Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се зајакне срцето - преглед на методи

Зајакнувањето на срцето преку добро избрани активности ќе биде корисно не само за оние кои страдале од кардиоваскуларни болести, туку и за целосно здрави луѓе како превентивна мерка. Сепак, не се препорачува употреба на првите достапни таблети или лекови. Неопходно е да се подложи на испитување, да се дијагностицира проблемот, доколку постои, и, земајќи го предвид советот на кардиологот, да спроведе соодветни мерки за зајакнување на срцето.

Зајакнувањето на срцето треба да се спроведе сеопфатно, а тоа значи дека треба да ја ревидирате вашата исхрана, да ја вклучите или намалите некоја физичка активност, да се откажете од лошите навики (пушење и алкохолизам), да го преиспитате својот животен стил. Во овој случај, традиционалните лекови не се исклучени, но само во консултација со докторот.

Кога е потребно да се одржат настани за зајакнување на срцето?

Ако во телото нема патологии, тогаш не треба да има проблеми со функционирањето на срцето.

Треба да се посети кардиолог ако се појават следните симптоми:

Особено, ова се однесува на оние луѓе кои имаат кардиоваскуларни болести во нивната лична историја или се изложени на ризик.

Во однос на второто, неопходно е да се истакнат фактори како што се:

Особено релевантни вежби за зајакнување на срцето по 50 години и за мажи, бидејќи се изложени на ризик.

Тоа е важно! Невозможно е во своето дискреционо право да користи дрога за да го зајакне срцето, бидејќи тие лекови имаат свои контраиндикации. Како по правило, тие треба да се земаат во специфичен модел и во строго дозирана форма.

Начини за зајакнување на срцето

Можно е да се зајакне срцето и крвните садови на неколку начини, но пожелно е да се координираат ваквите мерки со компетентен медицински специјалист.

Најрационални се следниве настани:

 • терапија со лекови;
 • корекција на начин на живот, кој обезбедува умерена вежба и исхрана;
 • употреба на народни лекови.

Се разбира, најдобри резултати ќе се постигнат само ако сите методи се користат во комбинација.

Совети за здравјето на срцето

Терапија со лекови

Зајакнување на срцето само со помош на дрога е тешко возможно. Во секој случај, можеме да зборуваме само за симптоматски третман, а проблемот може целосно да се елиминира само со состојба на интегриран пристап.

Имајте предвид дека некои лекови може да бидат контраиндицирани во следниве случаи:

 • присуство на хронични патологии;
 • дисфункција на црниот дроб и бубрезите;
 • индивидуална нетолеранција кон одредени компоненти на лекови;
 • ослабен имунолошки систем;
 • нестабилен крвен притисок.

По сеопфатен преглед, лекарот може да ги пропише следните лекови за да го зајакне срцето:

 • статини;
 • бета блокатори;
 • нитрати;
 • за подобрување на метаболичките процеси во ткивата;
 • за нормализација на хематопоетскиот систем;
 • за зајакнување на крвните садови;
 • за стабилизирање на пулсот;
 • стабилизирање на крвниот притисок.

Дополнително, додатоци во исхраната, витаминско-минерални комплекси може да се препишат.

За разлика од лековите за зајакнување, витамини за јакнење на срцевиот мускул можат да бидат земени од оние кои немаат соодветни болести, но се изложени на ризик.

Моќ

Зајакнување на срцето може да биде со помош на правилна исхрана. Покрај тоа, на овој начин е можно да се спречи развојот на патолошки процеси во областа на кардиоваскуларниот систем, правилната исхрана е одлична превенција на гастроентеролошки болести, атеросклероза и други болести.

Ограничување на исхраната треба да бидат следниве производи:

 • брза храна, храна за погодност и друга храна што се богати со масти, шеќер и имаат висок гликемичен индекс;
 • јадења што се пржат во животинска маст, путер или маргарин;
 • масни меса;
 • слатки;
 • кисели краставички, пушеле месо, зачини и слична храна;
 • алкохол;
 • сол;
 • жолчки од јајце - не се препорачува повеќе од 4 неделно.

Наместо тоа, храната за зајакнување на срцето треба да биде вклучена во исхраната:

 • млечни производи и млечни производи, но средни масти;
 • нискомасни сорти на риба и месо;
 • житарици, влакна;
 • зеленчук и овошје, и сурови и термички обработени;
 • жолчките.

Особено корисни за кардиоваскуларниот систем се следната храна:

 • ореви;
 • бобинки и овошје, имено: калинка, јаболка, грејпфрут, цреша, дива роза;
 • зеленчук - авокадо, кромид и лук, брокула;
 • житарици и житни култури: овес, ориз, леќа, пченица, леб од цели зрна.

Обрнете внимание на следново: во присуство на гастроентеролошки болести, некои видови храна може да се забранат, па затоа, доколку се појави таков фактор, подобро е претходно да се консултирате со вашиот лекар.

Здрава срцеви производи

Народни лекови

Мрежата може да се најде само огромна количина на препораки за тоа како да се зајакне срцевиот мускул дома. Се разбира, лавовскиот дел од овие совети се темели токму на традиционалната медицина. Но секогаш внимателно разгледајте го составот на една или друга подготовка на лекот: ако имате контраиндикации на барем една компонента, одберете безбедна алтернатива. Ако не сте сигурни дали методот е соодветен за вас или не, отидете кај лекар за совет.

Дома, можете да ги подготвите следниве средства за зајакнување на срцето:

 • Смирено собирање. Неопходно е да се земе во еднакви пропорции нане, валеријана корен и глог овошје, 3-5 капки валеријана тинктура. Сите истурете 200 мг врела вода, нека се вари. Земете лажица три пати на ден.
 • Се мешаат во еднакви размери ореви, суви кајсии, суво грозје, сливи. Мелење во блендер или мелница за месо, се меша со 100 гр мед. Ставете ја смесата во фрижидер, земете лажичка три пати на ден.
 • Декоки од билки, како што се мајчина душица, нане, камилица, календари, кантарион. Тие можат да се подготват во една форма, и да направат од нив надоместоци. Завршени надоместоци може да се купат веќе во аптека, во форма на билен чај.

Билките за зајакнување на срцето за употреба во форма на чај ќе бидат особено корисни за луѓето на возраст и со кардиоваскуларни болести во нивната лична историја.

Исто така корисни за кардиоваскуларниот систем е кардамон и зелен чај. Ако не постојат контраиндикации за крвниот притисок, можно е да се користи лемон-треска како лушпа. Општо земено, народни лекови за зајакнување на срцето можат да се користат и како терапевтски агенси и за превенција.

Вежба

Физичката вежба мора да биде вклучена во комплексот на терапевтски мерки, но само по препорака на лекар, бидејќи вишокот на товар може да доведе не само до компликации, туку и до смрт.

Следните вежби за зајакнување на срцето се наједноставни, но истовремено ефективни:

 • пливање;
 • аеробик;
 • јога
 • одење и возење велосипед.

Дури и ако нема време или можност да одите во салата или базен и нема велосипед, дома и само во секојдневниот живот лесно може да се замени сето ова со следното:

 • прават одење пред спиење - тоа ќе биде корисно не само за срцето, туку и за нервниот систем;
 • напушти лифтот;
 • прави гимнастика наутро - свиткување нанапред / назад, на страни, сквотирање, занишање на долните и горните екстремитети, неколку вежби за печатот - сето тоа не само што ќе го зајакне срцевиот мускул, туку исто така ќе ви помогне да изгубите дополнителни килограми;
 • потег повеќе - одење да работат пеш, но ако ова е невозможно поради големата далечина, тогаш само одиме 1-2 запира пешки.

Ако немаше претходен спорт во вашиот живот, тогаш треба да започнете со мала - постепено зголемување на физичката активност во животот, поддршка на тоа со здрава исхрана и соодветно пиење режим. Вториот е многу важен не само за кардиоваскуларниот систем, туку и за целиот организам. Едно лице треба да пие најмалку два литра течност дневно, но супите не се вклучени овде.

Почитувањето на здрав начин на живот не е толку тешко како што може да изгледа на прв поглед. Но, ако станува навика, тогаш во иднина може да се заштитите од многу болести, вклучувајќи болести на срцето. Исто така, треба да се запомни дека чувството на лошо добро е причина да се консултира со доктор и да не започне со само-третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .