Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чистење на крвните садови: дали вреди да се прави, начини и средства

Васкуларното чистење од време на време ќе биде корисно не само за луѓето со дијабетес, висок холестерол и атеросклероза во нивната лична историја. Таквите мерки треба да се сметаат за превентивни, бидејќи чистењето крвни садови од холестерол и други штетни материи помага да се спречи развојот на огромен број на болести од неповратна природа.

Што се подразбира под изразот "садови за чистење"? Во официјалната медицина не постои такво нешто, најчесто ваквите настани се вршат со помош на традиционалната медицина.

Садовите за чистење се состојат од мерки за чистење на внатрешниот ѕид на садовите од атеросклеротични плаки, односно акумулации на "штетен" холестерол. Ако го разгледаме процесот од научна гледна точка, неговото име ќе биде "превенција и третман на васкуларна атеросклероза ".

Не можете сами да земате дрога, чија акција е насочена кон чистење на мозочните садови - дури може да биде опасно за здравјето. Таквите лекови може да ги препише само лекар по испитувањето.

Треба да правам

Јасно, чистење на крвните садови од холестерол плаки се бара периодично, но само во консултација со докторот.

Не постои специфична клиничка слика за фактот дека садовите се во несоодветна состојба: ќе се појават симптоми од општа природа или карактеристика на основната болест. Неопходно е да се направи чистење на садови, но правилно и под водство на лекар.

Пред да напишете соодветни подготовки за чистење на крвните садови, лекарот може да нареди испитување на приближно следниот план:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • проучување на церебрални крвни садови;
 • Ултразвук на внатрешните органи.

Дијагностичката програма ќе се утврди индивидуално, во зависност од тековната клиничка слика.

Методи за чистење

Чистење на крвните садови во домот може да се направи на следниов начин:

 • нормализација на исхраната и исхраната, вежбање;
 • садови за чистење со народни лекови и користење на лекови без препарати (додатоци во исхраната, витамини);
 • конзервативни комплексни терапевтски мерки - лекови, исхрана, вежбање.

Изборот на третман се определува врз основа на такви фактори:

 • возраст на пациентот;
 • тежината на патолошкиот процес;
 • тежина, присуство на дебелина ;
 • лична историја;
 • присуство на клинички манифестации на атеросклероза;
 • дополнителни фактори на ризик - пушење, работа на нервната индустрија, стрес , тенденција кон формирање на тромбоза.

Бидејќи е потребен комплекс на терапевтски мерки за да се утврди сериозноста на проблемот, не е препорачливо да земате таблети за чистење на садови самостојно.

Терапија со лекови

Назначувањето на лекови за чистење на крвните садови е потребно кога елиминирањето на проблемот со помош на традиционалната медицина не е можно.

Лекарот може да препише лекови од следната група:

 • витамини А, Ц, Е, група Б;
 • за чистење на крвните садови од холестеролни плаки;
 • за зајакнување на ѕидовите на крвните садови;
 • да се разреди крвта;
 • блокатори на калциумовите канали;
 • Додатоци.

Секој лекар го назначува лекот, врз основа на индивидуалните показатели на пациентот. Пропишан режим, времетраење на курсот и дозирање. Само во овој случај, третманот може да биде точен и безбеден.

Исхрана

Диететската исхрана не секогаш ќе биде ефикасно средство за чистење на крвните садови. Во повеќето случаи, овој метод се користи во комбинација со други терапевтски мерки.

По исхраната, треба да ја минимизирате употребата на следната храна:

 • маргарин, путер, ширење;
 • високомаслени млечни производи;
 • маст;
 • масна риба и месо;
 • отпадоци;
 • пилешки јајца - забранети се само протеини, треба да се јадат не повеќе од неколку парчиња неделно;
 • брза храна, удобна храна.

Менито треба да го содржи следново:

 • овес;
 • трици;
 • свеж зеленчук и овошје;
 • бадеми ореви;
 • храна богата со растителни влакна.

Треба да се придржувате до оптималниот режим на пиење - да пиете најмалку два литра течност дневно. Најсоодветен сок, зелен чај, црн чај со млеко, минерална вода, супа од корен.

Народни лекови

Средствата за чистење на крвните садови од традиционалната медицина се користат многу почесто отколку лекови. Како по правило, следниве бобинки и билки се користат за чистење на садовите:

 • фармацевтски камилица;
 • дива роза и глог - индивидуално и како колекција;
 • Кантарион;
 • женшен корен;
 • кора од вибурнум;
 • малина;
 • црвена детелина;
 • Листовите од лимонска треска - треба да се земат со претпазливост кај луѓето со проблеми со крвниот притисок;
 • копра и анасон семиња;
 • лисја;
 • овошје од морско оревче

За третман и превенција користете кромид и лук.

Користат растенија треба да се рецепт. Наједноставните методи за подготовка на лекови се разгледуваат подолу.

Мешавина од лук, лимон, мед и сушено овошје

Алатката се смета за една од најлесните за подготовка, но исто така и најефикасна. Може да се подготви на следниов начин:

 1. Лимон, лук и сушено овошје треба да се земаат во еднакви размери и да се меле. Можете да додадете ореви.
 2. Измешајте ја добиената каша со мед.
 3. Чувајте го на ладно место во стаклен сад, земете една лажичка 30 минути пред јадење.

Вишокот доза не се препорачува.

Тибетски рецепт

Не помалку познат е тибетскиот рецепт за натурален лук. Подготовката се изведува на следниот начин:

 1. 350 грама лук сецкани и сецкани.
 2. Земете 200 грама смеса од дното (заедно со сокот), префрлете до контејнер од 500 ml и истурете 200 ml алкохол (96%).
 3. Цврсто затвори, покријте со темна крпа и ставете го на ладно место, но не во фрижидерот.
 4. Оставете да вметнете 10 дена.
 5. По 10 дена, се нанесувам, оставете ја добиената течност на ладно место уште 2 дена.
 6. Користете го само во разредена форма строго според шемата. Може да се разреди во 50 ml млеко или вода.

Режимот 10 дена пред секој оброк (бројот во капки, соодветно, доручек, ручек и вечера):

 1. 1, 2, 3.
 2. 4, 5, 6.
 3. 7, 8, 9.
 4. 10, 11, 12.
 5. 13, 14, 15.
 6. 15, 14, 13.
 7. 12, 11, 10.
 8. 9, 8, 7.
 9. 6, 5, 4.
 10. 3, 2, 1.

Се препорачува да се користи истата пипета за броење капки - така што обемот ќе биде ист. Не ја надминувајте дозата.

Можете да направите лук масло за чистење. Се препорачува да се користи маслиново, ленено или сончогледово масло како основа. Ако земете крем производ како основа, таквата алатка не само што ќе биде од корист за здравјето, туку исто така може да се користи за да се подготват некои јадења.

Забележете дека рецептите со лук може да бидат контраиндицирани за луѓе со дијагностицирани гастроентеролошки заболувања. Потребна е специјалистичка консултација.

Во аптеката можете да купите подготвена хербална колекција, но пред да почнете со користење на лушпа, бидете сигурни дека нема контраиндикации и индивидуална нетолеранција кон поединечни компоненти.

Запомнете дека спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување. Потребно е да се спроведе превенција на атеросклероза и систематски да се изврши медицински преглед. Не се препорачува само-третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .