Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да престанете со носење на носот

Можете да го прекинете крварењето од носот со помош на лекови или традиционална медицина. Ако таквите напади се чести, а исфрлањето на крвта е изобилно, неопходно е да се консултирате со лекар, но не само да се лекувате. Долготрајните и чести крвни садови, најверојатно, се знак на патолошки процеси.

Ретките и ретки носеви во повеќето случаи не претставуваат опасност за животот, а во адолесценцијата ова е доста честа појава. Од особена опасност се оние случаи кога крвавењето од носот се случува по удар на главата, а потоа итна потреба да се консултира лекар.

Причини за носење крв

Педијатриски и адолесцентни носеви се доста чести. Ова во голема мера се должи на фактот дека телото на детето сè уште не е целосно формирано, а акутно реагира на надворешни или внатрешни стимули. Во адолесценцијата, ваквите напади може да се должат на хормонални промени.

Генерално, сите етиолошки фактори на таквите напади се поделени во три групи:

 • физиолошки;
 • психолошки;
 • поради внатрешните патолошки процеси.

Физичките причини за носење на носот вклучуваат следново:

 • оштетување на носната слузница со механичко дејство, на пример, при чистење;
 • повреди;
 • интензивен удар на носот во случај на ринитис или алергиска реакција;
 • сончев удар , прегревање.
Причини за носење крв

Во однос на психолошките причини за манифестирање на таков напад, неопходно е да се идентификуваат фактори како што се:

 • нервниот вид;
 • стрес ;
 • Позитивните и негативните емоции се премногу изразени.

Патолошката етиологија на овој симптом ги вклучува следните фактори:

Одделно, треба да се каже за крварење од носот кај возрасни после повреда.

Од особена опасност се:

 • трауматска повреда на мозокот;
 • дува на лицето, особено на носот, на очите;
 • дува на абдоминалната празнина.

Во такви случаи, неопходно е жртвата да му се даде прва помош, во исто време да повика брза помош.

Видови на крварење

Врз основа на тоа како се ослободува крв, постојат два вида:

 • крварење од ноздрите;
 • крварење во грлото.

Во вториот случај, покрај фактот дека постои загуба на крв, постои ризик од гушење, особено ако жртвата е во лежечка положба.

Кога треба да видам лекар?

Реткото и мало крварење од носот не претставува опасност за животот и здравјето на луѓето и може да ги запрете дома.

Треба да побарате медицинска помош ако се појават следниве фактори:

 • проблеми со коагулација на крв или кога едно лице зема дрога за намалување на крвта;
 • се појавиле симптоми на анемија;
 • кога крвавењето на носот се јавува кај бебето под две години;
 • постојано тече крв од носот;
 • времетраењето на нападот надминува 20 минути;
 • едно лице проголта големо количество крв, што предизвикало повраќање;
 • ако симптомот се појави после повреда.

Истовремени симптоми може да бидат како што следува:

Состојбата на таквата личност е крајно опасна за неговиот живот, па затоа е невозможно да се одложи во потрага по медицинска помош.

Како да се запре крварењето?

Прва помош за носеви

Постојат неколку начини да се запре носењето на носот.

Дома, можете да го направите следново:

 • капсулиран вазоконстрикторски назален агенс;
 • нанесувајте мраз или друг ладен објект за 10-15 минути;
 • вметнете памучна вата или тампони завеси навлажнета претходно во хидроген пероксид;
 • вметнете посебен хемостатичен сунѓер.

Ако причината за крвавење на носот се полипи, тогаш се врши операција за да се отстранат. Исто така, може да се користи методот на катеризација на садови.

Во случај етиолошкиот фактор во манифестацијата на таков симптом е одредена болест, тогаш се спроведува соодветна терапија.

Народни лекови

Можете да го прекинете крварењето од носот со помош на народни лекови, но треба да се сфати дека таквите активности се само симптоматски. Со цел да се елиминира проблемот во коренот, треба да помине сеопфатен преглед и соодветен третман.

Можете да ги користите decoctions од следниве растенија и бобинки:

 • мечка;
 • мајчина душица;
 • куче роза;
 • мента;
 • берберис;
 • камилица;
 • Highlander;
 • motherwort.

Кул супа, може да се справи со носната празнина, или да се впие со памук и да се вметне во носните пасуси.

Наместо капки за нос, можете да го користите свеж сок од растенија како што се:

 • хмељен;
 • коприва;
 • равнец

Не се препорачува да се користи топол супа, бидејќи тоа доведува до проширување на крвните садови и, соодветно, на зголемено крварење.

Превенција на релапс

Стоп крварење не е доволно.

Потребно е да се придржуваат кон некои препораки со цел да се избегне рецидив:

 • по нападот, треба да легнете 20-30 минути со вашата глава малку покачена;
 • не можете да ги исчистите носните пасуси и да го испуштите носот, и ако сакате да кивнете, подобро е да го направите тоа со отворена уста за да не ги затегнете носните пасуси, бидејќи тоа неизбежно ќе доведе до повторно крвавење;
 • елиминирање на физичката активност и вежбање;
 • пијат кул пијалаци, јадете храна не потопла од собна температура, не можете да јадете и да пиете жешко за 24 часа;
 • Не земајте лекови кои кршат згрутчување на крвта.

Ако крварењето се повторува без очигледна причина, треба да побарате медицинска помош.

Како спречување на ваквите напади, мора да се придржувате на следниве едноставни правила:

 • користете овлажнител (ако е потребно);
 • следење на нивото на крвниот притисок;
 • не злоупотребува назални лекови;
 • Не повредувајте ја носната мукоза.

Во повеќето случаи, епизодното крварење во носот не претставува закана за животот, но ако таквите симптоми се јавуваат често, неопходно е да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .