Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тенка коса: давање волумен и нега

Тенка коса е чест проблем со кој се соочуваат илјадници жени. Многу од фер секс обидувајќи се да го прикријат проблемот на секој начин, правејќи кадрици или коса екстензии. Денес е многу полесно да се подобри состојбата на фоликулите на косата: доволно е систематски да се грижи за нив и за скалпот со помош на мус, маски, гелови и слични козметички и медицински супстанции. Исто така, треба правилно да изберете шампон за фина коса.

Главните причини за проблемот

За жал, постарата девојка станува, толку е забележливо нејзината состојба на косата да се влоши. Само 10% од жените се родени со тенки жици. Можете да ја промените ситуацијата користејќи специјални маски и шампони за фино коса. Што го предизвикува овој проблем?

Главните се како што следува:

 • генетска предиспозиција;
 • честа употреба на фен за коса, електрични клешти или пеглање;
 • неправилно перење на главата - топла вода негативно влијае на државата;
 • присуство на болести на внатрешните органи;
 • стресни состојби, нервоза ;
 • злоупотреба на лоши навики;
 • чести боење, потенцирање, каширање, итн;
 • примена на голема количина лак, гелови и други супстанции на долга тенка коса за стилизирање;
 • слаба исхрана и несоодветна грижа;
 • авитаминоза .

Ултравиолетовите, исто така, негативно влијаат на насоките, па затоа не се препорачува да се злоупотребуваат процедури во солариум. Под влијание на една или повеќе причини, фризурата станува помалку атрактивна. Покрај тоа, може да има проблем со тенка мрсна коса, што е многу потешко да се бори. Најчесто се манифестира наспроти болестите на желудникот или нервниот систем.

Како да се подобри состојбата на косата?

Можете да се грижите за нив во салони за убавина или дома. Втората опција се смета за многу поевтина, така што жената може да експериментира со разни производи и компоненти на располагање.

Можно е да се додаде волумен на тенка коса со помош на специјална козметика или процедури, имено:

 • масажа со триење на лекови кои ги стимулираат и зајакнуваат цевките;
 • земајќи витамини - најчесто C, E, P и B;
 • мезотерапија;
 • шампон за волумен на фина коса;
 • специјални маски, балови и серуми.
Мезотерапија за коса

Се препорачува да се следи исхраната. Во исхраната треба да има многу протеини, витамини и амино киселини.

За нега на коса дома

Меѓу народните лекови, најчесто се користат компреси-маски базирани на нафта, маснотии со билни тревки и волуменски маски кои имаат регенеративен ефект.

Сува тенка коса е совршено вратена по нанесувањето на маслени маски-облоги.

Постапката е доста едноставна:

 • неопходно е да се загрее избраното масло во водена бања (треба да биде пријатно за кожата) и да се нанесува на корените;
 • во исто време можете да направите релаксирачка масажа, триење на производот во скалпот, но во никој случај маслото не се применува по целата должина, во спротивно тие ќе бидат мрсни.

Главната предност на маската е реставрација на заштитниот филм и структура. Како средство можете да изберете репка, рицинус, кедар или бадемово масло.

За да се ослободите од тенки и мрсни влакна, можете да користите билни лекови кои се нанесуваат во скалпот.

За подготовка на тинктурата ви треба:

 • земи нане, мудрец, рузмарин, босилек и ги мешаме заедно;
 • покрај билки, ќе треба 2 чаши јаболков оцет, лаванда и нане есенцијално масло;
 • сувата мешавина е наполнета со оцет со додавање на масла (3-5 капки), агенсот треба да се впие две недели.

Инфузијата се користи во количина од 2 лажици по чаша топла вода. Алатот е масиран во скалпот со движења на масажа.

За подготовка на регенерирање маски за фино коса треба квасец, лушпа на билки и тресна жолчка. Се препорачува да изберете билки кои се совршени за боја. На пример, подобро е блондите да користат цвеќиња од камилица, за бринети - колекции од дабови кора, коприва или кантарион. Готовата маска се состои од жолчка, две лажици квасец и лушпа од билки. За подобар ефект, можете да додадете репка и есенцијални масла. Средствата се погодни како за цртање на корените, така и за целата должина на бравите.

Ефикасен лек за долга и тенка коса е морска сол. Направете чистење дома не е тешко. За да го направите ова, ќе ви треба 1 лажица сол и иста количина на нафта (подобро е да се користи burdock или бадем). Маската се нанесува на скалпот со движења на масажа и се остава 30-60 минути.

Во прилог на главната цел, морска сол овозможува пилинг мртви клетки.

Тајните на тенка нега на коса

Многу е важно правилно да ја измиете косата. За да се подобри циркулацијата на крвта на скалпот, што придонесува за будењето на светилките, се препорачува да се направи мала масажа пред постапката на чистењето. Ако косата стане тенка, во никој случај не треба да се мијат со премногу топла или ладна вода: ова само ќе ја влоши ситуацијата. Идеалната опција е да се испие со варена вода и да се омекне со оцет.

За да не се оштетат насоките, се препорачува внимателно да ги навлажнете по миењето и оставете ги да се исушат природно. Можете да ги направите подебели со чешлање на прстите од насоката на раст. Во случај на користење на фен за коса, најдобро е да го вклучите ладниот воздух.

По секое миење корисно е да се користи мелем за тенка коса. По него, фризурата ќе биде повеличена и косата ќе биде мека и воздушна на допир. Редовното користење на козметиката создава заштитна фолија, ја губи косата и ги прави силни и здрави.

Третмани за продолжување на косата

Тенка коса може да се "ревитализира" и да се зголеми со помош на разни фризерски процедури. Специјалисти обезбедуваат услуги кои овозможуваат долго време да ја подобрат состојбата на цевките. Еден од ефектите се смета дека е боење за тенка коса. Со помош на бои можете да ја дадете вашата коса 3D ефект. Покрај тоа, средствата за влијание им овозможуваат на косата да ги прошири прачките, со тоа што тие стануваат подебели и обемни.

Во прилог на боење, може да се примени методот на хемија на тенка коса. Од една страна, фризурата ќе стане многу обемна, но од друга - структурата на косата ќе биде оштетена, што негативно ќе влијае на нив во иднина.

Постои опција за проширување на влакната на тенки. Ова е скапа процедура која бара периодично повторување и внимателно одржување. Но, ефектот е, според тоа, тие прибегнуваат кон овој метод доста често.

Како и да е начин да се зголеми обемот на косата и да се направи подебел од жената, секогаш треба да обрнете внимание на вашето здравје, добро да јадете, да ги елиминирате лошите навики и да користите висококвалитетна козметика, вклучително и внимателен избор на стилски производи. Маски, balms и климатизери имаат позитивен ефект врз структурата на косата, што ги прави здрави и силни. Ова е еден вид витамини, без кој целосниот раст е невозможен. Затоа, ако не е можно да се посети салон за убавина, треба да го организирате дома.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .