Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се исчистат белите дробови на никотин, прашина и плунка

Да се ​​исчистат белите дробови од прашина, спутум и никотин (последново е особено важно поради зголемениот број на пушачи) на неколку начини - со земање специјални лекови, со користење на традиционална медицина, а исто така и по специјална диета.

За чистење на белите дробови дома е можно само ако не постојат поврзани сериозни компликации. Во спротивно, потребна е комплексна терапија, која се пропишува само по испитувањето.

Причини за загадување на светлината

Причините за фактот дека белите дробови акумулираат штетни супстанции сами по себе се повеќе од доволно, додека лошата екологија, како и невнимателниот став кон нивното здравје, игра важна улога тука.

Генерално, треба да се истакнат следните причини:

 • пушењето - без оглед на тоа што точно пуши (цигари, пури, електронски цигари со никотинска течност), ова доведува до акумулација на катран и други штетни супстанции во белите дробови;
 • работат во опасно производство, особено без употреба на опрема за респираторна заштита;
 • тешки форми на бронхитис , пневмонија ;
 • заразни болести кои водат до формирање на спутум во белите дробови, а во некои случаи дури и САРС и инфлуенца .

Многу луѓе погрешно веруваат дека отстранувањето на провоцирачкиот фактор е се што е потребно за целосно закрепнување. Всушност, дури и по напуштањето, неопходно е да се спроведат сеопфатни и долгорочни терапевтски мерки со цел да се исчистат белите дробови од лошите работи што се акумулираат таму.

Ефект на пушењето на белите дробови

Како да се чисти?

Исчистете ги бронхиите на следниов начин:

 • со помош на лекови;
 • преку традиционалната медицина;
 • со правилна исхрана;
 • преку вежби за дишење.

Се разбира, подобро е да се користат повеќе методи во исто време, бидејќи тоа е овој пристап кон терапијата што дава најпозитивен резултат. Сепак, невозможно е да се земе фармаколошки лек по своја дискреција: ова треба да се направи само како што е пропишано од лекар.

Чистење на лекови

Јасен никотин од белите дробови е доста тешко, дури и ако некое лице пуши за кратко време. Фармаколошкиот дел од третманот во повеќето случаи вклучува употреба на секретари и тајномоторни лекови.

Може да се препишат следниве лекови:

 • Ambroxol - експекторант, помага да се разреди плунката и нејзиното рано отстранување од бронхиите;
 • Gedelix - растителна супстанца која има антиинфламаторно дејство, го забрзува процесот на чистењето на бронхиите од тутунските производи;
 • ACC - има сличен ефект, како и Gadelix, но се произведува во форма на прав, а не сируп.

Исто така, покрај терапевтските мерки за чистење на белите дробови од цигари, се пропишуваат витаминско-минерални комплекси.

Пред да користите било каков лек, потребно е да се консултирате со вашиот лекар.

Народни лекови

Можно е да се исчистат белите дробови по пушењето, како и од прашина и плунка со помош на традиционалната медицина. Постојат неколку рецепти, но пред да ги користите за нивната намена, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Еве неколку рецепти за чистење на белите дробови:

 • Овес Во млеко (околу 0,5 л) додајте чаша овес и готви на тивок оган додека волуменот не се намали. Изметете ја добиената каша преку сито и пијте пред јадење. Треба да се користат такви средства три пати на ден.
 • Колекција на оригано, алтеа и дупка. Душицу, коренот на Алтеја и дупката се во сооднос 1: 2: 2. Истурете колекција од 0,5 литри врела вода, инсистирајте 30-40 минути. Пијте половина чаша по оброкот три недели.
 • Колекција базирана на борови пупки, мудрец и анасон. Борови пупки, лисја од мудрец и плодови на анасон земаат во еднакви пропорции, можете да додадете корен со сланина и алтеа (две лажици). Измешајте ги сите состојки и истурете 250 ml врела вода. Течноста треба да се впие половина час и да се зема како топла храна.
 • Колекција на црна рибизла, мента и оригано. Во еднакви размери неопходно е да се измешаат сите состојки и да се истурат 0,5 литри врела вода, да се впие течноста за еден час и да се земе 30 минути пред јадење храна во количина од 150-170 мл.

Можете исто така да ги користите инхалациите базирани на вакви растенија како што се:

 • кедар;
 • смрека;
 • боровинки;
 • камилица;
 • еукалиптус;
 • борови пупки.
Борови пупки

Многу добро млеко ги чисти белите дробови од штетни материи. Може да се користи како во чиста форма така и да се подготвуваат здрави пијалоци врз основа на тоа: овес каша, зелен чај со млеко.

Моќ

Можно е да се исчистат белите дробови од прашина не само со помош на лековити и народни лекови, туку и преку правилна исхрана.

Исхраната треба да вклучува такви производи кои ги чистат белите дробови, како што се:

 • лук;
 • свеж ѓумбир корен;
 • агруми;
 • Бугарска пиперка;
 • кисела зелка;
 • зелен чај со млеко и само свежо млеко.

Ако некое лице се откаже од пушењето, тоа сепак не значи дека белите дробови повеќе не се засегнати. Можно е да се зборува за целосно опоравување само ако се спроведе сеопфатно чистење на бронхиите, и тоа не е процес од една недела, а понекогаш дури и еден месец.

Вежби за дишење

Треба да се напомене дека вежбите за дишење се корисни не само за респираторниот систем, туку и за целиот организам. Најлесен начин е да се надујат балони.

Нешто покомплицирано, но во исто време поефикасно, ќе биде следната гимнастика, која мора да се изведува секое утро:

 • застанете директно и длабоко вдишувајте;
 • држете го здивот три секунди;
 • не издувам образите, ги простувам усните и цврсто се притискам;
 • избркајте малку воздух и држете го здивот 3 секунди;
 • повторно исфрли малку воздух и држете го својот здив.

Неопходно е да се повтори оваа постапка додека не се исцрпи целиот воздух.

Општи препораки

Можете да го исчистите респираторниот систем од прав, остатоци од никотин и други штетни материи со користење на бања. Тоа ќе биде особено корисно со употреба на ароматични масла, смрека метли. Меѓутоа, ако има проблеми со кардиоваскуларниот систем и некои дерматолошки заболувања, тогаш таквите мерки не се препорачуваат.

Исто така е неопходно да се нагласат следниве методи за обновување на горниот респираторен систем:

 • се придржуваме до оптималниот режим на пиење за телото - најмалку два литра течност треба да се консумираат дневно;
 • редовно вршете влажно чистење во просторијата и воздух;
 • следи нивото на влажност, особено во студената сезона кога системите за греење работат;
 • навремено менување постелнина, не користете перници од пердуви, па тие акумулираат прашина и други штетни супстанции;
 • кога се користат системи за климатизација инсталирајте филтри за чистење;
 • кога работите во опасно производство, потребно е да се користат средства за заштита на горниот респираторен тракт.

Можете да користите специјални прочистувачи на воздухот. Особено релевантни ќе бидат таквите уреди во производните погони, како и во мали простории со големи концентрации на луѓе.

Целосното прочистување на респираторниот систем од негативни токсични супстанции е прилично долг процес кој не може да се одложи "за подоцна", бидејќи ова може да се покаже како исклучително негативно за телото.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .