѓе над 18 години).
 2. Хипертензија -140/90. Запомни еднаш и засекогаш: "Мојот работен притисок е премногу висок" е заблуда. Дури и фактот дека се чувствувате добро со хипертензија не значи дека сè е во ред. Можеби во тоа време има драматични промени во вашето тело, но не и на подобро.

Со дневно мерење, утврдете го средното mm Hg. ул. и продолжи со третман. Хербалната медицина ќе биде погодна како превентивни мерки за хипертензија. Чекањето на чудесниот ефект не вреди, бидејќи нема универзални методи за третман кои ќе ги земат предвид вашите индивидуални карактеристики.

Запомнете: терапијата против хипертензија не треба да се прекинува, препорачливо е редовно и редовно да се следи третманот, во спротивно сите трошоци ќе бидат залудни.

Собери 1.

 • Глог (овошје) - 4 дела
 • Копра (семиња) - 2 дела
 • Роуан (црна) - 3 дела

Само користете 3 суп.л-патки. лажици. Истурете 1 литар. врела вода и врие 3 минути, инсистирајте на 2 часа и вирус. Пијте 1 чаша 3 пати на ден. Текот на третманот е 2 месеци, потоа следи пауза од 1 недела и продолжува до втората колекција.

Колекција 2.

 • Валериј (ризоми) - 2 дела
 • Марш сушени трева (трева) - 2 дела
 • Melissa officinalis (лисја) - 2 дела
 • Равнец (трева) - 1 дел

Само да користите 1 суп.л-патки. лажица од смесата. Истурете вода што врие преку 1 чаша, инсистира на 3 часа и вирус. Земете 0,25 чаша 3 пати на ден. Терапијата е 2 месеци.

Рехабилитација по microstroke "срцеви лекови"

Развојот на мозочен удар може да биде засегнат од: миокарден инфаркт, ангина пекторис, срцева слабост. Овие болести ја зголемуваат можноста за мозочен удар за речиси 2 пати. Многу пациенти, независно ја "утврдуваат" болеста и почнуваат да земаат лекови, не земајќи ги предвид нивните несакани ефекти.

Metopropolol. Ефикасно лекува коронарна срцева болест, но не влијае на ризикот од мозочен удар. Оваа категорија на антиангинални лекови вклучува: нитроглицерин, нифедипин, од кој нема употреба во третманот и спречувањето на мозочен удар.

Варфаринот е антикоагулант на индиректно дејство и го намалува развојот на мозочен удар за речиси 2 пати.

Реконструкција на мозочен удар по транзиторни исхемични напади

Проширување на концептот на ТИА - тоа нема никаква смисла, бидејќи исхемичниот исхемичен напад врз симптомите тешко се разликува од мозочниот удар, само сега исчезнуваат во првите 24 часа.

Проблемот е во тоа што ако сте доживеале ТИА, ризикот од микро-удар се зголемува многу пати.

Како превенција на мозочен удар, се препорачува испитување и елиминирање на причината. Земете дрога:

 1. Кавинт или милдронат.
 2. Пијте курс на било какви диететски додатоци кои содржат гинко билоба.

Рехабилитација на мозочен удар со психо-емоционален стрес

Иако оваа категорија е последна во листата, таа е дури и прва во смисла на вредност. Всушност, психолошкиот стрес не може да оди никаде, но треба да се обидеш подобро да ги согледаш. Преземете правило: "Не е вредно вашите искуства што не можете да ги промените."

Вие сте господар на вашиот живот и одлучувате како да го потрошите. Затоа, обиди се да се справиш со емоциите, те ослабуваат. Оневозможувањето на чувствата не вреди, се ослободува од негативните емоции и ќе ги изгубите позитивните. Само научете да се грижите за сè или да пренасочите во вистинската насока.

Ако ситуацијата бара, не двоумете се да се консултирате со лекар, тој ќе може да ги пропише вистинските антидепресиви. Секогаш се сеќавам дека среќните луѓе се помалку болни!

Исто така, треба да се забележи посебна линија што пушењето и злоупотребата на алкохол ја зголемуваат прогресијата на болеста неколку пати.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .