Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исхрана со висок холестерол

Диета со покачен холестерол е диета, по која се намалуваат нивоата на холестерол, состојбата на лицето се враќа во нормала, симптомите се елиминираат, а перформансите на телото се подобруваат. Се придржуваат до диетата што ви е потребна за сите со проблемот на висок холестерол во личната историја. Во ризик се луѓето по 50 години.

Како што се чувствувате подобро, листата на храна за храна со висок холестерол во крвта ќе се прошири, но само по препорака на лекар. Во спротивен случај, може да се развијат сериозни компликации, некои од нив може да бидат неповратни.

Општи препораки

Со зголемен холестерол кај мажите или кај жените, исхраната е пропишана во секој случај, како правилна диета:

 • го намалува нивото на холестерол во крвта;
 • ја намалува тежината;
 • го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Диетата со зголемен шеќер во крвта се карактеризира како што следува:

 • дозволените млечни производи мора да бидат обезмастени;
 • употребата на маргарин, путер се сведува на минимум, ако не е исклучено целосно - во зависност од тоа колку е висок показателот;
 • умерениот алкохол не е забранет, бидејќи алкохолот го спречува формирањето на атеросклероза ;
 • сите видови слатки се исклучени;
 • храната треба да се задуши, варена или парена - чорбата треба да биде без маснотии или со минимална количина;
 • оброците треба да бидат фракционо, но со временски интервал од 2-3 часа - внесот на храна треба да биде околу пет пати на ден;
 • последниот оброк треба да биде не подоцна од два часа пред спиење;
 • не можете да пиете храна.

Важно е кај зголемениот холестерол кај жените и мажите да се усогласат со оптималниот режим за пиење - докторот ја пресметува дневната стапка поединечно, но на крајот треба да пиете најмалку два литра дневно. Квалитетот на течноста е добро прилагоден не само за вода, туку и за пијалоци: сокови, супа од колба, зелен чај.

Енергетска вредност на производите

За да се намали холестеролот во крвта, не треба само да јадете одобрена храна, туку исто така да бидете сигурни дека енергетската вредност одговара на нормата:

 • дневно пациентот треба да консумира не повеќе од 2400 kcal;
 • протеини - 90-100 g;
 • масти - 80-85 g;
 • јаглени хидрати - 300-350 g;
 • сол - не повеќе од 10 g.

Исхраната против холестеролот целосно го елиминира шеќерот. Ако е невозможно целосно да се напушти шеќерот, се користат неговите замени. Истата диета е неопходна и со покачен шеќер.

Холестерол во храната

Листа на забранети производи

Диета со висок холестерол ја елиминира таквата храна од исхраната:

 • слатки;
 • богати производи;
 • месни отпадоци;
 • конзервирана храна, пушени производи, производи за преработка на месо (колбаси, колбаси и слични производи);
 • риба и месо од масти;
 • растителни и животински масти;
 • пилешки јајца не се исклучуваат, но не повеќе од две може да се јадат неделно и по можност без жолчки;
 • некои морска храна (лигњи и ракчиња);
 • маст;
 • црн и црвен кавијар;
 • високомаслени млечни производи (кисела павлака, урда, млеко, путер, крем);
 • какао

Доста често, ниска јаглени хидрати исхрана се препишува со покачен холестерол, бидејќи таквата исхрана не само што може да ја намали количината на холестерол во крвта, туку и да ја подобри состојбата на телото, да ја намали телесната тежина.

Листа на дозволени производи

Треба да се каже дека исхраната за намалување на холестеролот не е најтешката, бидејќи листата на дозволени видови храна е доста обемна и не е неограничена.

Со висок холестерол кај жените и кај мажите, следниве треба да бидат вклучени во исхраната:

 • Посно месо - пилешко (посебни делови), Турција, зајак;
 • со малку масти риба сорти - риба јадења треба да преовладуваат во исхраната;
 • пченка, соја, маслиново масло;
 • ореви и бадеми (во мали количини);
 • зеленчук и овошје;
 • зеленчук;
 • зачини - природни зачини, билки, оцет;
 • природни popsicles (без шеќер);
 • брокула;
 • печурки од остриги;
 • авокадо;
 • харинга;
 • тврда пченица тестенини;
 • житни каша;
 • неполиран ориз;
 • овесни колачиња;
 • производи од грубо брашно (во минимална количина);
 • нискомасни млечни производи;
 • супа од зеленчук или на втората супа.
Храна за намалување на холестеролот

Што се однесува до режимот за пиење, добро функционира:

 • минерална вода без гас;
 • зелен чај;
 • кученца лушпа;
 • природни, неконцентрирани сокови;
 • билни чаеви.

Исхраната со покачен холестерол не само што овозможува да се намали количината на штетни липиди во крвта, туку исто така го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт и човековата благосостојба и придонесува кон губење на тежината.

Не секогаш диета со холестерол помага во намалување на крвниот холестерол. Во некои случаи, покрај тоа, треба да поминете курс за терапија со лекови, вклучете и физичка активност во дневниот распоред.

Пример мени

Со правилно комбинирање и менување на храна која е дозволена со висок холестерол, можете лесно да креирате вкусно и здраво мени за неколку дена, па дури и недели.

Ние даваме примерен мени за неделата кога јадеме на диета.

Понеделник:

 1. Прв појадок: нискокалорично сирење со суво овошје, зелен чај.
 2. Вториот појадок: пареа протеини омлет, супа колковите.
 3. Ручек: пареа кокошки, парен зеленчук, сок или компот.
 4. Ручек: овес колачиња со чај.
 5. Вечера: супа од зеленчук, печени рибини филе, кефир.

Вторник:

 1. Прв појадок: овес со млеко, зелен чај.
 2. Вториот појадок: урда.
 3. Ручек: супа од супа од брокули, растително чорба со пилешко филе.
 4. Снек: овошје.
 5. Вечера: кафеав ориз со салата од зеленчук и телешко месо, чај или сок.

Среда:

 • Прв појадок: каша од хељда со моркови, чај.
 • Втор појадок: сок или обезмастено млеко со бисквити.
 • Ручек: супа во секундарната супа од месо, печена треска со зеленчук.
 • Ручек: тепсија за сирење со сушено овошје.
 • Вечера: турци schnitzel, свежа зеленчукова салата, чај или кученце супа.

Четврток:

 • Прв појадок: просо од каша, некои ореви.
 • Вториот појадок: печен јаболко, може да биде со урда.
 • Ручек: печен пилешки филе со зеленчук, чај со овесни колачиња.
 • Ручек: овошје за избор.
 • Вечера: зајакот со салата од зеленчук.

Петок:

 • Прв појадок: варено јајце со свежа зелена салата.
 • Вториот појадок: урда со свежо овошје.
 • Вечера: лобио од грав, чај со колачиња.
 • Закуска: сок и незасладени крекери.
 • Вечера: леќата, задушено пилешко месо, салата од зеленчук, супа од шипка.

Сабота:

 1. Прв појадок: овошна салата.
 2. Ручек: орета од пареа протеини со зеленчук.
 3. Ручек: супа од зеленчук со ќофтиња, чај со бисквити.
 4. Ручек: ореви или овошје.
 5. Вечера: печени рибини филе со салата од зеленчук.

Недела:

 • Прв појадок: овес и чаша сок од морков.
 • Втор појадок: тепсија за сирење со сушено овошје.
 • Ручек: растителни чорби и печени месо од Турција, чај или сок.
 • Закуска: јаболко и нефатурен кефир.
 • Вечера: супа од зеленчук и чорба од зајак.

На спиење не е забрането да се напие чаша кефир со малку маснотии, супа од шипка или зелен чај.

Одговорот на прашањето "како да се намали нивото на холестерол" е прилично едноставен: треба да јадете правилно и да ги следите препораките на вашиот лекар. Правилната исхрана во овој случај, исто така, може да се смета како превенција на патолошки процеси во организмот.

Диета на холестерол е исто така одлична за превенција на гастроентеролошки болести, дебелина и слични болести. Практично нема контраиндикации за менито, но пред да почнете да јадете по овој принцип, подобро е да се консултирате со лекар. Точно одредување на холестеролот во крвта е можно само преку дијагностички мерки.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .