Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чистење на крвта: она што е потребно, преглед на начини

Чистење на крвта е комплекс на терапевтски мерки, чија акција е насочена кон чистење на течноста од токсини, нечистотии и други трети лица супстанции. Во овој случај, може да се користи како лекови и традиционална медицина. Во некои случаи, крвта се чисти во болницата, во зависност од тоа што предизвика потреба од таква постапка.

Чистењето на крвта треба да се врши сеопфатно. За време на третманот треба да се исклучи пушењето, внесот на алкохол, да се придржуваат до правилната исхрана. Што се однесува до земање лекови, тие можат да се земаат само како што е пропишано од лекар, инаку може да се развијат сериозни компликации.

Индикации за

Процедурите за течен прочистување обично се пропишуваат во присуство на патолошки процеси во телото, како и во случај на труење со алкохолни пијалаци, лекови.

Особено, неопходно е да се разликуваат следните патологии:

Пиелонефритис

Исто така пропишани процедури за чистење на крв од акни, но во овој случај, често се користат народни лекови - decoctions, чаеви од билни.

Таквите постапки може да се препишат за некои системски и автоимуни болести, за хронични патолошки процеси. Во секој случај, таквите постапки треба да ги пропише само лекар.

Методи за чистење

Постојат следниве начини за чистење на крвта:

 • инструментално;
 • капсули за инфузија;
 • ласер;
 • народни лекови.

Инструменталните методи вклучуваат следново:

 • Хемосорбцијата е еден од наједноставните и најчестите методи за чистење. Во повеќето случаи, тој е назначен за оние кои имаат алергиска реакција на лекови. Во крајна линија е дека пациентот зема крв од вена, минува низ специјални филтри, а потоа го инјектира во вена преку IV.
 • Чистење на крвта преку плазмафереза ​​- се користи за некои болести, овој метод не е контраиндициран кај бремени жени. Се изведува на следниов начин: околу 50 ml крв се зема од вената и истиот износ на солен раствор се инјектира. Повлечената течност се става во центрифуга, каде што е поделена на плазма и клеточна маса. Последново се разредува со солен раствор и се инјектира во телото. Овој метод на прочистување на крвта го зајакнува имунолошкиот систем.
 • Автохемотерапија - мала количина на венска течност се инјектира во мускулното ткиво, кое го активира имунолошкиот одговор на телото, по што го започнува процесот на чистење на токсични материи.

Одделно, треба да се каже за таков метод како ласерско чистење на крв. Основа на овој метод е ефектот на фотоните на ласерот врз крвта преку специјално оптичко влакно.

Чистењето на крвта со ласер ја чисти течноста од токсините, а исто така има позитивен терапевтски ефект врз следниве органи и системи:

 • кардиоваскуларен систем;
 • хормони - ја стабилизира работата на јајниците, надбубрежните жлезди, тироидната жлезда;
 • белите дробови - ја подобрува респираторната функција, нормализира работата на бронхиите;
 • Гастроинтестиналниот тракт - нормализира панкреасот, го намалува производството на хлороводородна киселина.

Оваа постапка влијае на фокуси на воспаление, го ублажува отокот и ја намалува болката .

Исто така се користи за чистење на крвта со озон, и се јавува хемиска реакција која влијае на црвените крвни клетки, менувајќи ја нивната структура. Овој метод го олеснува воспалението, го зајакнува имунолошкиот систем и генерално ја подобрува благосостојбата на нечиј човек.

Инфузија и детоксикација

Овој метод на чистење на крвта на токсините се користи многу често, особено кога се работи за труење со алкохол.

Овој метод го произведува следниот терапевтски ефект:

Капката за чистење на крв од алкохол со овој метод ги вклучува следниве лекови:

 • солен раствор;
 • антигетик;
 • за подобрување на церебралната циркулација;
 • за олеснување на конвулзивниот синдром;
 • антидепресиви;
 • да се нормализира работата на миокардот;
 • хипнотици;
 • антихистаминици;
 • препарати од магнезиум, калциум, калиум.
Инфузија и детоксикација

Општо земено, лекарот го избира составот на пајакот поединечно. Се преземаат претходни мерки за враќање на балансот на течности и вода.

Народни лекови

Чистење на крвта со народни лекови може да се користи како профилакса или како додаток на главниот тек на терапевтските мерки.

Има огромен број рецепти за чистење на хематопоетскиот систем од лажици и токсини, но пред да ги користите, важно е да се консултирате со вашиот лекар.

Потоа, разгледајте неколку примери:

 • Коприва и млеко Тисат за чистење на крвта - се препорачува да се користи во форма на супа подготвени според упатствата.
 • Наречен рен. Коренот треба да се меле во мелница за месо или мешалка, да јаде со храна една кафена лажичка дневно. Но, може да има контраиндикации од гастроинтестиналниот тракт.
 • Тинктура од лук, мед и млеко. Три рендани чешниња од лук се ставаат во чаша млеко и оставаат 7 минути. После тоа додадете лажица мед, подобро од леќата. Во текот на неделата треба да го користите алатот на празен стомак.
 • Тинктура на коњски костен. Сувото овошје меле и се прелива водка. За три недели, оставете го на темно место, повремено тресење. Потоа вирус, земи една лажица, разредена со вода три пати на ден пред јадење.

Исто така е корисно да се јаде лимон, сезона со куркума.

Како превентивна мерка, можете да подготвите оддели од такви билки како што се:

 • ловец;
 • пелин;
 • борба трева;
 • calendula;
 • равнец;
 • едноподруго.

Исто така, треба да се следат следниве општи препораки:

 • да се придржуваат до правилна исхрана;
 • престанете со пушењето и злоупотребата на
 • елиминирање на стресот , нервната напнатост;
 • навремено лекување на сите заразни болести.

Периодично, треба да помине детален медицински преглед, особено оние кои имаат лична историја на кардиоваскуларни заболувања, хронични и системски патолошки процеси.

Самотревувањето е силно обесхрабрено, бидејќи може да доведе до екстремно негативни компликации. Исто така, треба да се запомни дека прочистувањето на хематопоетскиот систем треба да се заснова на интегриран пристап.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .