Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Студени нозе: најверојатно причини и третман

Студените нозе може да бидат клинички знак на доста сериозни патолошки процеси, особено со нарушувања на циркулацијата. Сепак, не треба да се исклучи факторот дека причината за таквата состојба може да биде само симптоматска. Во секој случај, ако нозете се постојано ладни дури и при нормална температура, треба да се консултирате со лекар: тој ќе пропише збир на дијагностички мерки, ќе утврди зошто рацете и нозете се студени и пропишуваат соодветен третман.

Треба да се напомене дека секогаш студените нозе и раце можат да бидат прилично природни реакции на телото, дури и до најмала капка на температурата. Покрај тоа, треба да сметате дека жените се замрзнуваат повеќе. Ова се должи на честите хормонски флуктуации и физиолошките карактеристики на телото. Исто така, овој симптом е сосема нормален во староста - исто така е последица на физиолошки промени во телото.

Ако некое лице има постојано ладни раце и нозе и никогаш не било забележано пред тоа, тоа е, факторот на температурниот режим кој е природен за организмот е исклучен, тогаш неопходно е да се консултирате со лекар без прекин.

Дијагностиката може да се спроведе преку лабораториски и инструментални мерки. Исто така, се зема предвид целокупната клиничка слика и податоците собрани за време на почетниот преглед.

Тактиката на третман се определува индивидуално, во зависност од дијагнозата.

Етиологија

Причините за ладни нозе може да бидат и патолошки и надворешни.

Што се однесува до патолошки процеси кои можат да доведат до појава на таков симптом, овде е неопходно да се потенцираат фактори како што се:

Сепак, студените нозе не се секогаш резултат на патолошки процеси во телото.

Следниве етиолошки фактори можат да предизвикаат таков симптом:

 • неправилно применета облекување;
 • премногу тесни чевли;
 • остар спазам на крвните садови поради високата телесна температура;
 • стегајќи облека - синтетички хулахопки, чорапи;
 • недоволно количество масно ткиво;
 • претходно доживеа смрзнатини;
 • нарушување на водената рамнотежа, што доведува до задебелување на крвта;
 • пушењето;
 • седентарен начин на живот;
 • земање одредени лекови;
 • индивидуална преосетливост кон екстремни температури.

Студените нозе кај дете, ако зборуваме за новороденче, исто така не се резултат на патолошки процес во повеќето случаи. Сепак, сеуште е потребна консултација со лекар.

Особено, треба да обрнете внимание на оние случаи кога нозете се ладни и пот. Во овој случај може да се појави генетски утврдена болест на хиперхидроза .

Исто така, ладни и влажни стапала се симптом на такви патолошки процеси како што се:

Затоа, рационална одлука во овој случај би била жалба до лекарот, наместо само-третман.

Можни симптоми

Утврдувањето само на сегашните симптоми, зошто рацете и нозете се потеат, е доста тешко. Со цел целосно да се разбере клиничката слика, во секој случај, ќе биде потребно истражување.

Студените екстремитети без прекумерно потење може да бидат придружени со следната клиничка слика:

Ако нозете се уште се потат дополнително, клиничката слика може да ги вклучува следните клинички симптоми:

Покрај тоа, со такви симптоми, едно лице чувствува психоемоционална непријатност.

Студените нозе на температура на детето може да укажуваат на нарушена терморегулација, затоа треба да се консултирате со лекар за совет, а не да се лекувате само за себе.

Дијагностика

Во овој случај, дијагностичката програма ќе се утврди индивидуално, во зависност од моменталната клиничка слика, личната и семејна историја.

Генерално, може да се препишат следните студии:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • ангиографија;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • тест за тумор маркери, алергени;
 • коагулограм;
 • Доплер сонографија;
 • радиолошки преглед со средство за контраст;
 • електрокардиограм.
Електрокардиографија

Дијагностичката програма прикажана овде е приближна. Одлуката на лекарот, како и земајќи ги предвид податоците што биле собрани за време на првичниот преглед, може да се промени.

Можеби ќе треба да се консултирате со хематолог, имунолог, медицинска генетика, кардиолог, невролог, специјалист за заразни болести. Според резултатите од дијагностиката, ќе се утврди зошто стапалата се ладни.

Третман

Тактиката на терапевтските мерки може да биде конзервативна и радикална. Лекарот ги пропишува потребните лекови, во зависност од дијагнозата. Исто така, постојат физиотерапија, исхрана.

Што се однесува до општите препораки, треба да се забележи дека:

 • облекување и брусење според времето - нозете не треба да бидат ладни, но не треба да бидат жешки, а ако нозете се ладни, може да има хипотермија со сите негативни фактори што се резултат, а во вториот случај габа , пелена осип, инфекција;
 • неопходно е да се набљудува оптимален режим за пиење;
 • посетете сауна или бања, ако не постојат контраиндикации;
 • води умерено активен животен стил;
 • јаде право, се откаже од лошите навики.

Ако нозете ви се замрзнати, можете да го направите следново за да спречите компликации:

 • Направете топла бања, можете со сува сенф. По постапката, носете топло чорапи, пијте умерено топол чај. За да се спроведат таквите постапки треба внимателно да се има, ако има проблеми со крвниот притисок.
 • Пијте топол чај или пијалок направен од ѓумбир, мед и лимон.
 • Подмачкајте ги стапалата со загреана маст и легнете под ќебето. Овој метод не се препорачува за деца, бидејќи кожата е премногу нежна и може да се појават изгореници.
Што да направите за да ги задржите нозете ладни

Доколку таквиот симптом се појавува постојано, тогаш неопходно е да се консултирате со лекар. Самолечението во овој случај може само да ги елиминира симптомите, но не и самата болест.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .