Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Корисни ограничувања за време на бременоста

Првиот месец од бременоста е несомнено најчудниот период во животот на жената. Во прилог на непознати сензации, потребно е да се сретне со непознато однесување, непознати ограничувања. Тоа ќе биде подобро ако тие се објасни од страна на експерти.

Детали за тоа како првите месеци од бременоста помине може да се најдат на страницата http://djeni.org/articles/beremennost/mesyatsy_beremennosti/pervyy_mesyats_beremennosti/ . Ќе дознаете подетално како се објаснуваат првите симптоми на бременоста, како и кратка листа на забранети дејства. Што е забрането за бремени мајки кои сакаат здравјето на своето дете?

Што не може да биде од првите месеци од бременоста?

1. Пијте кофеин. Дали ви се допаѓа кафе или силен чај? Размислете за намалување на нивните делови или отфрлање на ваквите пијалоци заедно. Заменете ги со нешто повеќе вкусно и здрави. Во принцип, треба да се стремиме кон постојано намалување на количината на кофеин што го прима телото. Ограничете го количеството на темно чоколадо, други извори на оваа супстанција. Се задржува во плацентата, продира во феталниот крвен систем и развива тежина.

2. Пушењето и алкохолот. Отфрлањето на овие штетни фактори мора да се запомни како едноставна вистина. Објаснувањето зошто тие се толку опасни не е потребно долго време. Ова особено важи за цигарите, од кои не влегува само тутунски чад во телото, туку бројни хемикалии кои ги отружуваат сите живи суштества.

3. Пренапони. Максималната тежина на подигнатите предмети е 5 кг. Нешто потешко бара продолжен стрес и станува ризик од губење на детето. Потребно е да се откаже од желбата за реконструкција на станот, самостојно да се врши општо чистење.

4. Вози и возила со голема брзина за возење. Долго седи зад воланот не е корисно ниту за бремена жена. Оние кои се во интересна позиција треба да знаат дека додека возите автомобил, притисокот се зголемува, адреналинот се ослободува. Слично со возењето. Таквите промени во телото не можат да се доживеат пред породувањето.

5. Замени за шеќер. Згора на телесната тежина со нивната помош? Или, можеби, тие биле користени поради нивната здравствена состојба. Како и да е, овие мали бели таблети сега се забранети. Тие содржат штетни материи како циклатот или сахарин, спречувајќи го развојот на централниот нервен систем.

Зошто не може да се јаде кромид и лук за време на бременоста

6. Солариум и силен тен. Ултравиолетова - не е најдобриот пријател на вашето дете. Нејзиното вишок го комплицира преносот на бременоста, го стимулира производството на машки хормони кај жените. Покрај тоа, солариумот е штетен дури и за небремени жени.

Исто така препорачливо е да се избегне спиење на грбот, топли бањи, летови во авионот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .