Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чистење на цревата од токсини

Чистењето на цревата од токсини може да се врши и во профилактични и терапевтски мерки. Основата на процесот е диета и употребата на народни лекови. Фармаколошките лекови не се исклучуваат, но пред да користите било кој метод треба да се консултирате со лекар. Лекарот ќе спроведе испит и ќе ја направи вистинската програма.

Чистењето на цревата од токсини од време на време ќе биде корисно за секого, дури и ако во личната историја (што е малку веројатно) нема гастроентеролошки заболувања.

Не е секогаш можно да се исчисти цревата без штета на телото - постојат бројни контраиндикации, затоа, прво мора да се консултирате со вашиот лекар.

Кога да се исчисти

Оптимално, ако одлуката ќе ја донесе лекарот што посетува: докторот ќе спроведе испит и ќе утврди дали треба да се одржи настан.

Следните клинички знаци може да покажат дека треба да го исчистите тенкото црево:

 • нестабилен стол;
 • колики , абдоминални грчеви;
 • стомачна болка по јадење или наутро;
 • чести надуеност со исклучително непријатен мирис;
 • тежина во цревата, постојано чувство на пренатрупаност, дури и со минимална количина на храна потрошена;
 • гадење по јадење;
 • општо влошување на здравјето;
 • слабост , намалени перформанси;
 • раздразливост , апатично расположение против позадината на влошување на гастроинтестиналниот тракт;
 • проблеми со движењето на дебелото црево;
 • чести инфективни болести;
 • повторување на хронични гастроентеролошки болести.

Голем број токсини во цревата можат да се манифестираат како кршливост на косата, ноктите, влошување на кожата и други симптоми.

Контраиндикации

За чистење на цревата дома не е секогаш можно, бидејќи постојат бројни контраиндикации. Не се препорачува да се спроведе постапката во следниве случаи:

 • инфективни и воспалителни заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • формирање на гастрични улцери ;
 • дуоденална улцерација ;
 • тумори (бенигни и малигни) во цревата;
 • дефект на циркулаторниот систем;
 • хронични гастроентеролошки болести во акутната фаза;
 • некои системски и автоимуни болести.

Контраиндикации може да бидат индивидуални. Клената не треба да се изведува со:

Што се однесува до средствата за традиционална медицина, може да има алергиска реакција на индивидуалните компоненти, па затоа таквите методи треба да се применуваат во консултација со вашиот лекар. Ова исто така важи и за диети - постапките треба да се одвиваат без оштетување на телото, а не да предизвикаат развој на други, потешки патолошки процеси.

Методи за чистење

За чистење на цревата на фекалните маси, шлемови и токсини може да бидат како што следува:

 • лекови;
 • со помош на клизма;
 • со терапевтски постот;
 • со помош на специјални диети.

За чистење на цревата од фекални камења не е секогаш можно само со помош на конзервативна терапија. Во овој случај, ќе биде потребна операција.

Фекални камења во цревата

Лекови третман

Следниве лекови може да се користат за чистење на цревата со лекови:

 1. Активиран јаглерод е едно од најчестите и најсигурни средства.
 2. Лактофилтрум - лекот не содржи само сорбенти, туку и лактобацили, кои се неопходни за правилно функционирање на цревата. Алатката не само што ги чисти цревата, туку и ја нормализира работата на црниот дроб, панкреасот. Да се ​​прифати тоа е неопходно строго според насликаната шема.
 3. Фортранс е лаксатив во форма на прав. За еднократна процедура, ќе ви требаат 4 пакети. Неопходно е да се земе една порција на течност на час. По преземањето на лекот треба да биде во наредните две недели за да се следи исхраната.

Вториот лек помага да се елиминираат дури и фекалните камења и буквално ги "мие" цревата. Но, неопходно е да се употребува лекот само по препорака на лекар, бидејќи лаксатив е забранет во одредени гастроентеролошки и проктолошки заболувања.

Терапевтски пост

Користете го методот само по консултација со лекар. Треба да се обрне внимание на следниве контраиндикации:

 • возраст до 18 години;
 • периодот на бременост и лактација;
 • земање дрога;
 • пропишани од страна на лекар диета;
 • присуство на хронични и системски болести.

Терапевтскиот пост треба да се базира на следните препораки:

 • не повеќе од еднаш неделно;
 • цврста храна не може да се јаде, но се препорачува вода, чаеви, кефир, компоти, овошни пијалаци;
 • терапевтскиот ефект е возможен ако постот е редовно.

Со помош на методот, може добро да го исчистите цревата, па дури и да ја намалите телесната тежина, да го подобрите функционирањето на организмот како целина.

Како да се стави клизма

Ако цревата е премногу затнат со згура и друга нечистотија, таа може ефективно да се исчисти само со помош на стари докажани методи - клизма.

За постапката ќе треба следново:

 • Крпа на Есмарх со долг врв;
 • три литри зовриена вода - може да користите слаба лушпа од камилица, ако нема алергија на растението.

Најдобриот став за постапката - на страната со свиткана колена. Потоа, течноста се вбризгува во цревата, пациентот само треба да чека да се отстрани потребата.

За добро да ги исчистите цревата, користете ја следнава шема:

 • во првите три дена - една клиника дневно;
 • по три дена - една процедура неделно;
 • во втората недела - 1 клизма на секои два дена во наредните 7 дена.

Подобро е да се придржувате кон диеталната исхрана.

Правила за чистење на цревната клизма

Народни лекови

Традиционалната медицина нуди голем број на алатки за ефикасно и безболно чистење на цревата. Можете да го користите следново:

 1. Ленно семе - едно од најефикасните средства не само за чистење на цревата, туку исто така и за губење на тежината. Постои огромен број на рецепти базирани на житни култури, па можете да ги користите семето со задоволство и здравствени придобивки.
 2. Бран - според типот на дејство слично на лененото семе. Можете да ги купите во аптека или некој трговски центар. Може да се користи и во чиста форма и со кефир, кој се користи како основа за подготовка на некои јадења со исхрана.
 3. Леќата Истурете 4 лажички житни култури со кефир и оставете го преку ноќ. Во утринските часови, се загрее и јаде за појадок. Каша совршено го чисти цревата, совршено придонесува за губење на тежината.
 4. Рициново масло - се користи како лесен лаксатив. Пред спиење треба да користите лажичка масло и да пиете малку кисела вода.

Во аптеката можете да купите подготвени билни препарати за чистење на гастроинтестиналниот тракт. Тие треба да се консумираат со рецепт или по препорака на лекар.

Исхрана

Чистењето на цревата може да се врши со помош на диета. Во исхраната треба да се вклучат такви производи:

 • цвекло;
 • зелка;
 • сливи;
 • јаболка;
 • краставици;
 • моркови;
 • агруми;
 • целер;
 • овес;
 • ориз

За периодот на чистење на дигестивниот тракт, треба да ја напуштите масна и груба храна, алкохолни пијалоци, брза храна и слична храна. Јадењето треба да се врши според режимот.

Диетирањето е најефикасно кога се комбинира со употреба на народни лекови. Пред да започнете курс, мора да се консултирате со вашиот лекар.

Спроведете процедури за чистење на дигестивниот тракт, ако не постојат контраиндикации, треба да бидете систематски. Неопходно е да се јаде во право, да се одржува активен животен стил и да се третираат болестите навремено. Систематски треба да се подложи на сеопфатен медицински преглед за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .