Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се отстрани расколот: ефективни начини за отстранување

Плиска падна под кожата на речиси сите нас. Може да дојдеш до таква траума насекаде: за време на домашна работа, во производството, и така натаму. Се чини дека е мала непријатност, но може да се претвори во крајно негативни последици - да предизвика насит на локацијата. Меѓутоа, второто се случува само ако не е навремено да се отстрани расколот од прстот.

Најболно е расколот под ноктот, бидејќи интегритетот на ноктевата плоча и ткивото под него, што е веќе многу чувствително, е скршено. Да не се забележи таков раскол во прстот е невозможно.

Важно е да се разбере следното: ако повлечете длабок раскол сами по себе дома или со импровизирани средства, само може да ја влоши состојбата, па затоа треба да се консултирате со лекар.

Што се опасни?

И покрај фактот што многу луѓе сметаат дека таквата повреда е незначителна, може да доведе до доста сериозни последици: кон надувување, воспаление, па дури и до некроза на ткивата.

Дополнително, ако не го повлечете растојанието од прстот навреме, воспалението кое е предизвикано од присуството на туѓо тело во ткивата, ќе се премести во околните области. И ако зборуваме за ноктите, тогаш можеби ќе треба да ја извадите шајката за нокти. Исто така, не заборавајте за веројатноста за инфекција во оштетеното ткиво.

Трн суппурација

Кога да одите на лекар?

Повеќето луѓе се обидуваат самостојно да го повлечат делот од прстите, но во некои случаи тоа е невозможно или може да ја влоши ситуацијата. Во секој случај, ако веднаш не се повлечеш, тогаш појавата на такви компликации е неизбежна.

Медицинска заштита е потребна во следниве случаи:

 • ако не е видливо;
 • ако странското тело е токсично, отровно, делува како активирач за алергиска реакција, е заразено;
 • ако не го отстраните расколот со свои раце - тоа е незгодно, страшно;
 • странското тело се наоѓа во потенцијално опасна област - во близина на окото, во носот и така натаму;
 • ако странското тело предизвикало воспалително-гноен процес;
 • ако е длабоко.

Лекарот внимателно и што е најважно, правилно ќе може да извлече длабок дел од меките ткива, да ја обработува оштетената површина и, доколку е потребно, да даде дополнителни препораки.

Избриши сами

Како да се повлече раскош? Постојат огромен број на методи, а најчесто од нив е употребата на игла или игла. Но, на овој начин можете само да ги извлечете целите и плитките удари. Во секој случај, освен тоа, треба да го третирате оштетеното место со антисептик.

Странските тела се површни и длабоки.

Во првиот случај, повлекувањето на трн е многу едноставно:

 • лепење врвот нежно ги собереш со пинцети и се повлече од телото;
 • оштетената површина ја третира со хидроген пероксид или било кој друг антисептик.

Истата низа на акции во случаи каде што сакате да го извадите трн од под ноктите.

Ако има многу мали спори на површинскиот тип на кожата, можете да се обидете да ги отстраните со леплива лента. Леплива лента се нанесува на оштетената површина, но невозможно е да притиснете премногу напорно.

Повлекувањето на раскрсница без игла не секогаш функционира, бидејќи копчето може да седи длабоко или да има хетерогена структура. Ако странското тело проникло длабоко и агол, за што не би било можно да се закачи, можете да се обидете да го повлечете раскинувањето од дете или возрасен, на следниов начин:

 • Користете сода за сода. Сода мора да се меша со вода во зашеметена состојба, и оваа мешавина е ставена на местото на оштетување. По некое време, самата кожа ќе го "исфрли" странското тело. Но, овој лек може да предизвика иритација на кожата кај детето, па ако постои алтернатива, подобро е да не се користи.
 • Јод е толку добра алатка ако заглавен дрвен чип. Местото на повреда треба да се подмачкува со супстанција на секои три часа. На овој начин, можете да го отстраните туѓо тело, истовремено елиминирајќи ја болката.

Можете да извлечете дел од петата со тоа што ќе го испарите: тоа ќе биде полесно да се добие и речиси безболно. Но, само ако странското тело не е премногу длабоко во ткивото. Како течност, можете да користите камилица лушпа, бидејќи ова растение е добар антисептик, а во исто време се врши и спречување на инфекција во оштетената област. Ако не го повлечете расклопувањето, тогаш ќе започне супурацијата.

Отстранување на иглата на острината

Народни лекови

Традиционалната медицина исто така има неколку начини за отстранување на такво странско тело:

 • Солена вода. Во чаша вода треба да се распушти три лажици сол и држете го прстот таму. После тоа, избришете се суви и нанесете стерилен облекување. А заглавени лигав треба да излезе самостојно, а отстранувањето на расколот ќе биде лесно и не е болно.
 • Tar. Местото на оштетување е обложено со катран, а по 20-30 минути тие се измијат. По некое време, врвот на чипот ќе се појави на површината на епидермисот и може лесно да се отстрани со пинцети. Треба да се напомене дека катранот е исто така добар антисептик, така што овој метод е еден од најефективните.
 • Варено сирење или јогурт. Тие се применуваат на местото на оштетување, оставете таква компресија ноќе. Покрај ефикасно отстранување на туѓите тела од ткивата, исто така има и антиинфламаторно дејство, го отстранува гнојот и го потиснува воспалителниот процес.
 • Козметичка глина. Во подготвената мешавина (како за маска) треба да додадете малку оцет, а потоа да се закачите на локацијата на странското тело. Кога масата се суши, постапката треба да се повтори. По некое време, странското тело ќе излезе.
 • Кора од банана или суров компир. Парче зеленчук или овошје се нанесува на местото на повреда и се остава преку ноќ. До утро, ќелијата ќе излезе или ќе се појави на површината на врвот, што ќе го отстрани од меките ткива.

По секоја постапка, местото на повреда мора да се третира со антисептик, и доколку е потребно, се применува завој за да се спречи инфекцијата. Ако пинцетите или иглата / иглата се користат како помош, алатката, исто така, мора да биде претходно направена со алкохол.

Ако горенаведените методи не успеат да извлечат трн од ткаенината, а од моментот на престојот веќе имало ден, треба да се консултирате со доктор, бидејќи може да започне гноен-воспалителен процес.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .